काठमाडौँ, २७ माघ – डाँडाभरि सेताम्मै हिउँ। हिउँले ढाकिएका रुखबिरुवा, कुर्सी, टेबल अनि छानाहरु। थानकोटबाट उकालो लागेर अलि अगाडि बढेपछि बाटैदेखि लाम लागेर बसेका सवारी साधन। चन्द्रागिरि हिल्समा शनिबार बाक्लै भीड थियो। त्यसै त मनमोहक ठाउँ त्यसमाथि हिउँवर्षा, यत्ति काफी थियो, काठमाडौँमा दैनिक धुलो र धुँवामा अस्तव्यस्त भएका आन्तरिक पर्यटकहरुका लागि।

राजधानीनजिकै पर्ने चन्द्रागिरि डाँडामा हिमपात भएपछि हिउँ खेल्नहरु समूह नै बनाएर पुगेका थिए शनिबार। छिनछिनमा बदलिने मौसम, डाँडाको उचाईबाट देखिने अन्नपूर्ण, सगरमाथा हिमश्रृंखला, भालेश्वरनाथको मन्दिरजस्ता प्राकृतिक र धार्मिक आकर्षणका साथै केबलकार लगायत अन्य आकर्षणले गर्दा सामान्य समयमा पनि बाक्लै भीड लाग्ने गर्छ चन्द्रागिरिमा।

चन्द्रागिरी हिल्स लि. सुरु हुनुताका कम्पनीका अध्यक्ष चन्द्र ढकालले एक अन्र्तवार्तामा भनेका थिए, ‘उपत्यकाका करिब ५० लाख मानिसका लागि छुट्टी मनाउन निस्किने ठाउँको अभाव थियो। विदेशी पर्यटकका लागि यो मुख्य गन्तव्य हुन्छ भन्नेमा हामी विश्वस्त छौं।’ उनले भनेजस्तै बाक्लो आवागमन छ आजकल चन्द्रागिरि हिल्समा।

अहिले हिउँले मान्छे आकर्षित गरिरहेको भएपनि चन्द्रागिरिको मुख्य आकर्षण भनेको केबलकार नै हो। चन्द्रागिरि हिल्स लि.को तथ्यांक अनुसार दैनिक औषत ३ हजार पर्यटकले चन्द्रागिरि भ्रमण गर्छन्। तर, उत्साहका साथ त्यहाँ पुगेका पर्यटकहरु केही वितृष्णा पनि बोकेर फर्किन्छन्।

कीर्तिपुरकी आकृति कार्की शनिबार केही साथीहरुका साथ चन्द्रागिरि हिल्स जाँदै थिइन्, हिउँ खेल्ने र केबलकार चढ्ने योजनाका साथ। साथीहरुसँग बल्खुमा भेटेर निस्कँदा दिउँसोको पौने ३ भइसकेको थियो। थानकोट काटेर चन्द्रागिरि हिल्सको बाटो लागेपछि उनले अन्य साथीहरु भेटिन्।

आकृतिका ती साथीहरु चन्द्रागिरि घुमेर फर्किंदै थिए। तीमध्येका एकले कारको झ्यालबाट टाउको निकाल्दै भने, ‘जान त जाउँ, केवलकार चढ्ने भएचाहिँ सोर्सफोर्स नै लगाउनुपर्ला।’

आकृतिले ती साथीको कुरा बुझिनन्। पुग्न ढिला भएकाले होला बुझ्न पनि चाँहिनन्। उनीहरु आफ्नो बाटो लागे। आकृतिहरु दिउँसो ३ बजेर ५५ मिनेटमा चन्द्रागिरि हिल्स पुगे। जाने बित्तिकै उनीहरु केबलकार चढ्ने लाइनमा उभिए। लाइन ठूलै थियो। त्यहाँ देखिएको एउटा दृष्यले उनीहरुलाई अचम्मित बनायो। केबलकारबाट झरेर फर्किने बाटोबाट १२–१४ जनामाथि गइरहेको दृश्य सुरुमा त आकृतिले बुझ्नै सकिनन्।

केबलकार चढ्न लामबद्ध सर्वसाधारण। र, भनसुनका आधारमा सोझै केबलकार चढ्न जाँदै गरेका यात्रु।

त्यसबारेमा सोधपुछ गर्दै जाँदा एक जनाले भने, ‘भीड बढी भएकाले उनीहरुले पावर लगाएर डाइरेक्ट केबलकार चढ्ने व्यवस्था मिलाएका हुन्।’ चिनजान वा भनसुनका आधारमा लाइन नै नबसी केबलकार चढ्न पाइने कुरा आकृतिले त्यतिबेला मात्रै बुझिन्।

दुई वर्ष अगाडि राप्रपाकी सांसद कान्ता भट्टराईले चन्द्रागिरिको अवलोकनपछि भनेकी थिइन्, ‘मन्दिरमा जाने यात्रु कतिपय बाहिर नखाने पनि हुनुहुन्छ, जस्तो म वैष्णव हुँ, बाहिर पकाएको खान्नँ। आफैले पकाएको खाना मन्दिर दर्शन गर्न जानेले लैजान त पाउनुपर्यो नि।’

त्यो अवस्था अझै यथावत छ। बाहिरबाट पकाएको खाना लिएर चन्द्रागिरि हिल्सभित्र छिर्न दिइँदैन। सुरक्षाको कारण देखाउँदै चन्द्रागिरि हिल्स (केबलकार) व्यवस्थापनले पर्यटक र भक्तजनले आफैले बनाएर ल्याएको खाद्यपदार्थ निषेध गरेको छ।

यहाँ पुग्ने पर्यटकलाई जबरजस्ती चन्द्रागिरि व्यवस्थापन अन्तर्गत सञ्चालित होटल तथा रेष्टुरेन्टकै ‘मेनु’ पछ्याउनुपर्ने बाध्यात्मक अवस्थामा पुर्याइएको छ। ‘राम्रै आम्दानी हुनेहरुका लागि त यो मेनु ठिकै हुनसक्छ,’ शनिबार चन्द्रागिरि हिल्समा भेटिएकी बनेपा निवासी अम्बु सिटौलाले भनिन्, ‘तर, हामीजस्ता सामान्य व्यक्तिहरुले चाहिँ मेनु हेरेर भोकै फर्किंनु पर्ने अवस्था रहेछ।’

तर, चन्द्रागिरि हिल्सका जनसम्पर्क प्रतिनिधि राजु पौडेलले काठमाडौंका राम्रा होटल–रेष्टुरेन्टभन्दा चन्द्रागिरिमा सञ्चालित होटलहरुमा खानेकुरा सस्तो रहेको दावी गरे।

(हेनुहोस् पौडेलसँगको अन्तरवार्ता)

चन्द्रागिरि हिल्स लिको निर्माण गर्दा वनको केही हिस्सा मास्नुपर्यो। वन मास्दा त्यसले वातावरणमा नकरात्मक असर पार्ने भएपछि चन्द्रागिरि हिल्स सञ्चालकविरुद्ध त्यतिबेला उठेको आवाज अझै पनि सेलाएको छैन। आफूले हुर्काएको वन विनास गरिएपछि स्थानीय अझै आक्रोशित छन्।

कबुलियती सूचिको वन उपभोग गर्ने सम्बन्धमा पनि त्यसको पहिलो प्राथमिकतामा गरिबीको रेखामुनि रहेका जनता पर्छन्। तर, सरकारी निकायसँगको मिलेमतोमा कम्पनीलाई केबलकार सञ्चालन गर्न वन क्षेत्र दिइएको स्थानीय बताउँछन्।

सुरज खनाल सुरज खनाल
नेपाली पब्लिकका कार्यकारी सम्पादक हुन्।

लोकप्रिय

छोराको कुटाइबाट बाबुको मृत्यु

छोराको कुटाइबाट बाबुको मृत्यु

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार २०:१५

भरपर्दो सुरक्षा आवश्यक : मन्त्री थापा

भरपर्दो सुरक्षा आवश्यक : मन्त्री थापा

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १८:०५

बाल गायिका कमला घिमिरेको पहिलो गीत ‘चिया छानेको’ (भिडियो सहित)

बाल गायिका कमला घिमिरेको पहिलो गीत ‘चिया छानेको’ (भिडियो सहित)

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार ११:०८

क्यान फेडरेशनको कार्यसमिति निर्वाचनमा अध्यक्षका प्रत्यासी कुवँरको प्यानल घोषणा

क्यान फेडरेशनको कार्यसमिति निर्वाचनमा अध्यक्षका प्रत्यासी कुवँरको प्यानल घोषणा

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार १७:२५

चेपाङ बस्तीमा सुविधासम्पन्न विद्यालय भवन

चेपाङ बस्तीमा सुविधासम्पन्न विद्यालय भवन

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १७:२२

कलाकारलाई  झुटो प्रचार गर्ने विरुद्ध कारवाहीको माग गर्दै बिमाकुमारी दुरा मिडियामा

कलाकारलाई  झुटो प्रचार गर्ने विरुद्ध कारवाहीको माग गर्दै बिमाकुमारी दुरा…

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १३:२२

दिपक गुरुङको स्टाटसले शैक्षिक परामर्श क्षेत्र तरङ्गीत

दिपक गुरुङको स्टाटसले शैक्षिक परामर्श क्षेत्र तरङ्गीत

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार १५:३८

म्यूजिक भिडियोमा ब्यस्त नायक राजेश हमाल

म्यूजिक भिडियोमा ब्यस्त नायक राजेश हमाल

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार १३:३०

शिल्पाको रिट निवेदन खारेज गर्न सर्वोच्चको आदेश

शिल्पाको रिट निवेदन खारेज गर्न सर्वोच्चको आदेश

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार ११:५५

नेपाल–बंगलादेशः यस्ता छन् द्विपक्षीय व्यापारमा नेपाल कमजोर

नेपाल–बंगलादेशः यस्ता छन् द्विपक्षीय व्यापारमा नेपाल कमजोर

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १०:५२

अनमोल विना असफल हेमराज

अनमोल विना असफल हेमराज

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार १५:३७

एकदिवसीय सिरिजमा वेष्ट इण्डिजद्वारा अफगानिस्तान क्लिन स्वीप

एकदिवसीय सिरिजमा वेष्ट इण्डिजद्वारा अफगानिस्तान क्लिन स्वीप

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार ०६:५७

राजेश हमाल अभिनित नयाँ गीत ‘मैले चोट खाँदा’ सार्वजानिक (भिडियो सहित)

राजेश हमाल अभिनित नयाँ गीत ‘मैले चोट खाँदा’ सार्वजानिक (भिडियो…

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १७:५३

के रिलिज मिति सरेकै कारण ‘घामड शेर’ नचलेको होत?

के रिलिज मिति सरेकै कारण ‘घामड शेर’ नचलेको होत?

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार १८:१९

आजकाे राशिफल (कात्तिक २६ गते)

आजकाे राशिफल (कात्तिक २६ गते)

२०७६, २६ कार्तिक मंगलवार ०७:०९