हरिश चन्द, डडेल्धुरा, २२ माघ – पश्चिम सेती जलविद्युत् आयोजना निर्माणका लागि चिनियाँ कम्पनी थ्री गर्जेजले ल्याएको सामान फिर्ता लगेको छ। ७ सय ५० मेगावाटको उक्त आयोजना निर्माणको जिम्मा पाएको चिनियाँ थ्री गर्जेज कम्पनीले पश्चिम सेती नबन्ने भएपछि परियोजनाका सामानहरू हेलिकप्टरमार्फत ओसार्न थालेको हो।

४० वर्ष बितिसक्दासमेत उक्त आयोजना नबन्दा स्थानीय चिन्तित बनेका छन्। एकाएक थ्री गर्जेजले किन आफ्नो सामान फिर्ता लग्यो भन्ने विषयमा डोटी–डडेल्धुराका स्थानीय जनता कसैलाई पनि आधिकारिक जानकारी छैन।

पश्चिम सेती परियोजना बन्छ, सुदूरपश्चिम प्रदेशको मुहार नै फेरिन्छ, प्रदेश समृद्ध हुन्छ र हजारौँ स्थानीयलाई रोजगारीको अवसर मिल्छ भन्ने आशमा बसेका डोटेली युवाको सपना फेरि अधुरै रहको स्थानीय युवा लोकेन्द्रबहादुर बोहराको भनाइ छ।

पश्चिम सेती परियोजना डोटीका लागि मात्र नभई समग्र सुदूरपश्चिम प्रदेश र राष्ट्रकै गौरवको परियोजना भए पनि केन्द्रीय सरकारले ध्यान नदिँदा निर्माणकार्य अलपत्र परेको स्थानीयको आरोप छ। सुदूरपश्चिम प्रदेशको विकासका लागि पश्चिम सेती परियोजनाले महत्त्वपूर्ण योगदान दिने भए पनि विभिन्न बहाना देखाउँदै झन्डै ४० वर्षदेखि चर्चामा रहेको यो परियोजना हालसम्म निर्माण हुन सकेन।

अर्का स्थानीय मीनबहादुर बोहराले दुखेसो पोख्दै भने, ‘हामी बूढो हुन थालिसक्यौँ, बन्ने केही छाँटकाँट देखिँदैन, आएको सामान पनि उल्टै थ्री गर्जेजले फिर्ता लगेको देख्दा पश्चिम सेती परियोजना अन्योलमा परेको छ।’

उनले भने, ‘वर्षांै बित्यो आशैआशमा। म त्यतिबेला सानै थिएँ, २ कक्षामा पढथेँ, त्यतिबेलादेखि नै पश्चिम सेतीको चर्चा–परिचर्चा थियो। तर, म ४३ वर्षको भएँ अहिलेसम्म पनि पश्चिम सेती बनेको छैन। देशमा विभिन्न राजनीतिले पनि यो आयोजनालाई अघि बढाउन सकिरहेको छैन किन?’ यस क्षेत्रका नेता ठूल्ठूला भाषण मात्र गर्ने र यसलाई चुनावी एजेन्डामा सीमित राख्नेसमेत बोहराको भनाइ छ।

सन् १९८१ देखि पश्चिम सेती जलविद्युत् परियोजनाको निर्माण चर्चा शुरु भएको थियो। त्यतिबेला फ्रान्सेली संस्था सोग्रेहको र १९९४ मा नेपाल सरकारको विद्युत् विकास केन्द्र अष्ट्रेलियन बहुराष्ट्रिय कम्पनी स्मेकबीच समझदारीपत्रमा हस्ताक्षर भएको थियो। यसैगरी सन् १९९७ मा नेपाल सरकार र वेष्ट सेती हाइड्रोले ७ सय ५० मेगावाटको आयोजना निर्माण गर्ने सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेको थियो।

लोकप्रिय

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:३४

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १३:४९

सुन तोलाको ३०० ले बढ्याे, खपत घट्यो

सुन तोलाको ३०० ले बढ्याे, खपत घट्यो

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १४:२२

गुणस्तर शिक्षाको नीति अन्तिम चरणमाः मन्त्री पोखरेल

गुणस्तर शिक्षाको नीति अन्तिम चरणमाः मन्त्री पोखरेल

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:१३

अस्ट्रेलियाली चर्चमा यौनकाण्डः कार्डिनल जर्ज पेल दोषी ठहर

अस्ट्रेलियाली चर्चमा यौनकाण्डः कार्डिनल जर्ज पेल दोषी ठहर

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:२७

नापतौल यन्त्र जाँच र नवीकरण नगराउने ११ उद्योग कारवाहीमा

नापतौल यन्त्र जाँच र नवीकरण नगराउने ११ उद्योग कारवाहीमा

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १५:४४

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:४७

सन्नी लियोनी नेपाल आउँदै

सन्नी लियोनी नेपाल आउँदै

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १५:५९

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:१०

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:२७

नेपाल भारतसँग पराजित

नेपाल भारतसँग पराजित

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:५२

बैंकको रकम हिनामिना गर्ने पक्राउ

बैंकको रकम हिनामिना गर्ने पक्राउ

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:०८