सुर्खेत । न कुनै खास ब्यानर थियो। न त अतिथिका लागि विशेष कुनै तामझाम नै। बुधबार लेखबेसी नगरपालिकाको दशरथपुरमा लिंकन ईन्टरनेशनल कलेज काठमाडौँले ‘सामाजिक विकासमा आम सञ्चारको भूमिका कस्तो हुनुपर्ला ?’ भन्ने अन्तरक्रिया कार्यक्रम सम्पन्न गर्यो ।

पत्रकार नगेन्द्रप्रसाद उपाध्यायले आमसञ्चार सामाजिक, आर्थिक विकासको मेरुदण्डमा महत्वपूर्ण सहयोगी बनेको बताए । उनले कर्णालीमा सामाजिक तथा आर्थिक विकाससँगै आमसञ्चारका विभिन्न माध्यमहरुको स्वतः विस्तार हुँदै गईरहेको उल्लेख गरे ।

उनले भने, ‘कुनै पनि क्षेत्रको आर्थिक विकासका निम्ति आमसञ्चार माध्यमको भूमिका महत्वपूर्ण हुन्छ, कर्णालीको सामाजिक तथा आर्थिक रुपान्तरणका लागि यहाँका पत्रकारहरुले महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरिरहेका छन्।’

भेरी–बबई डाईसर्भनसँगै भेरी करिडोर विकास, बालविवाह उन्मूलन, छाउपडी प्रथा उन्मूलन, खुला दिशामुक्त क्षेत्र घोषणालगायतमा आम सञ्चारको योगदान रहेको उपाध्यायले बताए।

अर्का पत्रकार आकाशतारा बयकले आर्थिक विकासको मोडेल, योजना तर्जुमा र कार्यान्वयन सम्बन्धमा हाल कर्णालीमा भईरहेका गतिविधिका बारेमा जानकारी दिए। उनले कर्णालीको सामाजिक तथा आर्थिक विकासमा सरकारी लक्ष्यलाई सहयोग पु¥याउन घनिभूतरुपमा आमसञ्चार माध्यम अपेक्षाकृत बढी सक्रिय रहेको बताए।

‘राजनीतिक तथा आर्थिक उदारीकरणसँगै विकसित हुँदै जाने पत्रकारिता सहरकेन्द्रित राजनीतिक बहसका निम्ति प्रभावकारी माध्यम हो,’ उनले भने, ‘विकासको प्रयत्नलाई सशक्त बनाउन आमसञ्चार माध्यमको तागतको फल आधारभूत तहका जनताबीच कसरी वितरण गर्ने ? भन्ने विषयमा अझै विमर्श गर्न बाँकी रहेको छ ।’

उनले विकास सकारात्मक गतिशील प्रक्रिया भएकाले कर्णालीका पत्रकारले सामाजिक विषयवस्तुसँगै जलविद्युत, सडक, कृषि, सञ्चार, सिंचाई, पर्यटन शिक्षा, स्वास्थ्य, प्रविधिलगायतका विषयमा निरन्तरत कलम चलाई रहेको जानकारी दिए।

उनका अनुसार अहिले सञ्चार आवश्यकता गाँस, बास र कपास जत्तिकै महत्वपूर्ण मानवीय आवश्यकता हो। उनले आधारभूत तहका जनतालाई गरिबीको कुचक्रबाट मुक्त गरी समृद्धि तर्फ पु¥याउने विकास बहस गर्दैगर्दा लिंकन ईन्टरनेशनल कलेजमा अध्ययनरत सामाजिक कार्य तथा आमसञ्चार तथा पत्रकारिता विषयका विद्यार्थीले सुर्खेत आएर गरेको छलफल प्रशंसिय काम भएको बताए।

कार्यक्रममा आम सञ्चार तथा पत्रकारीता विषयका उप-प्राध्यापक हेम खनाल, सामाजिक कार्य विभागका उपप्राध्यापक त्रिचन्द्र पौडेल, सहजकर्ता रमेश हमाललगायतले सामाजिक तथा आर्थिक विकासमा आम सञ्चार माध्यमको भूमिका महत्वपूर्ण रहँदै आएको भनाइ राखे ।

लिंकन ईन्टरनेशनल कलेजमा अध्ययनरत सामाजिक कार्य तथा आम सञ्चार पत्रकारिता विषयका ८८ जना विद्यार्थीहरुले पछिल्लो एक सातादेखि दशरथपुरमा क्यापिङ्ग गरेर त्यहाँको सामाजिक, सांस्कृति तथा आर्थिक गतिविधिबारे अध्ययन, अनुसन्धान समेत गरेका छन्।

लोकप्रिय

‘भुइँमान्छेले देख्ने सपना नै कविले देख्ने सपना हो’

‘भुइँमान्छेले देख्ने सपना नै कविले देख्ने सपना हो’

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०७:५३

‘आक्रोदो’बाट शुरु भएको अभिनय यात्रा, अब फिल्म निर्देशनतर्फ

‘आक्रोदो’बाट शुरु भएको अभिनय यात्रा, अब फिल्म निर्देशनतर्फ

२०७६, ७ बैशाख शनिबार २०:३२

राष्ट्रिय फोटोपत्रकार अवार्ड बैशाख १३ गते

राष्ट्रिय फोटोपत्रकार अवार्ड बैशाख १३ गते

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०७:२९

साक्षरता अभियान: ५ अर्ब सकियो, अवस्था फेरिएन

साक्षरता अभियान: ५ अर्ब सकियो, अवस्था फेरिएन

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०७:१५

वैशाख ९ गते पार्टी एकताको टुँगो लाग्छ : नेता रायमाझी

वैशाख ९ गते पार्टी एकताको टुँगो लाग्छ : नेता रायमाझी

२०७६, ७ बैशाख शनिबार १८:५७

बखरी लक्ष्मीनारायण मन्दिरको प्राणप्रतिष्ठा सम्पन्न

बखरी लक्ष्मीनारायण मन्दिरको प्राणप्रतिष्ठा सम्पन्न

२०७६, ८ बैशाख आईतवार १८:२५

गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट रंगशालाको शिलान्यास भदौमा गर्ने तयारी

गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट रंगशालाको शिलान्यास भदौमा गर्ने तयारी

२०७६, ८ बैशाख आईतवार १५:५२

श्रीलंकाकाे विस्फोटबाट भाग्यले बाँचे यी नेपाली

श्रीलंकाकाे विस्फोटबाट भाग्यले बाँचे यी नेपाली

२०७६, ८ बैशाख आईतवार १५:५९

नागरिकता प्रावधान खुकुलो बनाउनु देशलाई धोका: सुनिता बराल

नागरिकता प्रावधान खुकुलो बनाउनु देशलाई धोका: सुनिता बराल

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०८:३८

नेकपाको पोलिटब्यूरो १ सय ५० सदस्यीय बन्ने

नेकपाको पोलिटब्यूरो १ सय ५० सदस्यीय बन्ने

२०७६, ८ बैशाख आईतवार १३:१४

एनआरएनए नर्थ क्यारोलिनाको अध्यक्षमा पहाडीको उम्मेदवारी

एनआरएनए नर्थ क्यारोलिनाको अध्यक्षमा पहाडीको उम्मेदवारी

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०९:२०

घाटमा पुर्‍याइएको शव प्रहरीद्वारा नियन्त्रण

घाटमा पुर्‍याइएको शव प्रहरीद्वारा नियन्त्रण

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०७:४९

‘झुमा झुमा’मा प्रमोद खरेलसँगै प्रिज्मा, प्रिन्सी र पल (भिडियोसहित)

‘झुमा झुमा’मा प्रमोद खरेलसँगै प्रिज्मा, प्रिन्सी र पल (भिडियोसहित)

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०७:२१

२४ वटा सरकारले नदेखेको बालुवाटारको जग्गा हिनामिना

२४ वटा सरकारले नदेखेको बालुवाटारको जग्गा हिनामिना

२०७६, ७ बैशाख शनिबार ०६:५९

पृथ्वी एउटा खेतबारी भएको भए…

पृथ्वी एउटा खेतबारी भएको भए…

२०७६, ७ बैशाख शनिबार १२:०४