काठमाडौं– सेयरबजारप्रति अनुदार छवि बनाएका अर्थमन्त्री डा. युवराज खतिवडाको राष्ट्रियसभा सदस्यको दुईवर्षे कार्यकाल फागुनमा सकिँदै छ। उनको दल नेकपाले राष्ट्रियसभामा यसअघि प्रतिनिधित्व गरेकालाई नदोर्होयाउने निर्णय गरेसँगै खतिवडाको मन्त्री पद गुम्ने चर्चाको प्रभाव सेयरबजारमा परेको छ। खतिवडालाई सांसद नबनाइएमा उनको मन्त्री पद ६ महिनापछि स्वतः सकिनेछ।

खतिवडाको मन्त्री पद सकिन लागेकै कारण आइतबार र सोमबार सेयर बजार लगातार बढेको विश्लेषण गरिएको छ। चार महिनापछि नेपाल स्टक एक्सचेन्ज (नेप्से) परिसूचक १२ सय अंकमा पुगेको छ। २०७६ भदौ १० मा १२०८ अंकबाट झरेपछि पहिलोपटक सोमबार १२००.६९ अंक पुगेको हो। सोमबार नेप्सेमा ८४ करोड २५ लाख ८२ हजार रुपैयाँको व्यापार भएको छ। आइतबार नेप्से परिसूचक ११८२.४३ थियो।

यो रकम विगतमा सेयर बजार घट्दाको समयको तुलनामा दैनिक औसत कारोबारको दोब्बर हो। कारोबार रकम बढ्नुले लगानीकर्ता सेयरबजारप्रति उत्साहित देखिएका छन्। आइतबार पनि नेप्से परिसूचक १४ अंक बढेको थियो। ‘नेप्सेले लामो समयदेखि हतोत्साही लगानीकर्तालाई मनोबल दिएको छ’, नेपाल इन्भेस्टर्स फोरमका महासचिव राजन लम्सालले भने।

सेयरबजारको बढोत्तरीको आधार भने कमजोर छ। गत साता अन्त्यमा नेकपाले राष्ट्रियसभामा उम्मेदवार नदोर्होयाउने निर्णय गरेको थियो। लगानीकर्ताको अर्थमन्त्री लक्ष्यित ‘मनोबल’ बढेको सेयरबजारले प्रतिनिधित्व गरेको छ। खतिवडा राष्ट्रपतिबाट मनोनीत राष्ट्रियसभा सदस्य हुन्। अन्य उम्मेदवारको हकमा नदोहोरिने निर्णयका कारण खतिवडालाई मात्र दोर्होयाएर मनोनीत गराउने सवालमा नेकपालाई नैतिक दबाब परेको छ।

सेयरबजारप्रति खतिवडाको धारणाबारे नेकपाभित्रै आलोचना हुने गरेको छ। खतिवडाले सेयरबजारलाई ‘तरकारीको भाउ’ जस्तो भनेर तुलना गरेपछि नेकपाकै एक नेताले अर्थतन्त्रमा सेयरबजारमा हुने कारोबार मानव शरीरमा मुटुले रगत पम्प गरेजस्तै भएकाले उदार हुन आग्रह गरेका थिए।

खतिवडा २०७४ फागुन १४ मा अर्थमन्त्री बनेका थिए। खतिवडा अर्थमन्त्री हुँदा नेप्से परिसूचक १३५८.९५ बिन्दुमा थियो। त्यतिबेला कुल बजार पुँजीकरण १५ खर्ब ८९ अर्ब रुपैयाँ थियो। सोमबार नेप्से परिसूचक १२०० अंकको थ्रेसहोल्ड पार गरेपछि १५ खर्ब ३० अर्ब रुपैयाँ छ। यो वृद्धिले लय समातेमा लगानीकर्ताले लाभ पाउन सक्छन्। अहिलेको स्तरबाट उकालो लागेमा नेप्से १२८४ अंकसम्म उक्लिन सक्ने देखाएको छ। यो स्तरबाट घटेमा भने ११४९ अंकमा रोकिन सक्छ।

लोकप्रिय

साताको शेयर बजारः साढे छ अर्ब माथिको कारोवार

साताको शेयर बजारः साढे छ अर्ब माथिको कारोवार

२०७६, ४ माघ शनिबार १८:२५

स्ववियु निर्वाचनको तयारीसँगै शैक्षिक मुद्दामा विद्यार्थी सङ्गठन

स्ववियु निर्वाचनको तयारीसँगै शैक्षिक मुद्दामा विद्यार्थी सङ्गठन

२०७६, ३ माघ शुक्रबार २०:३१

युवामाझ प्रचलित बन्दै तान्त्रिक यौन सम्बन्ध

युवामाझ प्रचलित बन्दै तान्त्रिक यौन सम्बन्ध

२०७६, ४ माघ शनिबार १७:१६

प्रेमिकाको हत्या गरेको टेलिभिजनमा स्वीकार

प्रेमिकाको हत्या गरेको टेलिभिजनमा स्वीकार

२०७६, ४ माघ शनिबार १६:५२

भीमफेदी–कुलेखानी सुरुङमार्ग निर्माणका लागि यस वर्ष नै ठेक्का

भीमफेदी–कुलेखानी सुरुङमार्ग निर्माणका लागि यस वर्ष नै ठेक्का

२०७६, ५ माघ आईतवार ०७:०८

गणतन्त्र स्मारक आगामी जेठ १५ देखि खुला गरिँदै

गणतन्त्र स्मारक आगामी जेठ १५ देखि खुला गरिँदै

२०७६, ५ माघ आईतवार ०७:१६

भलिबल क्लब च्याम्पियनसिप : त्रिभुवन आर्मी विजयी

भलिबल क्लब च्याम्पियनसिप : त्रिभुवन आर्मी विजयी

२०७६, ३ माघ शुक्रबार १७:४८

मेलबर्नको रोमाञ्चक जितमा सन्दीपको मध्यम बलिङ

मेलबर्नको रोमाञ्चक जितमा सन्दीपको मध्यम बलिङ

२०७६, ४ माघ शनिबार १३:४१

जाँगर र सीप चाहिन्छ :पैसा कमाउन कही जानुपर्दैन

जाँगर र सीप चाहिन्छ :पैसा कमाउन कही जानुपर्दैन

२०७६, ३ माघ शुक्रबार ०९:११

जन्ती बोकेको ट्रयाक्टर बाख्रालाई जोगाउन खोज्दा दुर्घटना

जन्ती बोकेको ट्रयाक्टर बाख्रालाई जोगाउन खोज्दा दुर्घटना

२०७६, ४ माघ शनिबार १९:०३

रोकिएन छाउपडी गोठ बनाउन

रोकिएन छाउपडी गोठ बनाउन

२०७६, ५ माघ आईतवार ०८:०७

आइतबार सार्वजनिक विदा

आइतबार सार्वजनिक विदा

२०७६, ४ माघ शनिबार १८:१९

पूर्व मिस नेपाल शृंखला सिसनको प्रेममा

पूर्व मिस नेपाल शृंखला सिसनको प्रेममा

२०७६, ४ माघ शनिबार १५:२२

सभामुख बन्न खोजेको होईन् – जनार्दन शर्मा

सभामुख बन्न खोजेको होईन् – जनार्दन शर्मा

२०७६, ३ माघ शुक्रबार २१:११

कर्णालीमा १ सय ५० सडक मानवको उद्धार

कर्णालीमा १ सय ५० सडक मानवको उद्धार

२०७६, ४ माघ शनिबार १३:११