काठमाडौँ – नयाँ वर्ष २०७६ लागेसँगै हर्ष, उल्लास र नयाँ योजनासहित सबै खेलाडीहरु नयाँ अवसरको पर्खाइमा छन्। खेलकुदसँग जोडेर हेर्ने हो भने बितेको वर्ष २०७५ विभिन्न उपलब्धिका कारण सुखद रह्यो। केही खेलाडीले विश्व कीर्तिमानसम्म बनाए। नेपालले पनि अन्तर्राष्ट्रियस्तरका विभिन्न खेलको माध्यमबाट आफूलाई चिनाउने अवसर पायो। यसरी फर्केर विगतको १ वर्षलाई नियाल्दा नेपाली खेल क्षेत्र र केही खेलाडीले हासिल गरेका प्रमुख उपलब्धिलाई यसरी समेट्न सकिन्छ।

सन् १९९६ बाट अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट खेल्न थालेको २३ वर्षपछि एकदिवसीय मान्यता प्राप्त गर्न नेपाल सफल भएको थियो। यूएईकै घरेलु मैदानमा सम्पन्न यूएईविरुद्धको तेस्रो एकदिवसीय श्रृङ्खला २–१ ले आफ्नो पक्षमा पार्‍यो। उक्त खेलमा नेपाली कप्तान पारस खड्का ले ११५ रनको कप्तानी इनिङ खेले। उनले १०९ बलमा १५ चौका र १ छक्का प्रहार गरेका थिए। सोही क्रममा रोहित पौडेल एकदिवसीय क्रिकेटमा अर्धशतक प्रहार गर्ने कान्छो खेलाडी बने। एकदिवसीय श्रृङ्खला खेलेसँगै नेपाल एकदिवसीय वरियतामा पनि समावेश भयो।

२०७५ मा क्रिकेटमा ठूलै छलाङ मार्‍यो। त्यसमा पनि यूएई भ्रमणमा क्रममा नेपालले ऐतिहासिक उपलब्धी हासिल गर्‍यो। यूएईलाई घरेलु मैदानमा पराजित गर्दै टी-२० अन्तर्राष्ट्रिय श्रृङ्खला २–१ ले जित्यो। सोही क्रममा सन्दीप जोराले टी–२० मा सानो उमेरमा अर्धशतक बनाउने कीर्तिमान बनाए।

भारतको उडिसामा सम्पन्न हिरो गोल्डकप महिला फुटबल प्रतियोगितामा नेपालको राष्ट्रिय महिला फुटबल टोलीले भारतलाई १ का विरुद्ध २ गोलले पराजित गर्‍यो। उक्त खेलमा नेपालको तर्फबाट दुवै गोल गोलमेसिन सावित्रा भण्डारीले गरेकी थिइन्। सदैब विजयी यात्रामा बाधक बन्दै आएको भारतीय महिला टोलीमाथि नेपालको यो पहिलो जीत रह्यो।

हङकङमा भएको तेस्रो एसियाली युथ एथलेटिक्स च्याम्पियनशिपमा नेपालका अजितकुमार यादवले स्वर्ण जिते। अजितसहित १२ राष्ट्रका १५ खेलाडी उक्त स्पर्धामा दौडेका थिए। सप्तरीको राजविराज निवासी अजितले निर्धारित दूरी आठ मिनेट ३० दशमलव ३२ सेकेन्डमा पूरा गर्दै नेपाललाई ऐतिहासिक स्वर्ण जिताए।

कुनै पनि एसियाली स्तरको एथलेटिक्समा नेपाली खेलाडीले जितेको यो पहिलो स्वर्ण हो। समग्रमा भने दोस्रो पदक हो। ४५ वर्षअघि सन् १९७३मा फिलिपिन्सको मनिलामा भएको एसियाली ट्रयाक एन्ड फिल्ड च्याम्पियनशिपमा जीतबहादुर केसीले म्याराथनमा कास्य जितेका थिए। त्यो कास्य अन्तर्राष्ट्रिय प्रतियोगितामा नेपालले जितेको पहिलो पदक पनि हो।

थाइल्यान्डमा आयोजित १०औँ विश्वव्यापी शारीरिक सुगठन प्रतियोगितामा नेपालले स्वर्णपदक जित्यो। ७५ केजी तौल समूहमा महेश्वर महर्जनले जितेको स्वर्ण शारीरिक सुगठनमा नेपालको अहिले सम्मकै ठूलो अन्तर्राष्ट्रिय सफलता हो। १२ राष्ट्रका बडीविल्डरहरु प्रतिस्पर्धामा रहेको समूहबाट उत्कृष्ट ५ को छनोट गरिएको थियो। आफूसँगै उत्कृष्ट ५ मा परेका भारत, सिंगापुर, थाइल्यान्ड, उज्जेकिस्तानका बडीविल्डरहरुलाई पछिपार्दै महेश्वर नेपालका लागि ऐतिहासिक स्वर्ण जित्न सफल भए।

लोकप्रिय

राजधानीवासीका लागि २५ लाख माला आवश्यक

राजधानीवासीका लागि २५ लाख माला आवश्यक

२०७६, २ कार्तिक शनिबार १७:१३

थ्री स्टारको गोलमा बार्सिलोना विजयी र मेस्सीको निः स्वार्थता

थ्री स्टारको गोलमा बार्सिलोना विजयी र मेस्सीको निः स्वार्थता

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १०:४०

मोहम्मद अफताब आलमको पक्षमा देउवा

मोहम्मद अफताब आलमको पक्षमा देउवा

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार २०:३२

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १५:४०

पहिलाे हाफमा बार्सिलोनाकाे १ गाेलकाे अग्रता  (लाइभ हेर्ने लिङ्कसहित)

पहिलाे हाफमा बार्सिलोनाकाे १ गाेलकाे अग्रता (लाइभ हेर्ने लिङ्कसहित)

२०७६, २ कार्तिक शनिबार १६:४३

कप्तानबाट निकालिए पाकिस्तानी क्रिकेटर सर्फराज

कप्तानबाट निकालिए पाकिस्तानी क्रिकेटर सर्फराज

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १७:११

हरेक ६ महिनामा नयाँ श्रीमान फेरे जस्तो लाग्छः दिपिका पादुकाेण

हरेक ६ महिनामा नयाँ श्रीमान फेरे जस्तो लाग्छः दिपिका पादुकाेण

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १४:२०

बिईगं ह्युमनका सञ्चालक भन्छन्ः थप आक्रामक रुपमा आउँदैछौँ

बिईगं ह्युमनका सञ्चालक भन्छन्ः थप आक्रामक रुपमा आउँदैछौँ

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार २०:४०

टी–२० विश्वकप छनोटः यूएईविरुद्ध ओमान विजयी

टी–२० विश्वकप छनोटः यूएईविरुद्ध ओमान विजयी

२०७६, २ कार्तिक शनिबार १०:५६

टी–२० विश्वकप छनोटः हङकङविरुद्ध आयरल्याण्डको शानदार जित

टी–२० विश्वकप छनोटः हङकङविरुद्ध आयरल्याण्डको शानदार जित

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १९:०६

बर्मुडामाथि पपुवा न्युगिनीको शनसनीपूर्ण जित

बर्मुडामाथि पपुवा न्युगिनीको शनसनीपूर्ण जित

२०७६, २ कार्तिक शनिबार १४:५०

डब्लुसीएलः चितवनसामु निरिह ललितपुर, रितुको अर्धशतकीय पारी

डब्लुसीएलः चितवनसामु निरिह ललितपुर, रितुको अर्धशतकीय पारी

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १६:३०

आतंकवादी हमला हुन सक्ने भन्दै दिल्लीमा हाई अलर्ट जारी

आतंकवादी हमला हुन सक्ने भन्दै दिल्लीमा हाई अलर्ट जारी

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १३:४०

कविताको उत्कृष्ट बलिङमा चितवनद्वारा विराटनगर पराजित

कविताको उत्कृष्ट बलिङमा चितवनद्वारा विराटनगर पराजित

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १७:०६

प्रियंकाले दर्शकको मन जित्न सकिनन् ‘द स्काई इज पिंक’ बाट .

प्रियंकाले दर्शकको मन जित्न सकिनन् ‘द स्काई इज पिंक’ बाट…

२०७६, २ कार्तिक शनिबार ०८:०९