बुटवल, १७ माघ – राष्ट्र बैंकको निर्देशनअनुसार बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरूले हायर पर्चेज कर्जा प्रवाहमा कडाइ गरेपछि निजी सवारी साधनको खरिदविक्री घटेको छ। बैंकहरूले अनुत्पादक क्षेत्रमा कर्जा प्रवाह गर्न कडाइ गरेसँगै रूपन्देहीमा निजी सवारी खरिदविक्रीमा करिब ५० प्रतिशतले कमी आएको व्यवसायीहरूले बताएका छन्।

सुजुकी कम्पनीको आधिकारीक विक्रेता अटोमार्ट इन्टरनेसनलले गत वर्षदेखि निजी सवारी विक्री आधाले घटेको जनाएको छ। अटोमार्टका सेल्स एक्जिक्युटिभ नवीन नेपालले यस वर्ष २ सय ३० ओटा सवारीमात्र विक्री गरेको जानकारी दिए। जब कि अघिल्लो वर्ष सोही अवधिसम्म यो संख्याको दोब्बर सवारी विक्री भएको उनको दाबी छ।

त्यस्तै टाटा कम्पनीको आधिकारिक विक्रेता सफल अटो इन्टरनेसनलका इन्टरनेसनलका सेल्स एन्ड मार्केटिङ कोअर्डिनेटर सन्दीप पोखरेल बैंकहरूले निजी सवारी खरिदका लागि कर्जा दिन नसकेकै कारणले विक्री घटेको बताउँछन्। बुटवलको कालिकानगरस्थित हुन्डाईको आधिकारिक विक्रेता सिद्धिविनायक मोटो कर्पले गत वर्षको पुस महिनादेखि हालसम्म २ सय ७५ वटा मात्र सवारी विक्री गर्याे। विक्रेताका अनुसार सवारी विक्रीमा अघिल्लो वर्षभन्दा ५० प्रतिशतले गिरावट आएको छ।

एमजी कम्पनीको आधिकरिक विक्रेता मणिग्राममा रहेको स्पिड एन्ड साइन अटो जोन प्रालिका वर्कसप म्यानेजर सुशील पाण्डेले सवारी विक्रीमा ७५ प्रतिशतले ह्रास आएको जानकारी दिए। त्यति मात्रै होइन, रेनल्टको आधिकारिक विक्रेता भैरहवा अटो कम्पनी प्रालि, ड्याटसनको भैरव अटो सेन्टर, निसानको हाइवे अटो भिल्ला लगायतका निजी सवारीका डिलरहरू गाडीको विक्री आधा घटेको बताउँछन्। राष्ट्र बैंकको निर्देशनअनुसार बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरूले सवारी खरिदको ५० प्रतिशतमा मात्रै कर्जा लगानी थालेपछि सवारी विक्री सुस्ताएको हो।

लगानीयोग्य पूँजी अभाव भएपछि राष्ट्र बैंकले यस्तो निर्देशन दिएको थियो। यसभन्दा अघि निजी सवारी खरिदमा ६५ प्रतिशतसम्म बैंकहरूले कर्जा दिन पाउँथे। अनुत्पादक क्षेत्रमा ऋण बढी प्रवाह भएपछि राष्ट्र बैंकले ५० प्रतिशतको सीमा तोकेको हो। यसको प्रत्यक्ष असर सवारीसाधन विक्रीमा परेको छ।

अहिले उत्पादक क्षेत्रमा तुलनात्मक रूपमा लगानीको माग बढिरहेको छ। प्रदेशमा स्थापना भइरहेका ठूलाठूला उद्योग तथा प्रतिष्ठान, होटेल तथा रेस्टुरेन्ट र कृषि फर्महरूमा कर्जाको माग अत्यधिक छ। बैंकमा रहेको सीमित तरलताले उत्पादनशील क्षेत्रमा समेत कर्जा प्रवाह हुन नसकिरहेको अवस्थामा निजी सवारी र घरजग्गा जस्ता अनुत्पादक क्षेत्रमा बैंकहरूले लगानी गर्न आनाकानी गर्ने गरेका छन्।

लोकप्रिय

टोनी कक्कडको नयाँ गीतमा देखिन् उर्वशी रौतेला

टोनी कक्कडको नयाँ गीतमा देखिन् उर्वशी रौतेला

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:२१

स्याउ उत्पादनमा वृद्धीः कृषकलाई बजार अभाव

स्याउ उत्पादनमा वृद्धीः कृषकलाई बजार अभाव

२०७६, २९ भाद्र आईतवार १७:४०

अमेरिका–उत्तर कोरिया वार्ता तत्कालै सम्भवत नहुने

अमेरिका–उत्तर कोरिया वार्ता तत्कालै सम्भवत नहुने

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १७:३०

अक्षय कुमारको फिल्मले पहिलाेपल्ट कमायो दुई सय करोड

अक्षय कुमारको फिल्मले पहिलाेपल्ट कमायो दुई सय करोड

२०७६, २९ भाद्र आईतवार ११:०७

जहाज कुराउँछन् नेता

जहाज कुराउँछन् नेता

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १०:००

ईपीएलको प्रत्यक्ष प्रसारण भारतीय टेलिभिजन च्यानल ‘डी स्पोर्ट्स’मा

ईपीएलको प्रत्यक्ष प्रसारण भारतीय टेलिभिजन च्यानल ‘डी स्पोर्ट्स’मा

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १६:००

च्याम्पियन्स लिगको पहिलो खेलबाट मैदान फर्कँदै मेस्सी

च्याम्पियन्स लिगको पहिलो खेलबाट मैदान फर्कँदै मेस्सी

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १२:०४

फास्ट ट्र्याक हुँदै काठमाडौँमा पाइपलाइनबाट तेल

फास्ट ट्र्याक हुँदै काठमाडौँमा पाइपलाइनबाट तेल

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १०:४३

हतियारधारी समूहद्धारा एक वृद्ध दम्पती लुटिए।

हतियारधारी समूहद्धारा एक वृद्ध दम्पती लुटिए।

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १८:१५

किन तुहिन्छ गर्भ : यसलाई राेकथाम गर्न निम्न विषयमा ध्यान दिनुपर्छ

किन तुहिन्छ गर्भ : यसलाई राेकथाम गर्न निम्न विषयमा ध्यान…

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:३४

नेपालमा गरेको सबै लगानी फिर्ता लैजान कोरियाली दूतावासलाई सरकारको निर्देशन

नेपालमा गरेको सबै लगानी फिर्ता लैजान कोरियाली दूतावासलाई सरकारको निर्देशन

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार ०९:२१

‘नेपालको परराष्ट्र नीति भारतको विपक्षमा’

‘नेपालको परराष्ट्र नीति भारतको विपक्षमा’

२०७६, २९ भाद्र आईतवार ०९:२५

जलाउदै गरिएकोे शव प्रहरी नियन्त्रणमा

जलाउदै गरिएकोे शव प्रहरी नियन्त्रणमा

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:४७

१ करोड भन्दा बढीको लागतमा सिसीटिभी जडान

१ करोड भन्दा बढीको लागतमा सिसीटिभी जडान

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:३१

फिल्म ‘कबड्डी कबड्डी कबड्डी’ टिमले गर्याे रंगशाला निर्माणमा सहयोग

फिल्म ‘कबड्डी कबड्डी कबड्डी’ टिमले गर्याे रंगशाला निर्माणमा सहयोग

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १४:०७