पुस १८, सुर्खेत। सरकारले जतिसुकै प्रचारप्रसार र सचेतनाका कार्यक्रमहरु सञ्चालन गरे पनि सुर्खेतका बजारहरुमा उपभोक्ता ठगिने क्रम रोकिएको छैन। जिल्लामा प्रभावकारी बजार अनुगमन नहुँदा उपभोक्ता चर्को मूल्य तिर्न बाध्य छन्।

नियमित बजार अनुगमन नहुँदा व्यापारीले मनपरी मूल्य असुलिरहेको उपभोक्ताको गुनासो छ। दैनिक उपभाेग्य सामग्रीहरूकाे मूल्यमा पनि एकरुपता छैन। दशैँअघि बजार अनुगमनमा निस्किएका संयुक्त बजार अनुगमन समितिले दैनिक उपभोग्य सामानको फरक–फरक मूल्यमा विक्री भइरहेकाे फेला पारेकाे थियाे।

वीरेन्द्रनगर बजारका एउटा किराना पसलले ४२० रुपैयाँमा बेचेको १ किलो जिरा सामुन्नेको किराना पसलले ४५० रुपैयाँ लिने गरेको पाइएको थियो।

प्रशासन र सरोकारवालाको बेवास्ताका कारण मनपरी रोकिएको छैन। जिल्लामा उद्योग वाणिज्य संघले मूल्यसूची अद्यावधिक गरेको छैन। वीरेन्द्रनगर नगरपालिकासहितको टोलीले दशैँअघि वीरेन्द्रनगर आसपासका केही स्थानमा बजार अनुगमन गरेको थियो। अनुगमन समितिका सदस्य तथा खाद्य निरीक्षक भेषबहादुर थापाका अनुसार दर्ता नगरी सञ्चालन भएका र सामान्य कैफियत भेटिएकाले पसललाई सचेत गराइएकाे छ।

अनुगमन समिति जिल्लाका सबै व्यापारिक केन्द्रसम्म अझै पुग्न सकेको छैन । इन्धन, जनशक्ति र स्रोतको अभाव देखाउँदै अनुगमन नभएको उनीहरु बताउँछन्। अनुगमन समितिले कारबाही गर्ने भन्दा पनि सचेत गराउने उद्देश्य रहेको बताउँदै आएको छ। ‘ठूलो गल्ती केही पाइएन, सुधारका लागि भनेका छौँ,’ खाद्य निरीक्षक थापाले भने, ‘कारबाहीभन्दा पनि सचेत गराउने उद्देश्य हो ।’

फितलो अनुगमनले उपभोक्ता ठगिँदै

बजार अनुगमन फितलो भएका कारण जिल्लाका व्यापारिक केन्द्रहरूमा म्याद गुज्रिएका सामान बिक्री हुने गरेकाे छ। सदरमुकाम आसपासका व्यापारिक केन्द्रमा मात्र प्रशासनले झारा टार्ने अनुगमन गर्ने गरेको छ। नेपालगन्ज र भारतबाट अवैध रूपमा भित्रिने उपभोग्य सामानमा जथाभावी मूल्य लिने गरेको उपभोक्ताको गुनासो छ। राष्ट्रिय उपभोक्ता मञ्च सुर्खेतका सचिव रामप्रसाद शर्माले अधिकांश पसलमा मूल्य सूची नहुँदा सामानको वास्तविक मूल्य थाहा पाउन नसकिएको जनाए । जिल्लाका ८० प्रतिशतभन्दा बढी पसलमा मूल्य सूची राखिएको छैन।

बिल पाउँदैनन् उपभोक्ता

अधिकांश व्यवसायीले सामान खरिदपछि बिल दिँदैनन् । बिल माग्दासमेत व्यापारीले नदिएकाे  गुनासाे राष्ट्रिय उपभोक्ता मञ्चसम्म पुग्ने गरकाे छ।मञ्चका सुर्खेत सदस्य राज केसीले वीरेन्द्रनगरका अधिकांश व्यवसायीले सामान खरिद गर्दा बिल नदिने गरेको बताउँछन्। ‘यस सम्बन्धमा उनीहरुलाई सचेत पार्न र नमाने कारबाही गर्न आवश्यक छ,’ उनले भने ।

अनुगमन बढाउन माग

उपभोक्ता अधिकारकर्मीले व्यापारीको लापरबाही बढेकाे भन्दै बजार अनुगमन र नियमन बढाउन सम्बन्धित निकायसँग माग गरेका छन्। उपभोक्ताले व्यापारीद्वारा गुणस्तरहीन वस्तुको खुलेआम बिक्री वितरण गरेको, आफुखुशी मूल्य निर्धारण गरेको, नापतौलमा ठगी गरेको, काटे्लिङ र कालोबजारी गरेको भन्दै नियमन बढाउन प्रशासनसँग माग गरेका हुन्।

लोकप्रिय

काठमाडौँ सुपर च्याम्पियन्स टिमकी मालिक बनिन् नायिका रेखा थापा

काठमाडौँ सुपर च्याम्पियन्स टिमकी मालिक बनिन् नायिका रेखा थापा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

विप्लवका विद्यार्थी नेता पक्राउ गर्न प्रहरीद्वारा त्रिचन्द्र कलेज घेराऊ

विप्लवका विद्यार्थी नेता पक्राउ गर्न प्रहरीद्वारा त्रिचन्द्र कलेज घेराऊ

४ चैत्र २०७५, सोमबार

प्रशासनलाई टेर्दैनन् व्यवसायी, पसलमा मूल्यसूची नै छैन

प्रशासनलाई टेर्दैनन् व्यवसायी, पसलमा मूल्यसूची नै छैन

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

शिक्षासेवी एवं युवा उद्यमी रेग्मी इजिप्टमा सम्मानित

शिक्षासेवी एवं युवा उद्यमी रेग्मी इजिप्टमा सम्मानित

४ चैत्र २०७५, सोमबार

तीन दिनसम्म मेघ गर्जनसहित पानी पर्ने

तीन दिनसम्म मेघ गर्जनसहित पानी पर्ने

४ चैत्र २०७५, सोमबार

मापदण्ड विपरीतका तीन पाउरोटी उद्योगमा छापा

मापदण्ड विपरीतका तीन पाउरोटी उद्योगमा छापा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

चैत्र १५ देखि शुक्लाफाँटा पर्यटन महोत्सव हुँदै

चैत्र १५ देखि शुक्लाफाँटा पर्यटन महोत्सव हुँदै

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

‘अधुरो सपना’ लिएर आए कवि रगवीर विश्वकर्मा

‘अधुरो सपना’ लिएर आए कवि रगवीर विश्वकर्मा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

तिलोत्तमाका सामुदायिक विद्यालयमा छात्रालाई निःशूल्क स्यानिटरी प्याड

तिलोत्तमाका सामुदायिक विद्यालयमा छात्रालाई निःशूल्क स्यानिटरी प्याड

४ चैत्र २०७५, सोमबार

अनुहार होइन मन रङ्ग्याउँ !

अनुहार होइन मन रङ्ग्याउँ !

६ चैत्र २०७५, बुधबार

दुई विषयमा स्नातकोत्तर बिनु मोडलिङ क्षेत्रकी चम्किलो तारा

दुई विषयमा स्नातकोत्तर बिनु मोडलिङ क्षेत्रकी चम्किलो तारा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

प्रदीप खड्काको ‘लभ स्टेशन’ अष्ट्रेलियामा पनि प्रदर्शन हुने

प्रदीप खड्काको ‘लभ स्टेशन’ अष्ट्रेलियामा पनि प्रदर्शन हुने

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

मधेश आन्दोलनबाट उदाएका युवा नेता संसदमा गर्दैछन् जनताको पक्षमा संघर्ष

मधेश आन्दोलनबाट उदाएका युवा नेता संसदमा गर्दैछन् जनताको पक्षमा संघर्ष

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

नेपाली साहित्यमा महिलाको भूमिका महत्वपूर्ण

नेपाली साहित्यमा महिलाको भूमिका महत्वपूर्ण

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

नेपाल भूमिमा क्षेत्रीय अशान्तिको विजारोपण

नेपाल भूमिमा क्षेत्रीय अशान्तिको विजारोपण

५ चैत्र २०७५, मंगलवार