धनगढी – सुदूरपश्चिम प्रदेशसभामा प्रदेशको आगामी आर्थिक वर्षको बजेटको सिद्धान्त तथा प्राथमिकता प्रस्तुत भएको छ। बिहीबार बसेको प्रदेशसभाको बजेट अधिवेशनको दोस्रो बैठकमा प्रदेशका आर्थिक मामिला तथा योजनामन्त्री झपटबहादुर बोहराले सो विनियोजन विधेयक २०७६ प्रस्तुत गरेका हुन्।

संविधानमा उल्लेखित मौलिक हकको प्रभावकारी कार्यान्वयन गर्ने, प्रदेशमा सवल र सक्षम अर्थतन्त्रको आधारशिला स्थापना गर्ने, खुला स्वस्थ र प्रतिस्पर्धी बजार अर्थतन्त्रको सुदृढीकरण, उत्पादकत्व, उद्यमशिलता विधिलाई प्रोत्साहन गर्ने गरी आगामी आर्थिक वर्षको बजेट ल्याइने बजेटको सिद्धान्तमा उल्लेख छ।

निजीक्षेत्रलाई सामाजिक जिम्मेवारीसहितको आर्थिक वृद्धिको साझेदारको रूपमा अगाडि बढाइने उल्लेख छ। सार्वजनिक, निजी र सहकारी क्षेत्रको सहभागितामा आर्थिक वृद्धि हासिल गर्दै दिगो आर्थिक विकास गरी समतामूलक समाज निर्माण गरी समाजवादउन्मुख अर्थतन्त्रको निर्माण गर्ने, सरकारी तथा गैरसरकारी क्षेत्रका सबै क्रियाकलापलाई भ्रष्टाचारमुक्त, पारदर्शी, जवाफदेही र उत्तरदायी बनाई सेवा र सुविधाको सुनिश्चित गरिने बजेटको सिद्धान्तमा उल्लेख छ।

प्रदेशमा उपलब्ध प्राकृतिक स्रोतको कुशलतापूर्वक उपयोग गरी विकास निर्माणका काममा समानुपातिक र समावेशिताको सिद्धान्त अवलम्बन गरिने, राजस्वको अधिकतम उपयोग गरी आन्तरिक राजस्वको आकार बढाइने बजेटको सिद्धान्तमा उल्लेख छ।

बजेटको सिद्धान्तमा आम प्रदेशवासीको ज्ञान, सिप, क्षमताको समुचित सदुपयोग गरी आर्थिक क्रियाकलापमा संलग्न गराइने, न्यूनतम स्रोत साधनबाट अधिकतम फाइदा लिने, वार्षिक विकासमा मूल्य मान्यता, विधि प्रक्रिया अनुसरण गर्नेलगायत उल्लेख छ। समाजवाद उन्मुख अर्थतन्त्रको निर्माण गर्ने, कृषिमा आत्मनिर्भर हासिल गर्ने, उत्पादन र उत्पादकत्व अभिवृद्धि गर्ने, दिगो आर्थिक विकास गर्ने, पिछडिएको वर्गलाई सामाजिक न्यायसहित सुरक्षा प्रदान गर्ने, नागरिकलाई सुशासनको अनुभूति गराउने, निर्यात प्रोत्साहन गर्दै आयातलाई प्रतिस्थापन गर्नेलगायत बजेटका उद्देश्यहरूसमेत आर्थिक मामिला तथा योजनामन्त्रीले प्रस्तुत गरेका छन्।

आर्थिक मामिला तथा योजनामन्त्री बोहराले कर प्रस्तावबाहेकको आगामी आर्थिक वर्षको बजेटका प्राथमिकता, बजेट विनियोजन गर्दा अवलम्बन गरिने नीतिसमेत बुधबारको संसद बैठकमा प्रस्तुत गरेका हुन्। सभामुख अर्जुनबहादुर थापाले जेठ ६ गतेदेखि सदनमा बजेटसम्बन्धी छलफल हुने जानकारी दिए। प्रदेशसभाको अर्काे बैठक जेठ ६ गते सोमबार दिउँसो १ बजे बस्नेछ ।

लोकप्रिय

विद्यालयको निर्माणाधीन भवनमा आगजनी (फोटोफिचर)

विद्यालयको निर्माणाधीन भवनमा आगजनी (फोटोफिचर)

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १८:०५

बहिरा कलाकार सुजल बमको ‘झिमझिम परेली’ गीत सार्वजनिक

बहिरा कलाकार सुजल बमको ‘झिमझिम परेली’ गीत सार्वजनिक

२०७६, ३ श्रावण शुक्रबार १९:३९

गर्भपतन गराउँदा किशोरीको मृत्यु, प्रेमी पक्राउ

गर्भपतन गराउँदा किशोरीको मृत्यु, प्रेमी पक्राउ

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १७:२७

नेकपा विप्लवको भूमिगत सञ्जाल

नेकपा विप्लवको भूमिगत सञ्जाल

२०७६, ५ श्रावण आईतवार ०७:२१

जंगली च्याउ खाँदा उदयपुरमा १२ जना सिकिस्त

जंगली च्याउ खाँदा उदयपुरमा १२ जना सिकिस्त

२०७६, ५ श्रावण आईतवार १९:०४

‘विद्युत् प्राधिकरणले सूचना लुकाएर अपराध गरेको छ’

‘विद्युत् प्राधिकरणले सूचना लुकाएर अपराध गरेको छ’

२०७६, ३ श्रावण शुक्रबार १९:२०

बागलुङकाे मनाङडाँडामा जिपले किच्दा बालकको मृत्यु 

बागलुङकाे मनाङडाँडामा जिपले किच्दा बालकको मृत्यु 

२०७६, ५ श्रावण आईतवार १२:१३

करेसाबारी : स्वस्थ र सम्मुन्नत जीवनको तयारी

करेसाबारी : स्वस्थ र सम्मुन्नत जीवनको तयारी

२०७६, ३ श्रावण शुक्रबार १६:४२

जुम्लामा वडाध्यक्ष कुटिए, प्रहरी लखेटिए

जुम्लामा वडाध्यक्ष कुटिए, प्रहरी लखेटिए

२०७६, ३ श्रावण शुक्रबार १२:०८

‘नीला गोलार्द्ध ’ लोकार्पण

‘नीला गोलार्द्ध ’ लोकार्पण

२०७६, ४ श्रावण शनिबार १६:१९

सुदूरपश्चिममा पनि ढुवानी सेवा ठप्प

सुदूरपश्चिममा पनि ढुवानी सेवा ठप्प

२०७६, ३ श्रावण शुक्रबार १९:२५

डाइभर्सन बग्यो, मालवहाक गाडी ठप्प

डाइभर्सन बग्यो, मालवहाक गाडी ठप्प

२०७६, ५ श्रावण आईतवार १२:४२

किन डुबानमा पर्‍यो वीरगञ्ज ?

किन डुबानमा पर्‍यो वीरगञ्ज ?

२०७६, ३ श्रावण शुक्रबार ०८:४७

पेट्रोलियम ढुवानी व्यवसायी महासंघ र ओम अस्पतालबीच सम्झौता

पेट्रोलियम ढुवानी व्यवसायी महासंघ र ओम अस्पतालबीच सम्झौता

२०७६, ३ श्रावण शुक्रबार १३:५०

नेकपा विप्लवका नेता माइला लामा पक्राउ

नेकपा विप्लवका नेता माइला लामा पक्राउ

२०७६, ५ श्रावण आईतवार ०६:३८