पुस १८, सुर्खेत। सरकारले जतिसुकै प्रचारप्रसार र सचेतनाका कार्यक्रमहरु सञ्चालन गरे पनि सुर्खेतका बजारहरुमा उपभोक्ता ठगिने क्रम रोकिएको छैन। जिल्लामा प्रभावकारी बजार अनुगमन नहुँदा उपभोक्ता चर्को मूल्य तिर्न बाध्य छन्।

नियमित बजार अनुगमन नहुँदा व्यापारीले मनपरी मूल्य असुलिरहेको उपभोक्ताको गुनासो छ। दैनिक उपभाेग्य सामग्रीहरूकाे मूल्यमा पनि एकरुपता छैन। दशैँअघि बजार अनुगमनमा निस्किएका संयुक्त बजार अनुगमन समितिले दैनिक उपभोग्य सामानको फरक–फरक मूल्यमा विक्री भइरहेकाे फेला पारेकाे थियाे।

वीरेन्द्रनगर बजारका एउटा किराना पसलले ४२० रुपैयाँमा बेचेको १ किलो जिरा सामुन्नेको किराना पसलले ४५० रुपैयाँ लिने गरेको पाइएको थियो।

प्रशासन र सरोकारवालाको बेवास्ताका कारण मनपरी रोकिएको छैन। जिल्लामा उद्योग वाणिज्य संघले मूल्यसूची अद्यावधिक गरेको छैन। वीरेन्द्रनगर नगरपालिकासहितको टोलीले दशैँअघि वीरेन्द्रनगर आसपासका केही स्थानमा बजार अनुगमन गरेको थियो। अनुगमन समितिका सदस्य तथा खाद्य निरीक्षक भेषबहादुर थापाका अनुसार दर्ता नगरी सञ्चालन भएका र सामान्य कैफियत भेटिएकाले पसललाई सचेत गराइएकाे छ।

अनुगमन समिति जिल्लाका सबै व्यापारिक केन्द्रसम्म अझै पुग्न सकेको छैन । इन्धन, जनशक्ति र स्रोतको अभाव देखाउँदै अनुगमन नभएको उनीहरु बताउँछन्। अनुगमन समितिले कारबाही गर्ने भन्दा पनि सचेत गराउने उद्देश्य रहेको बताउँदै आएको छ। ‘ठूलो गल्ती केही पाइएन, सुधारका लागि भनेका छौँ,’ खाद्य निरीक्षक थापाले भने, ‘कारबाहीभन्दा पनि सचेत गराउने उद्देश्य हो ।’

फितलो अनुगमनले उपभोक्ता ठगिँदै

बजार अनुगमन फितलो भएका कारण जिल्लाका व्यापारिक केन्द्रहरूमा म्याद गुज्रिएका सामान बिक्री हुने गरेकाे छ। सदरमुकाम आसपासका व्यापारिक केन्द्रमा मात्र प्रशासनले झारा टार्ने अनुगमन गर्ने गरेको छ। नेपालगन्ज र भारतबाट अवैध रूपमा भित्रिने उपभोग्य सामानमा जथाभावी मूल्य लिने गरेको उपभोक्ताको गुनासो छ। राष्ट्रिय उपभोक्ता मञ्च सुर्खेतका सचिव रामप्रसाद शर्माले अधिकांश पसलमा मूल्य सूची नहुँदा सामानको वास्तविक मूल्य थाहा पाउन नसकिएको जनाए । जिल्लाका ८० प्रतिशतभन्दा बढी पसलमा मूल्य सूची राखिएको छैन।

बिल पाउँदैनन् उपभोक्ता

अधिकांश व्यवसायीले सामान खरिदपछि बिल दिँदैनन् । बिल माग्दासमेत व्यापारीले नदिएकाे  गुनासाे राष्ट्रिय उपभोक्ता मञ्चसम्म पुग्ने गरकाे छ।मञ्चका सुर्खेत सदस्य राज केसीले वीरेन्द्रनगरका अधिकांश व्यवसायीले सामान खरिद गर्दा बिल नदिने गरेको बताउँछन्। ‘यस सम्बन्धमा उनीहरुलाई सचेत पार्न र नमाने कारबाही गर्न आवश्यक छ,’ उनले भने ।

अनुगमन बढाउन माग

उपभोक्ता अधिकारकर्मीले व्यापारीको लापरबाही बढेकाे भन्दै बजार अनुगमन र नियमन बढाउन सम्बन्धित निकायसँग माग गरेका छन्। उपभोक्ताले व्यापारीद्वारा गुणस्तरहीन वस्तुको खुलेआम बिक्री वितरण गरेको, आफुखुशी मूल्य निर्धारण गरेको, नापतौलमा ठगी गरेको, काटे्लिङ र कालोबजारी गरेको भन्दै नियमन बढाउन प्रशासनसँग माग गरेका हुन्।

लोकप्रिय

बी एण्ड सी अस्पतालमा बिरामीलाई तस्करीको गुणस्तरहीन औषधि

बी एण्ड सी अस्पतालमा बिरामीलाई तस्करीको गुणस्तरहीन औषधि

January 17, 2019

‘केसीसँग भएको सम्झौताअनुरुप चिकित्सा विधेयक परिमार्जन गर्न माग’

‘केसीसँग भएको सम्झौताअनुरुप चिकित्सा विधेयक परिमार्जन गर्न माग’

January 17, 2019

प्रधानसेनापति र चिनियाँ राजदूतबीच शिष्टाचार भेटवार्ता

प्रधानसेनापति र चिनियाँ राजदूतबीच शिष्टाचार भेटवार्ता

January 17, 2019

कांग्रेसले माग्यो प्रदेशको स्थायी राजधानी ‘बुटवल’

कांग्रेसले माग्यो प्रदेशको स्थायी राजधानी ‘बुटवल’

January 16, 2019

व्यापार वार्ताका लागि चिनीयाँ उपप्रधानमन्त्री अमेरिका जाँदै

व्यापार वार्ताका लागि चिनीयाँ उपप्रधानमन्त्री अमेरिका जाँदै

January 17, 2019

पर्वतको विहादीमा आगलागी

पर्वतको विहादीमा आगलागी

2 घन्टा

प्रदेशको स्थायी राजधानी माग्दै कांग्रेस सडकमा (फोटो फिचर)

प्रदेशको स्थायी राजधानी माग्दै कांग्रेस सडकमा (फोटो फिचर)

January 17, 2019

पाठेघरको मुखको क्यान्सर हुनबाट कसरी बच्ने?

पाठेघरको मुखको क्यान्सर हुनबाट कसरी बच्ने?

January 17, 2019

‘जहाज खरिदमा कमिशनकै लागि बिचौलिया खडा गरियो’

‘जहाज खरिदमा कमिशनकै लागि बिचौलिया खडा गरियो’

January 17, 2019

सामान्य अङ्कले घट्यो शेयर बजार

सामान्य अङ्कले घट्यो शेयर बजार

January 17, 2019

डा. केसीलाई काठमाडौँ ल्याइयो, अवस्था अझै चिन्ताजनक

डा. केसीलाई काठमाडौँ ल्याइयो, अवस्था अझै चिन्ताजनक

2 घन्टा

३ सय ६० भैँसीलाई सुत्केरी भत्ता !

३ सय ६० भैँसीलाई सुत्केरी भत्ता !

2 घन्टा

वाइडबडी प्रकरण: तथ्यको जगमा सत्यको खोजी गर्न कांग्रेसको माग

वाइडबडी प्रकरण: तथ्यको जगमा सत्यको खोजी गर्न कांग्रेसको माग

January 16, 2019

अफगानिस्तान युद्ध अन्त्य गर्ने उपाय खोज्न अमेरिकी विशेषदूत पाकिस्तानमा

अफगानिस्तान युद्ध अन्त्य गर्ने उपाय खोज्न अमेरिकी विशेषदूत पाकिस्तानमा

January 17, 2019

वन कार्यालयका ६ कर्मचारी कारवाहीमा, २ जना बर्खास्त

वन कार्यालयका ६ कर्मचारी कारवाहीमा, २ जना बर्खास्त

January 16, 2019