हेमबहादुर थापा मगर, रत्ननगर – विसं. २०५० जेठ ४ गते। चितवनको चर्को घाम। बिहानको करिब ११ बजेको समयमा गाँजीपुरसँग जोडिएको नारायणी नदीमा माछा मार्न ४ जनाको समूहमा साथीसँग गएका थियौँ। नदीमा माछा मारेर नै हामीहरूको जीवन धान्नुपर्थ्याे।

त्यसबेला नारायणीमा एकदमै धेरै माछा पाइन्थ्यो। छप्की जालमा माछा पर्दै थियो। म अरू साथीभन्दा अघि थिएँ। जाल हान्दै जति अघिअघि जान्थेँ, त्यति नै धेरै काभ्रे माछा पर्दैथियो। मेरा आँखा दुई चट्टानका बीचमा एउटा मुढाजस्तो देखिने वस्तुमा पर्‍यो। मलाई लास हो कि भन्ने लाग्यो।

साथीहरूलाई लास देखेको खबर गरेँ। लासको नजिकै पुगेँ। घोप्टो अवस्थामा लास अड्किएर बसेको पाएँ। पानीको माथिको सतहभन्दा आधा फिटमा लास डुबेको थियो अनि साथीहरू र म भएर बाँसको भारोको सहयोगमा नदी किनारमा निकाल्यौँ।

लासलाई ओल्टाइपोल्टाइ हेर्‍यौँ। आँखाको नानीमा बाहेक अन्य ठाउँमा चोट थिएन। लास हेर्दा लाग्थ्यो, उठेर बोल्छ जस्तो। एकदमै फ्रेस। शरीरमा खैरो रङको लामो बाउले सर्ट थियो, पाइन्ट भने थिएन। दुवै खुट्टामा मोजा थिए।

लास पाए पनि मदन भण्डारीको जिप दुर्घटनामा मृत्यु भएको छ भन्ने थाहा थिएन। त्यही बेला चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जको गस्तीमा खटिएका चार जना नेपाली सेना आइपुगे। उनीहरूले लास हेरे। सेनाहरूलाई मदन भण्डारीको मृत्युबारे थाहा रहेछ।

हेरेपछि सेनाहरूले कालो छ, कुनै भारतीय हुन सक्छ भने। लासलाई बगाउन लागे। हामीले बगाउन दिएनौँ। जेठ ४ गते लासलाई नदी किनारमै छाडेर घर फर्कियाैँ। घरमा बाजेलाई लास भेट्टाएको बताएँ। बाजेले शायद मदन भण्डारीको लास होला भने। उनले पुलिसलाई खबर गर्न भने तर मैले पुलिसलाई खबर गर्ने आँट गरिनँ।

जेठ ५ गते कुलो खन्दै थिएँ। दासढुङ्गाबाट एउटा टोली पौडी खेल्न जान्ने मान्छे खोज्दै गाँजीपुर आइपुगेछ। टोलीसँग मेरो बुवाको भेट भएछ। बुवाले हाम्रा छोराहरूले लास भेट्टाएको टोलीलाई जानकारी दिनुभएछ। लगत्तै टोलीसँग हामी काठेडुङ्गा लिएर लास भएको ठाउँ पुग्यौँ। नभन्दै त्यो लास नेता मदन भण्डारीको रहेछ।

डुङ्गामा लास हालेर वारि आयौँ, जुन ठाउँमा अहिले मदन भण्डारी स्मृति पार्क बनिरहेको छ। फर्केर आउँदा मान्छे चौरमा अटाएका थिएनन्। ठूलो मेला लागेको जस्तो भीड। अनि पत्रकारहरूले मलाई सोधीखोजी गर्न लागे। जिल्ला प्रशासनबाट आएका कर्मचारीहरूले पनि सोध्न लागे। धेरै दिनसम्म मलाई र मेरा अरू तीन जना साथीलाई घटनाबारे मान्छेहरूले सोधिरहे।

ठूलो मान्छेको लास भेटेकोमा आफूलाई भाग्यमानी र अभागी दुवै ठान्छु। अहिले पनि ती घटनाक्रमहरू मेरो आँखा अगाडि घुमिरहन्छ। १८ वर्षको हुँदा लास भेटेको थिएँ। अहिले ४३–४४ वर्ष पुगेँ। त्यति ठूलो नेताको लास भेट्टाउँदा मलाई पक्कै सरकारले नेपाली सेनामा जागीर दिन्छ कि भन्ने लाग्यो।

त्यस समयमा सिपाहीको लास भेट्टाउने मान्छेले नेपाली सेनामा जागीर खान पाउँथे। कुरा पनि चलाएँ तर भएन। अनि म वैदेशिक रोजगारीका लागि साउदी अरब लागेँ। १२ वर्ष साउदी बसेर नेपाल फर्किएँ।

अहिले विदेशबाट फर्किएको ११ वर्ष भयो। एउटा ट्रयाक्टर किनेको छु। आर्थिक अवस्था कमजोर नै छ। मसँगै लास भेट्टाएका किसान ठकुरी नेपालमै छ। श्यामबहादुर थापामगर साउदी र टेकबहादुर आलेचाहिँ मलेसियामा छ ।

राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसँग पार्ककै विकासको योजनासहित डेलिगेसनमा काठमाडौँ जाँदा भेट भयो। मलाई अरूले लास भेट्टाउने मान्छे यही हो भनेर चिनाइदिए। म विदेश भएको समयमा मेरो प्रशंसापत्र बुवालाई प्रदान गरिएको रहेछ। अहिले त्यो प्रशंसापत्र जतन गरेर राखेको छु।

मेरो इच्छा भनेको सरकारले गाँजीपुरलाई नमुना बस्तीका रूपमा विकास गरोस् भन्ने छ। अनि अहिले नेकपाकै सरकार छ, स्वर्गीय मदन भण्डारीकी धर्मपत्नी देशको राष्ट्रपति छिन्। मलाई नभए पनि मेरा छोराछोरीलाई अवसर दिए हुन्थो भन्ने लाग्छ। (रासस समाचारदाता सुरेन कुँवरसँग थापाको कुराकानीमा आधारित)

लोकप्रिय

लुम्बिनी जनरल इन्स्याेरेन्स र नबिल बैंकबीच बैंकास्योरेन्स सम्झाैता

लुम्बिनी जनरल इन्स्याेरेन्स र नबिल बैंकबीच बैंकास्योरेन्स सम्झाैता

२०७६, ८ जेष्ठ बुधबार १९:०१

वडाध्यक्ष हुनु त बलबहादुरजस्तो

वडाध्यक्ष हुनु त बलबहादुरजस्तो

२०७६, ८ जेष्ठ बुधबार १६:००

बेवारिसे शवको सनाखत, हत्या अभियोगमा चार जना पक्राउ (अपडेट)

बेवारिसे शवको सनाखत, हत्या अभियोगमा चार जना पक्राउ (अपडेट)

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार २०:०५

पाँचथरमा २ परिवारका ९ जनाको बीभत्स हत्या

पाँचथरमा २ परिवारका ९ जनाको बीभत्स हत्या

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार ०८:३६

पत्रकार रावललाई ज्यान मार्ने धम्की

पत्रकार रावललाई ज्यान मार्ने धम्की

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार १३:०१

आर्थिक कूटनीतिको मस्यौदा तयार

आर्थिक कूटनीतिको मस्यौदा तयार

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार ०७:५४

पर्यटन विकास अब प्याकेजमै

पर्यटन विकास अब प्याकेजमै

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार २१:१४

राज्य सञ्चालनमा असल नियत-एउटा पक्ष मात्रै रहेछ

राज्य सञ्चालनमा असल नियत-एउटा पक्ष मात्रै रहेछ

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार १८:२०

शिलु भट्टराईले गाइन् पहिलो पटक भजन गीत (भिडियोसहित)

शिलु भट्टराईले गाइन् पहिलो पटक भजन गीत (भिडियोसहित)

२०७६, ८ जेष्ठ बुधबार ०९:३१

बालकको मृत्यु भएपछि अस्पतालमा तोडफोड

बालकको मृत्यु भएपछि अस्पतालमा तोडफोड

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार १७:४०

एचआईभी संक्रमितद्वारा पहिलोपटक सगरमाथा आरोहण

एचआईभी संक्रमितद्वारा पहिलोपटक सगरमाथा आरोहण

२०७६, ८ जेष्ठ बुधबार १७:०६

स्कूल बसमा क्षमताभन्दा बढी विद्यार्थी नबोक्न ट्राफिकको आग्रह

स्कूल बसमा क्षमताभन्दा बढी विद्यार्थी नबोक्न ट्राफिकको आग्रह

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार १९:४८

नौ जनाको हत्या गरेर मानबहादुरले कसरी आत्महत्या गरे ?

नौ जनाको हत्या गरेर मानबहादुरले कसरी आत्महत्या गरे ?

२०७६, ८ जेष्ठ बुधबार ०६:३१

ट्रक र मोटरसाईकल ठोक्किदा एकजनाको मृत्यु

ट्रक र मोटरसाईकल ठोक्किदा एकजनाको मृत्यु

२०७६, ७ जेष्ठ मंगलवार २२:१६

बालिकालाई जबर्जस्ती वेश्यावृत्तिमा लगाउने होटल सञ्चालक पक्राउ

बालिकालाई जबर्जस्ती वेश्यावृत्तिमा लगाउने होटल सञ्चालक पक्राउ

२०७६, ८ जेष्ठ बुधबार १८:५६