सुर्खेत, २३ पुस। कर्णाली प्रदेशको भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयले बजेट कार्यान्वयनलाई तीव्रता दिएको छ। आर्थिक वर्ष २०७५/७६ को बजेट खर्चको गति सुस्त भइरहेको जनगुनासो आइरहेका बेला मन्त्रालयले बजेट कार्यान्वयनलाई तीव्रता दिएको हो।

मन्त्रालयका अनुसार बजेट कार्यान्वयनका लागि आवश्यक दर्जनभन्दा बढी कार्यविधि बनाएर खर्चको गति बढाउन लागिएको छ। मन्त्रालयका सचिव शिवनारायण चौधरी लगायतको टिम रातदिन लगाएर बजेट खर्चसम्बन्धी कार्यविधि बनाउन व्यस्त रहेको भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारीमन्त्री विमला केसीले बताइन्। उनका अनुसार मन्त्रालयका कर्मचारी बिदाको दिनमा पनि कार्यविधि निर्माणमा जुटेका छन्।

‘बजेट खर्चको गति बढाउन सिङ्गो मन्त्रालयको टोली कार्यविधि निर्माण गर्न गम्भीरतापूर्वक जुटेका छौँ,’ उनले भनिन्, ‘मन्त्रालयको खर्च प्रक्रियालाई पारदर्शी बनाउँदै बजेटलाई लक्षित वर्गसम्म पुर्याउँछाैँ।’ उनले बजेट कार्यान्वयनका लागि सबै प्रक्रिया अन्तिम चरणमा रहेको बताइन्। उनका अनुसार प्रदेश सरकारले लिएको अर्गानिक खेतीको लक्ष्य पूरा हुने गरी कार्यविधि बनाइनेछ।

‘अर्गानिक प्रदेश बनाउन सजिलो’
कृषिविज्ञ छविलाल पौडेलले कर्णाली प्रदेशलाई अर्गानिक बनाउन कार्यविधिले सजिलो बनाउने बताए। मुलुकको २२ प्रतिशत भू–भाग ओगटेको कर्णाली प्रदेशमा जम्मा १३ प्रतिशतमात्र खेतीयोग्य जमिन रहेको छ। बाँकी जमिन अहिले पनि बाँझो छ। देशका अन्य प्रदेशभन्दा कर्णालीमा विषादी र रासायनिक मल कम प्रयोग भएकाले पनि अर्गानिक प्रदेश बनाउन सहज हुने पौडेलको विश्वास छ।

१५ वटा कार्यविधि स्वीकृत
मन्त्रालयले कृषि, पशुसेवा तथा सहकारीसम्बन्धी कार्यक्रम सञ्चालनसम्बन्धी १५ वटा कार्यविधि निर्माण गरिएको भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयका उपसचिव हरिप्रसाद पण्डितले बताए।

मन्त्रालयले कृषि, ग्रामीण कृषि सडक निर्माण तथा मर्मत सम्भार कार्यविधि २०७५, उच्च प्रविधियुक्त नर्सरी स्थापना, सञ्चालन विस्तार सुदृढीकरण कार्यविधि २०७५, कृषि सिँचाइ निर्माण तथा मर्मत सम्भार कार्यविधि २०७५, प्रशोधन केन्द्र निर्माण तथा सञ्चालन कार्यविधि २०७५, लागत सहभागितामा अनुदान कार्यविधि २०७५ निर्माण गरेको उपसचिव पण्डितले जानकारी दिए।

त्यसैगरी व्यावसायिक फलफूल प्रवद्र्धन कार्यक्रम सञ्चालन कार्यविधि २०७५, हाट बजार सङ्कलन केन्द्र निर्माण कार्यविधि २०७५, अर्गानिक मोडेल कृषि कार्यक्रम सञ्चालन कार्यविधि २०७५, एक वडा एक कृषि प्राविधिक व्यवस्थापन कार्यविधि २०७५, कृषि पकेट क्षेत्र सञ्चालन कायविधि २०७५ पनि निर्माण भएका छन्।

त्यस्तै निर्माण गरिएका अन्य कार्यविधिमा पशुसेवातर्फ लागत सहभागितामा सञ्चालन गरिने पशुसेवा कार्यक्रम कार्यान्वयन कार्यविधि २०७५, कर्णाली प्रदेश बेरोजगार युवाको समूहमार्फत सामूहिक पशुपक्षीपालन कार्यक्रम कार्यान्वयन कार्यविधि २०७५, चौरीगाई स्रोतकेन्द्र, सामूहिक चौरीगाईपालन कार्यक्रम कार्यान्वयन कार्यविधि २०७५ छन्। अन्य कार्यविधिहरूमा सहकारीतर्फ लागत साझेदारीमा सहकारी संस्थाले कार्य सम्पादन गर्नेसम्बन्धी कार्यविधि २०७५, सहकारी नमुना गाउँ (स्थापना, सञ्चालन र व्यवस्थापन) कार्यविधि २०७५ रहेको उपसचिव पण्डितले बताए।

लोकप्रिय

बी एण्ड सी अस्पतालमा बिरामीलाई तस्करीको गुणस्तरहीन औषधि

बी एण्ड सी अस्पतालमा बिरामीलाई तस्करीको गुणस्तरहीन औषधि

३ माघ २०७५, बिहीबार

‘केसीसँग भएको सम्झौताअनुरुप चिकित्सा विधेयक परिमार्जन गर्न माग’

‘केसीसँग भएको सम्झौताअनुरुप चिकित्सा विधेयक परिमार्जन गर्न माग’

३ माघ २०७५, बिहीबार

प्रधानसेनापति र चिनियाँ राजदूतबीच शिष्टाचार भेटवार्ता

प्रधानसेनापति र चिनियाँ राजदूतबीच शिष्टाचार भेटवार्ता

३ माघ २०७५, बिहीबार

कांग्रेसले माग्यो प्रदेशको स्थायी राजधानी ‘बुटवल’

कांग्रेसले माग्यो प्रदेशको स्थायी राजधानी ‘बुटवल’

२ माघ २०७५, बुधबार

व्यापार वार्ताका लागि चिनीयाँ उपप्रधानमन्त्री अमेरिका जाँदै

व्यापार वार्ताका लागि चिनीयाँ उपप्रधानमन्त्री अमेरिका जाँदै

३ माघ २०७५, बिहीबार

प्रदेशको स्थायी राजधानी माग्दै कांग्रेस सडकमा (फोटो फिचर)

प्रदेशको स्थायी राजधानी माग्दै कांग्रेस सडकमा (फोटो फिचर)

३ माघ २०७५, बिहीबार

पाठेघरको मुखको क्यान्सर हुनबाट कसरी बच्ने?

पाठेघरको मुखको क्यान्सर हुनबाट कसरी बच्ने?

३ माघ २०७५, बिहीबार

सामान्य अङ्कले घट्यो शेयर बजार

सामान्य अङ्कले घट्यो शेयर बजार

३ माघ २०७५, बिहीबार

‘जहाज खरिदमा कमिशनकै लागि बिचौलिया खडा गरियो’

‘जहाज खरिदमा कमिशनकै लागि बिचौलिया खडा गरियो’

३ माघ २०७५, बिहीबार

डा. केसीलाई काठमाडौँ ल्याइयो, अवस्था अझै चिन्ताजनक

डा. केसीलाई काठमाडौँ ल्याइयो, अवस्था अझै चिन्ताजनक

1 घन्टा

वाइडबडी प्रकरण: तथ्यको जगमा सत्यको खोजी गर्न कांग्रेसको माग

वाइडबडी प्रकरण: तथ्यको जगमा सत्यको खोजी गर्न कांग्रेसको माग

२ माघ २०७५, बुधबार

अफगानिस्तान युद्ध अन्त्य गर्ने उपाय खोज्न अमेरिकी विशेषदूत पाकिस्तानमा

अफगानिस्तान युद्ध अन्त्य गर्ने उपाय खोज्न अमेरिकी विशेषदूत पाकिस्तानमा

३ माघ २०७५, बिहीबार

वन कार्यालयका ६ कर्मचारी कारवाहीमा, २ जना बर्खास्त

वन कार्यालयका ६ कर्मचारी कारवाहीमा, २ जना बर्खास्त

२ माघ २०७५, बुधबार

गिरिजाप्रसाद र सुशीलको नामका अस्पताल विघटन राजनीतिक संस्कारविपरीत

गिरिजाप्रसाद र सुशीलको नामका अस्पताल विघटन राजनीतिक संस्कारविपरीत

३ माघ २०७५, बिहीबार

वाइडबडी जहाज खरिदमा भ्रष्टाचार भएकै छ: डा. भट्टराई

वाइडबडी जहाज खरिदमा भ्रष्टाचार भएकै छ: डा. भट्टराई

२ माघ २०७५, बुधबार