सुर्खेत, २३ पुस। कर्णाली प्रदेशको भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयले बजेट कार्यान्वयनलाई तीव्रता दिएको छ। आर्थिक वर्ष २०७५/७६ को बजेट खर्चको गति सुस्त भइरहेको जनगुनासो आइरहेका बेला मन्त्रालयले बजेट कार्यान्वयनलाई तीव्रता दिएको हो।

मन्त्रालयका अनुसार बजेट कार्यान्वयनका लागि आवश्यक दर्जनभन्दा बढी कार्यविधि बनाएर खर्चको गति बढाउन लागिएको छ। मन्त्रालयका सचिव शिवनारायण चौधरी लगायतको टिम रातदिन लगाएर बजेट खर्चसम्बन्धी कार्यविधि बनाउन व्यस्त रहेको भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारीमन्त्री विमला केसीले बताइन्। उनका अनुसार मन्त्रालयका कर्मचारी बिदाको दिनमा पनि कार्यविधि निर्माणमा जुटेका छन्।

‘बजेट खर्चको गति बढाउन सिङ्गो मन्त्रालयको टोली कार्यविधि निर्माण गर्न गम्भीरतापूर्वक जुटेका छौँ,’ उनले भनिन्, ‘मन्त्रालयको खर्च प्रक्रियालाई पारदर्शी बनाउँदै बजेटलाई लक्षित वर्गसम्म पुर्याउँछाैँ।’ उनले बजेट कार्यान्वयनका लागि सबै प्रक्रिया अन्तिम चरणमा रहेको बताइन्। उनका अनुसार प्रदेश सरकारले लिएको अर्गानिक खेतीको लक्ष्य पूरा हुने गरी कार्यविधि बनाइनेछ।

‘अर्गानिक प्रदेश बनाउन सजिलो’
कृषिविज्ञ छविलाल पौडेलले कर्णाली प्रदेशलाई अर्गानिक बनाउन कार्यविधिले सजिलो बनाउने बताए। मुलुकको २२ प्रतिशत भू–भाग ओगटेको कर्णाली प्रदेशमा जम्मा १३ प्रतिशतमात्र खेतीयोग्य जमिन रहेको छ। बाँकी जमिन अहिले पनि बाँझो छ। देशका अन्य प्रदेशभन्दा कर्णालीमा विषादी र रासायनिक मल कम प्रयोग भएकाले पनि अर्गानिक प्रदेश बनाउन सहज हुने पौडेलको विश्वास छ।

१५ वटा कार्यविधि स्वीकृत
मन्त्रालयले कृषि, पशुसेवा तथा सहकारीसम्बन्धी कार्यक्रम सञ्चालनसम्बन्धी १५ वटा कार्यविधि निर्माण गरिएको भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयका उपसचिव हरिप्रसाद पण्डितले बताए।

मन्त्रालयले कृषि, ग्रामीण कृषि सडक निर्माण तथा मर्मत सम्भार कार्यविधि २०७५, उच्च प्रविधियुक्त नर्सरी स्थापना, सञ्चालन विस्तार सुदृढीकरण कार्यविधि २०७५, कृषि सिँचाइ निर्माण तथा मर्मत सम्भार कार्यविधि २०७५, प्रशोधन केन्द्र निर्माण तथा सञ्चालन कार्यविधि २०७५, लागत सहभागितामा अनुदान कार्यविधि २०७५ निर्माण गरेको उपसचिव पण्डितले जानकारी दिए।

त्यसैगरी व्यावसायिक फलफूल प्रवद्र्धन कार्यक्रम सञ्चालन कार्यविधि २०७५, हाट बजार सङ्कलन केन्द्र निर्माण कार्यविधि २०७५, अर्गानिक मोडेल कृषि कार्यक्रम सञ्चालन कार्यविधि २०७५, एक वडा एक कृषि प्राविधिक व्यवस्थापन कार्यविधि २०७५, कृषि पकेट क्षेत्र सञ्चालन कायविधि २०७५ पनि निर्माण भएका छन्।

त्यस्तै निर्माण गरिएका अन्य कार्यविधिमा पशुसेवातर्फ लागत सहभागितामा सञ्चालन गरिने पशुसेवा कार्यक्रम कार्यान्वयन कार्यविधि २०७५, कर्णाली प्रदेश बेरोजगार युवाको समूहमार्फत सामूहिक पशुपक्षीपालन कार्यक्रम कार्यान्वयन कार्यविधि २०७५, चौरीगाई स्रोतकेन्द्र, सामूहिक चौरीगाईपालन कार्यक्रम कार्यान्वयन कार्यविधि २०७५ छन्। अन्य कार्यविधिहरूमा सहकारीतर्फ लागत साझेदारीमा सहकारी संस्थाले कार्य सम्पादन गर्नेसम्बन्धी कार्यविधि २०७५, सहकारी नमुना गाउँ (स्थापना, सञ्चालन र व्यवस्थापन) कार्यविधि २०७५ रहेको उपसचिव पण्डितले बताए।

लोकप्रिय

काठमाडौँ सुपर च्याम्पियन्स टिमकी मालिक बनिन् नायिका रेखा थापा

काठमाडौँ सुपर च्याम्पियन्स टिमकी मालिक बनिन् नायिका रेखा थापा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

विप्लवका विद्यार्थी नेता पक्राउ गर्न प्रहरीद्वारा त्रिचन्द्र कलेज घेराऊ

विप्लवका विद्यार्थी नेता पक्राउ गर्न प्रहरीद्वारा त्रिचन्द्र कलेज घेराऊ

४ चैत्र २०७५, सोमबार

प्रशासनलाई टेर्दैनन् व्यवसायी, पसलमा मूल्यसूची नै छैन

प्रशासनलाई टेर्दैनन् व्यवसायी, पसलमा मूल्यसूची नै छैन

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

शिक्षासेवी एवं युवा उद्यमी रेग्मी इजिप्टमा सम्मानित

शिक्षासेवी एवं युवा उद्यमी रेग्मी इजिप्टमा सम्मानित

४ चैत्र २०७५, सोमबार

तीन दिनसम्म मेघ गर्जनसहित पानी पर्ने

तीन दिनसम्म मेघ गर्जनसहित पानी पर्ने

४ चैत्र २०७५, सोमबार

मापदण्ड विपरीतका तीन पाउरोटी उद्योगमा छापा

मापदण्ड विपरीतका तीन पाउरोटी उद्योगमा छापा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

चैत्र १५ देखि शुक्लाफाँटा पर्यटन महोत्सव हुँदै

चैत्र १५ देखि शुक्लाफाँटा पर्यटन महोत्सव हुँदै

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

‘अधुरो सपना’ लिएर आए कवि रगवीर विश्वकर्मा

‘अधुरो सपना’ लिएर आए कवि रगवीर विश्वकर्मा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

तिलोत्तमाका सामुदायिक विद्यालयमा छात्रालाई निःशूल्क स्यानिटरी प्याड

तिलोत्तमाका सामुदायिक विद्यालयमा छात्रालाई निःशूल्क स्यानिटरी प्याड

४ चैत्र २०७५, सोमबार

अनुहार होइन मन रङ्ग्याउँ !

अनुहार होइन मन रङ्ग्याउँ !

६ चैत्र २०७५, बुधबार

दुई विषयमा स्नातकोत्तर बिनु मोडलिङ क्षेत्रकी चम्किलो तारा

दुई विषयमा स्नातकोत्तर बिनु मोडलिङ क्षेत्रकी चम्किलो तारा

४ चैत्र २०७५, सोमबार

प्रदीप खड्काको ‘लभ स्टेशन’ अष्ट्रेलियामा पनि प्रदर्शन हुने

प्रदीप खड्काको ‘लभ स्टेशन’ अष्ट्रेलियामा पनि प्रदर्शन हुने

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

मधेश आन्दोलनबाट उदाएका युवा नेता संसदमा गर्दैछन् जनताको पक्षमा संघर्ष

मधेश आन्दोलनबाट उदाएका युवा नेता संसदमा गर्दैछन् जनताको पक्षमा संघर्ष

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

नेपाली साहित्यमा महिलाको भूमिका महत्वपूर्ण

नेपाली साहित्यमा महिलाको भूमिका महत्वपूर्ण

५ चैत्र २०७५, मंगलवार

नेपाल भूमिमा क्षेत्रीय अशान्तिको विजारोपण

नेपाल भूमिमा क्षेत्रीय अशान्तिको विजारोपण

५ चैत्र २०७५, मंगलवार