पोखरा, २६ माघ –पोखरा महानगरपालिकाले फेवाताल संरक्षण अभियान थालेको छ। सरकारी स्तरबाटै पहल सुरु भएपछि यसले पाखरेलीमाँझ फेवाताल संरक्षण हुनेमा आश जगाएको छ।

गत माघ १४ गते फेवाताल किनारमा रहेको माटोको ढिस्कोमा पोखरा महानगरपालिकाले डोजर चलाएर फेवाताल बङ्लादी र गाईघाट क्षेत्रको ढिस्को सम्याएको हो। ढिस्को हटेपछि तालको आकार फैलिएको छ।

ढिस्को हटाउने काम तत्काललाई रोकिएको महानगर जानकारी दिएको छ। प्रदेश सरकारसँग सहकार्य गरेर संरक्षणमा अघि बढ्ने महानगरका सूचना अधिकारी गंगालाल सुवेदीले बताए। ‘प्रदेश सरकारसँग सहकार्य गरेर हर्पन खोलाको माथिल्लो तट क्षेत्र सम्याउँछौं’, उनले भने, ‘अन्य संरक्षणका काम पनि क्रमशः अगाडि बढ्छ।’ बङ्लादी र गाईघाट गरी २८ हजार वर्गमिटर माटो निकालिएको उनले जानकारी दिए। फेवातालबाट निकालिएको माटो केही मात्रामा रंगशालामा लगिएको र हिलो माटो कोमागाने पार्कमा राखिएको उनले बताए।

प्रदेश सरकारले पनि फेवाताल संरक्षणमा उत्तिकै चासो देखाएको छ। सरकारले फेवाताल संरक्षणको निम्ति पर्यटन, वन तथा वातावरणमन्त्री विकास लम्सालको संयोजकत्वमा ११ सदस्यीय समिति गठन गरेको छ।

सरकारी स्तरबाटै फेवाताल संरक्षण अभियान थालनी हुनु पोखरेलीका लागि निकै खुशीको विषय भएको पोखरेली युवा सांस्कृतिक परिवारका पूर्वअध्यक्ष शिव थापा बताउँछन्। ‘यो त एकदमै राम्रो कुरा हो’, नेपाली पब्लिकसँग उनले भने, ‘यसमा हामी सबैले साथ दिनुपर्छ। महानगरले स्वागतयोग्य काम गरेको छ।’ कसैले व्यक्तिगत स्वार्थका लागि अवरोध गर्न नहुने उनको भनाई छ।

अतिक्रमित जग्गा छानबिन समितिको प्रतिवेदन अनुसार प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को निर्णय अनुरुप आदेश प्राप्त भएको मितिले ६ महिनाभित्र फेवातालको ४ किल्ला र ६ मिटर मापदण्ड कायम गर्न गण्डकी प्रदेश सरकारलाई आदेश दिइएको थियो। आदेश पाएलगत्तै माघ २ गते गण्डकी प्रदेशले फेवाताल अतिक्रमण रोेकेर पुरानै संरचनामा फर्काउन मन्त्रीस्तरीय समिति गठन गरेको थियो।

सर्वोच्चको आदेशले फेवाताल संरक्षण गर्न आफूहरुलाई सजिलो भएको पोखरा महानगरपालिकाका मेयर मान बहादुर जि.सी. बताउँछन्। ‘फेवाताल संरक्षणमा हामी पहिल्यैदेखि चिन्तित थियौँ’, उनले भने, ‘अब हामी प्रदेश सरकारसँग सहकार्य गरेर संरक्षणमा जुट्छौँ।’

फेवाताल गण्डकी प्रदेशको विकास र समृद्धिको मुल आधार भएको गण्डकी प्रदेशका सांसद राजीव पहारी बताउँछन्। ‘फेवाताल नेपालकै महत्वपूर्ण सम्पत्ति हो, नीधि हो। प्रकृतिले दिएको अमूल्य वरदान हो’, नेपाली पब्लिकसँग उनले भने, ‘फेवाताल आधा भन्दा बढी भाग पुरिइसकेको छ। अझै पनि अतिक्रमण भई नै रहेको छ। प्रदुषण उस्तै छ। तसर्थ यसको संरक्षणमा कुनै हालतमा ढिलो गर्नु हुँदैन।’ फेवाताल संरक्षण गर्न सर्वोच्च अदालतबाट आदेश आईसकेको हुनाले यसको कार्यान्वयन गर्नुको कुनै विकल्प नरहेको उनको भनाई छ।

फेवाताल साँघुरिएर पोखरी हुँदै गएको उनले गुनासो गरे। ‘यसलाई पुरानै आकारमा फर्काउनुपर्छ’, उनले भने, ‘यही क्षेत्रबाट निर्वाचित जनप्रतिनिधी भएको हुनाले पनि म यसका लागि कम्मर कसेर लाग्छु।’ ६५ मिटर मापदण्ड भित्र परेका व्यक्तिलाई उचित मुअब्जा दिने काममा तीनै तहका सरकार मिलेर लाग्नुपर्ने उनको भनाई छ।

यसमा सम्पूर्ण जनताले सहयोग गर्नुहुन्छ भन्नेमा म पूर्ण विश्वस्त छुँ’, उनले भने, ‘तालै रहेन भने पर्यटक पोखरामा किन आउने? पोखराको कुनै अस्तित्व नै रहँदैन।’

फेवाताल संरक्षणमा प्रदेश सरकारले चालू आर्थिक वर्षमा १० करोड रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको उनले जानकारी दिए। फेवाताल संरक्षणमा स्थानीय, संघीय र प्रदेश सरकार तथा जनता सबै एकजुट भएर लाग्नुपर्ने उनको भनाई छ। महानगरको यस किसिमको पहलले फेवाताल संरक्षणमा आश जगाएको छानबिन समितिका अध्यक्ष विश्वप्रकाश लामिछानेले बताए।

फोहोर पानीको ढल फेवातालमा मिसाएको पाइएको छ। सिसा र प्लास्टिकजस्ता फोहोर फ्याँकिएका कारण फेवाताल बर्षेनी कुरुप बन्दै गएको छ। कपडा धुने गरेकाले पनि ताल फोहोर बनेको हो।

यसतर्फ महानगरको ध्यान नपुगेको? भन्ने नेपाली पब्लिकको प्रश्नमा पोखरा महागरपालिकाका सूचना अधिकृत गंगालाल अधिकारीले समस्या समाधान गर्नै गाह्रो भइरहेको बताए। ‘जताततै भद्रगोल छ। तैपनि हामी सुधार गर्दैछौँ’, उनले भने।

लोकप्रिय

प्रदेश प्रहरी गठन नहुँदै हतारमा गाडी खरिद

प्रदेश प्रहरी गठन नहुँदै हतारमा गाडी खरिद

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १५:१८

हरि विष्टको ‘माइतीको देश २’ बजारमा

हरि विष्टको ‘माइतीको देश २’ बजारमा

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०७:३३

विविध घटनामा चारको मृत्यु

विविध घटनामा चारको मृत्यु

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:५५

लाल आयोग प्रतिवेदनमा दरबार हत्याकाण्डको व्याख्या

लाल आयोग प्रतिवेदनमा दरबार हत्याकाण्डको व्याख्या

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०८:३७

बेलबारी फुटबल क्लब मोरङद्वारा ताप्लेजुङ–११ टाइबेकरमा पराजित

बेलबारी फुटबल क्लब मोरङद्वारा ताप्लेजुङ–११ टाइबेकरमा पराजित

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १०:२८

उमेर १०३, कमाइ तीन हजार

उमेर १०३, कमाइ तीन हजार

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०७:२९

समतल रात

समतल रात

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:२२

नेपाल-भारत एजेन्डा पुरानै

नेपाल-भारत एजेन्डा पुरानै

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०८:१६

‘नारी स्रष्टाहरु आफैँमा प्रशंसनीय र धन्यवादका पात्र छन्’

‘नारी स्रष्टाहरु आफैँमा प्रशंसनीय र धन्यवादका पात्र छन्’

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:३५

‘इक्यान’ का बराल र गुरुङद्वारा राजीनामा

‘इक्यान’ का बराल र गुरुङद्वारा राजीनामा

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ११:०५

बेवारिसे व्यक्तिले नयाँ जीवन पाए

बेवारिसे व्यक्तिले नयाँ जीवन पाए

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १३:५७

राजधानीमा चौथो थाई शैक्षिक मेला शुरु

राजधानीमा चौथो थाई शैक्षिक मेला शुरु

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १४:१९

दाङको विश्वास काष्ठ फर्निचरमा आगलागी, ६५ लाखको क्षति   

दाङको विश्वास काष्ठ फर्निचरमा आगलागी, ६५ लाखको क्षति   

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ११:३३

उत्तर कोरियाद्वारा फेरी क्षेप्यास्त्र परीक्षण

उत्तर कोरियाद्वारा फेरी क्षेप्यास्त्र परीक्षण

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०७:१९

कश्मीरमा गोली हानाहान, ८ जना सैनिकको मृत्यु

कश्मीरमा गोली हानाहान, ८ जना सैनिकको मृत्यु

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०६:४३