पोखरा – पात्रो फेरिएको छ वैशाख १ गतेदेखि। नयाँ वर्षको नयाँ उमंग र उत्साह बोकेर २०७६ साल भित्रिएको छ। तर गइसकेको २०७५ सालको पनि चर्चा सेलाएको छैन। व्यक्ति, समूह र संस्थाका लागि विगतका हरेक वर्षहरु उत्तिकै महत्वपूर्ण हुन्छन्।

२०७५ सालभरिमा राम्रा र नराम्रा दुवै प्रकारका काम वा घटनाहरु घटेका छन्। देशलाई दुरगामी प्रभाव पार्ने र तत्कालका लागि मीठो र नमीठो अनुभूति गराउने राजनीतिक एवं सामाजिक घटनाहरु पनि २०७५ सालभित्र भए।

२०७५ लाई फर्केर हेर्दा प्रदेश नामकरणमा कर्णाली प्रदेशपछि गण्डकी दोस्रो बन्यो। प्रदेश सरकार गठन भएको एक वर्षभित्र विवादरहित रुपमा राजधानी र नामकरण हुनु गण्डकी प्रदेशको उपलब्धि नै हो।

कास्कीबाट उदाएका आशालाग्दा नेता रबिन्द्र अधिकारीलाई फागुनमा देशले गुमायो। पर्यटनमन्त्रीको रुपमा बहालमै रहेका बेला हेलिकप्टर दुर्घटनामा भएको उनको निधनले गण्डकी प्रदेश मात्र होइन देशै शोकमग्न भएको थियो।

यस्तै, एक वर्षभित्र गण्डकी प्रदेश संसदले २४ वटा विधेयक पारित गरेको छ। केही विधेयक पेस हुने क्रममा छन्। २१ वटा कानून, एक प्रदेशसभा नियमावली र दुई विधेयक संशोधन भएको छ। संघीय सरकारका कारण प्रदेश सरकारकले अपेक्षित काम गर्न नसेको गण्डकी सरकारका मन्त्री र सांसदहरुले बताउने गरेका छन्।

भदौ २१ मा पोखरामा बसेको मुख्यमन्त्रीहरुको भेला २०७५ को अर्को चर्चित विषय हो। संघीय सरकार र प्रदेश सरकारबीच अघोषित अन्तरविरोध चलिरहेको बेला यस भेलाले देशकै राजनीति तातेको थियो। संघीय सरकार विरुद्धको मोर्चाबन्दीको रुपमा चित्रण गरिएको यस भेलाको अगुवाइ मुख्यमन्त्री पृथ्वी सुब्बा गुरुङले गरेका कारण पनि गण्डकी प्रदेश चर्चाको केन्द्रमा थियो।

मनाङबाट निर्वाचित ‘गुन्डा नाइके’को रुपमा चिनिने दीपक मनाङेको सपथ ग्रहण पनि गण्डकी प्रदेशको अर्को चर्चित विषय बन्यो। पटक-पटकको जेल जीवन र विभिन्न मुद्दाबाट उम्कँदै अन्ततः उनी माननीय बने।

कास्कीबाट उदाएका आशालाग्दा नेता रबिन्द्र अधिकारीलाई फागुनमा देशले गुमायो। पर्यटनमन्त्रीको रुपमा बहालमै रहेका बेला हेलिकप्टर दुर्घटनामा भएको उनको निधनले गण्डकी प्रदेश मात्र होइन देशै शोकमग्न भएको थियो।

यस्तै, अतिक्रमणको चपेटामा परेको फेवातालको ६५ मिटर मापदण्ड ६ महिनाभित्र कायम गर्न सर्वोच्च अदालतले दिएको निर्देशन गण्डकी प्रदेशको अर्को चर्चित विषय हो। सर्वोच्चको आदेश कार्यान्वयन गराउन प्रदेश सरकारका उद्योग, वन तथा पर्यटनमन्त्री विकास लम्सालको संयोजकत्वमा ११ सदस्यीय समिति गठन गरिएको छ। योसँगै समितिले सर्वोच्चको निर्देशन पालना गराउने आशा जागेको छ।

२०७५ सालभित्र प्रदेशले ठूला विपत्ति र प्रकोपहरु झेल्नु परेन। त्यस्तै ठुलो मानवीय तथा भौतिक क्षति हुने किसिमको घटनाहरु पनि भएनन्। तुलनात्मक रुपमा गण्डकी प्रदेश शान्त रह्यो। जसका कारण आउँदो वर्ष थप प्रगति हुनेमा आशाको सञ्चार भएको छ।

तोकिएकोभन्दा बढी शुल्क लिएको भन्दै विद्यार्थीहरुले गण्डकी मेडिकल कलेजको कक्षा कोठामा तालाबन्दी गरे। परिक्षासमेत बहिष्कार गरेका विद्यार्थीहरुको आन्दोलन देशमै चर्चामा रह्यो। अन्ततः कलेजका सञ्चालकविरुद्ध मुद्दा दर्ता भयो। कोही धरौटीमा छुुटे, कोही अझै फरार छन्।

चर्चा गर्नलायक अन्य विषयहरुमध्ये प्रदेश सरकारले सञ्चालन गरेका कामहरुको निगरानी राख्न स्थापित ‘वार रुम’ पनि एक हो। प्रदेशको पहिलो स्थापना दिवसमा मुख्यमन्त्री पृथ्वी सुब्बा गुरुङले त्यसको परिक्षणसमेत गरेका थिए।

बलात्कार र हत्याहिंसाजस्ता घटनाबाट गण्डकी प्रदेश पनि अछुतो रहेन। तर, केही घटनाका दोषीलाई २४ घण्टा नबित्दै कानूनको कठघरामा उभ्याएर प्रहरीले उदाहरणीय काम देखायो।

समग्रमा गण्डकी प्रदेश सरकारले स्थापनाको पहिलो वर्षभित्र गरेका कामप्रति सर्वसाधारणको खासै नकारात्मक टिप्पणी बाहिर आएको छैन। संघीयता कार्यान्वयनमा बढी केन्द्रित हुनु परेका कारण अपेक्षित काम हुन नसकेको प्रदेशसरकारका प्रवक्ता तथा भौतिक पूर्वाधार मन्त्री रामशरण बस्नेतको भनाइ छ।

२०७५ सालभित्र प्रदेशले ठूला विपत्ति र प्रकोपहरु झेल्नु परेन। त्यस्तै ठुलो मानवीय तथा भौतिक क्षति हुने किसिमको घटनाहरु पनि भएनन्। तुलनात्मक रुपमा गण्डकी प्रदेश शान्त रह्यो। जसका कारण आउँदो वर्ष थप प्रगति हुनेमा आशाको सञ्चार भएको छ।

लोकप्रिय

विद्यालयको निर्माणाधीन भवनमा आगजनी (फोटोफिचर)

विद्यालयको निर्माणाधीन भवनमा आगजनी (फोटोफिचर)

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १८:०५

जंगली च्याउ खाँदा उदयपुरमा १२ जना सिकिस्त

जंगली च्याउ खाँदा उदयपुरमा १२ जना सिकिस्त

२०७६, ५ श्रावण आईतवार १९:०४

नेकपा विप्लवको भूमिगत सञ्जाल

नेकपा विप्लवको भूमिगत सञ्जाल

२०७६, ५ श्रावण आईतवार ०७:२१

गर्भपतन गराउँदा किशोरीको मृत्यु, प्रेमी पक्राउ

गर्भपतन गराउँदा किशोरीको मृत्यु, प्रेमी पक्राउ

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १७:२७

बागलुङकाे मनाङडाँडामा जिपले किच्दा बालकको मृत्यु 

बागलुङकाे मनाङडाँडामा जिपले किच्दा बालकको मृत्यु 

२०७६, ५ श्रावण आईतवार १२:१३

‘नीला गोलार्द्ध ’ लोकार्पण

‘नीला गोलार्द्ध ’ लोकार्पण

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १६:१९

डाइभर्सन बग्यो, मालवहाक गाडी ठप्प

डाइभर्सन बग्यो, मालवहाक गाडी ठप्प

२०७६, ५ श्रावण आईतवार १२:४२

नेकपा विप्लवका नेता माइला लामा पक्राउ

नेकपा विप्लवका नेता माइला लामा पक्राउ

२०७६, ५ श्रावण आईतवार ०६:३८

कांग्रेसमा नियमावली विवाद विरोधीलाई तह लगाउन आचारसंहिता’

कांग्रेसमा नियमावली विवाद विरोधीलाई तह लगाउन आचारसंहिता’

२०७६, ५ श्रावण आईतवार ०८:२७

अन्जु पन्तको स्वरमा तीजगीत सार्वजनिक

अन्जु पन्तको स्वरमा तीजगीत सार्वजनिक

२०७६, ४ श्रावण शनिबार ०८:४९

‘ओली नेतृत्वको सरकार पतनको बाटोतर्फ’

‘ओली नेतृत्वको सरकार पतनको बाटोतर्फ’

२०७६, ४ श्रावण शनिबार २०:४८

फाप्ला क्रिकेट मैदानको १८ करोड बजेट फ्रिज

फाप्ला क्रिकेट मैदानको १८ करोड बजेट फ्रिज

२०७६, ५ श्रावण आईतवार २०:१५

विदेश अध्ययनको लागि अनलाइन रिसर्च कसरी गर्ने ?

विदेश अध्ययनको लागि अनलाइन रिसर्च कसरी गर्ने ?

२०७६, ६ श्रावण सोमबार १२:४१

अफ्रिकी मुलुक कङ्गोमा इबोलाको महामारी, १ हजार ७ सयको मृत्यु

अफ्रिकी मुलुक कङ्गोमा इबोलाको महामारी, १ हजार ७ सयको मृत्यु

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १७:०९

उद्योगको रसायनयुक्त तेलले धानबालीमा क्षति, सीडीओलाई ज्ञापनपत्र

उद्योगको रसायनयुक्त तेलले धानबालीमा क्षति, सीडीओलाई ज्ञापनपत्र

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १०:४३