सुर्खेत, १९ माघ –एनएमवी बैंकले कर्णालीका लघु घरेलु तथा साना उद्यमीलाई वित्तीय साक्षर बनाउने अभियान शुरु गरेको छ। बैंकले नेपाल घरेलु तथा साना उद्योग महासंघसँगको सहकार्यमा उद्यमीहरुको आर्थिक उपार्जनमा वृद्धिसँगै रोजगारी सिर्जना गर्ने उद्देश्यले अभियान शुरु गरेको हो।

अभियानअन्तर्गत पहिलो कार्यक्रम बिहीबार वीरेन्द्रनगरमा सम्पन्न भएको छ। एनएमबी बैंकका कर्णाली प्रदेश प्रबन्धक उज्ज्वल रिजालले साना मझौला उद्यमीहरु अहिले पनि बैंकको कारोबारमा अत्यन्त न्यून मात्र संलग्न रहेको पाइएको बताए। उनले आम उद्यमीहरुको बैंकसम्म सहज पहुँचका लागि वित्तीय साक्षरता जरुरी रहेकाले अभियान सञ्चालन गरिएको बताए। ‘सुर्खेतमा आफ्ना बैंकका शाखाहरु मार्फत नेपाल घरेलु तथा साना उद्योग महासंघको समन्वयमा वित्तीय साक्षरता कार्यक्रम सञ्चालन गरिरहेका छौं,’ उनले भने, ‘बैंकले छिट्टै लघु घरेलु तथा साना उद्यमीसँगै अन्य व्यवसायीलाई समेत वित्तीय साक्षरता अभियानमा समेट्ने छ।’

उनले वित्तीय साक्षरता अभियानमार्फत महिलाहरुको पहुँच बैंकसम्म बिस्तार गर्ने लक्ष्य रहेको बताए। उनका अनुसार बैंकले महिलाहरुलाई योजना हेरेर सहजरुपमा ४ देखि १० लाख रुपैयाँसम्म उपलब्ध गराउँदै आएको छ। वित्तीय साक्षरता अभियानले लघु घरेलु तथा साना उद्यमीलाई रोजगार दिलाउने र आर्थिकरुपमा सक्षम बनाउने उनले अपेक्षा राखे।

सुर्खेत उद्योग वाणिज्य संघका उद्योग उपाध्यक्ष गणेशकुमार बस्नेतले बैंकहरु नाफामुखी मात्र नभएर जनमुखीसमेत हुनुपर्ने बेला आएको बताए। उनले बैंकका सकारात्मक कार्यमा आफूहरुको सधैँ साथ रहने जनाए। आर्थिक इमान्दारिता र अनुशासन नहुनेको जमात ठूलो बन्दै गएको भन्दै यसमा सजग रहनसमेत उनले आग्रह गरे।

नेपाल घरेलु तथा साना उद्योग महासंघ कर्णाली प्रदेश अध्यक्ष चन्द्रबहादुर विसीले लघु घरेलु तथा साना उद्यमीहरुको आर्थिक क्षेत्रमा पहुँच अत्यन्त न्यून रहेको बताए। उनले जबसम्म लघु घरेलु तथा साना उद्यमीहरुको आत्मनिर्भर बन्दैनन् र समान आर्थिक पहुँचकाे अवस्था आउँदैन तबसम्म समाजपछि नै पर्ने जनाए। त्यस्तै घरेलु तथा साना उद्योग विकास समितिका शाखा अधिकृत ईन्द्रबहादुर थापाले लघु घरेलु तथा साना उद्यमीहरुको आर्थिक अवस्था सुधार र आत्म निर्भरताको क्षेत्रमा ठोस कार्यक्रमहरु ल्याउनुपर्नेमा जोड दिए। उनले सर्वसाधारणको पहुँच पुग्नेगरी बैंकहरुले यसतर्फ ध्यान दिन आग्रह गरे।

नेपाल घरेलु तथा साना उद्योग महासंघ सुर्खेतका अध्यक्ष सुमननाथ योगीले वित्तीय गतिविधिका बारेमा जानकार नहुँदा लघु घरेलु तथा साना उद्यमको पुँजी बैंकसम्म पुग्न नसकेको बताए। उनले वित्तीय साक्षरताको शुरुवात घरघरबाट हुनु जरुरी रहेको पनि बताए। उनका अनुसार पैसा कमाउने, व्यवस्थापन गर्ने र खर्च गर्ने कुराको ज्ञान हरेक सर्वसाधारणमा हुनु जरुरी छ।

लोकप्रिय

मन्त्रिपरिषदद्वारा पारित ऊर्जा दक्षता रणनीति आज सार्वजनिक

मन्त्रिपरिषदद्वारा पारित ऊर्जा दक्षता रणनीति आज सार्वजनिक

६ फाल्गुन २०७५, सोमबार

पर्वतीय उद्वारका लागि सशस्त्रको ‘तालिम शिक्षालय’

पर्वतीय उद्वारका लागि सशस्त्रको ‘तालिम शिक्षालय’

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

अनेरास्ववियूमा पनि उमेर हदबन्दीको बहस सुरु

अनेरास्ववियूमा पनि उमेर हदबन्दीको बहस सुरु

६ फाल्गुन २०७५, सोमबार

लागूऔषधसहित २ जना पक्राउ

लागूऔषधसहित २ जना पक्राउ

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

सामूहिक राजीनामा दिने तयारीमा सरकारी चिकित्सक

सामूहिक राजीनामा दिने तयारीमा सरकारी चिकित्सक

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

बाख्रापालनले गाउँको मुहार नै फेरियो

बाख्रापालनले गाउँको मुहार नै फेरियो

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

२००७ साल र त्यसपछिका क्रान्ति

२००७ साल र त्यसपछिका क्रान्ति

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

‘लुट्न सके लुट’ गीतलाई पुन: यूट्यूबमा राख्न प्रतिष्ठानको आग्रह

‘लुट्न सके लुट’ गीतलाई पुन: यूट्यूबमा राख्न प्रतिष्ठानको आग्रह

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

जीप दुर्घटनामा घाइते भएका बाराका प्रजिअ भट्टराईको निधन

जीप दुर्घटनामा घाइते भएका बाराका प्रजिअ भट्टराईको निधन

६ फाल्गुन २०७५, सोमबार

व्यावसायिक नाटक निर्माण गर्ने मोफसलकी पहिलो रंगकर्मी

व्यावसायिक नाटक निर्माण गर्ने मोफसलकी पहिलो रंगकर्मी

६ फाल्गुन २०७५, सोमबार

युवा संघको धम्कीपछि पशुपतिले आफ्नो गीत युट्युवबाट हटाए

युवा संघको धम्कीपछि पशुपतिले आफ्नो गीत युट्युवबाट हटाए

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

मनकारी डा. जोशीको अभिनन्दन गरिँदै

मनकारी डा. जोशीको अभिनन्दन गरिँदै

६ फाल्गुन २०७५, सोमबार

स्ववियु निर्वाचनको मागसहित अनेरास्ववियुले सुरु गर्यो आन्दोलन

स्ववियु निर्वाचनको मागसहित अनेरास्ववियुले सुरु गर्यो आन्दोलन

६ फाल्गुन २०७५, सोमबार

सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण बढ्दो

सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण बढ्दो

५ फाल्गुन २०७५, आईतवार

‘सिएनएन हिरो’ म्यागीको पहलमा प्रविधियुक्त विद्यालय निर्माण

‘सिएनएन हिरो’ म्यागीको पहलमा प्रविधियुक्त विद्यालय निर्माण

६ फाल्गुन २०७५, सोमबार