वीरगञ्ज – प्रदेश २ सरकारले अगामी आर्थिक वर्ष २०७६/०७७ का लागि करिब ३५ अर्बको बजेट ल्याउने तयारी गरेको छ। प्रदेश नं २ का भौतिक पूर्वाधार विकासमन्त्री जितेन्द्र सोनलले चालू आवका लागि करिब ३० अर्बको बजेट ल्याइएकोमा आगामी आवका लागि करिब ५ अर्ब बढाएर विभिन्न कार्यक्रमसहितको बजेट ल्याउन लागिएको जानकारी दिए।

प्रदेश सरकारले आगामी असार १ गते प्रदेशसभामा कुल बजेटका कार्यक्रमहरू प्रस्तुत गर्ने कार्यक्रम रहेको उनले जानकारी गराए। यसअघि प्रदेश सरकारको अर्थ मन्त्रालयले तयार पारेको नीति तथा कार्यक्रम प्रदेश प्रमुख रत्नेश्वरलाल कायस्थले प्रदेशसभामा छलफलका लागि प्रस्तुत गरिसकेका छन्। उनले आगामी वर्षको नीति तथा कार्यक्रममाथिको छलफल भोलि शुक्रबारगतेदेखि प्रदेशसभामा शुरू हुने कार्यक्रम रहेको बताए।

संघीय सरकारबाट यसपालि अनुदानस्वरुप पाएको १५ अर्ब रुपैयाँबाट प्रदेश सरकार असन्तुष्ट रहेको र उक्त विषयमा प्रधानमन्त्री केपी ओली र अर्थमन्त्री डा.युवराज खतिवडासँग पनि निरन्तर संवाद गरिरहेको बताए। ‘यस्तो कुनै देशमा हुँदैन, जुन नेपालमा भयो, पोहोर प्रदेशले १७ अर्ब रुपैयाँ अनुदान पाएको थियो, आगामी वर्षका लागि २ अर्ब घटाएर १५ अर्ब पाएको छौ,’ भौतिक पूवाधार विकास मन्त्री सोनलले भने, ‘यो सरासर संघीयताको मर्मविपरीत कुरा हो, संघीयतालाई असफल बनाउन यस्तो गरिएको हो।’

केन्द्र सरकारले बजेट घटाउनुको मुख्य कारण बजेट खर्च गर्न नसक्नु रहेको भन्दै आएको छ, तर समयमा कर्मचारी नदिने केन्द्र सरकार नै रहेको र जसका कारण चालू आर्थिक वर्षको बजेटमा प्रदेश सरकारले लक्ष्यअनुसार खर्च गर्न नसकेको पनि उनले स्पष्ट पारे।

संघीयताको मर्मअनुसार प्रदेशलाई ६० प्रतिशत र केन्द्र सरकारले ४० प्रतिशत बजेट बाँडफाँट गर्नुपर्ने भए तापनि नेपालमा यो नीति लागू नभएको बताए। प्रदेश सरकारले आगामी वर्षको बजेटमा वीरगञ्जदेखि जनकपुर र जनकपुरदेखि राजविराजसम्म प्रादेशिक पारवहनअन्तर्गत सार्वजनिक बस सेवा सञ्चालनमा ल्याउन लागेको जनाएको छ। प्रदेश सरकारले ल्याउन लागेको बजेटमा रोड बोर्ड गठन गरी पारवहन कार्यविधि जारी गरी प्रदेशको आठ जिल्ला छुने मुख्य राजमार्गमा प्रादेशिक बस सेवा सञ्चालन गर्ने योजना ल्याउन लागेको बताइएको छ।

प्रदेश सरकारले लगानी गर्ने क्षेत्रलाई पहिचान गरी लगानी गर्नतर्फ प्रदेश सरकारको बजेट केन्द्रित हुने बताइएको छ। जस्तैः कृषिउपज बढाउन सिँचाइका स्रोतको रूपमा डिप ट्युबवेल र बोरिङहरूको योजना प्रदेश सरकारले अगामी वर्षको बजेटमा राखेको जनाएको छ।

यसैगरी, प्रदेशमा पर्यटनको विकास तथा प्रवर्द्धनका लागि धार्मिक पर्यटनको क्षेत्रमा एउटा पालिकाबाट अर्को पालिकासम्म जोड्ने बाटो र सडक निर्माणको काम तथा सखडादेखि सहलेश र त्यहाँबाट बाराको गढीमाई हुँदै पर्साको रामभौरीभाठा हुँदै ठोरीसम्म पर्यटनको उपयुक्त गन्तव्यसम्म पुग्ने सडक निर्माण गर्ने नीति रहनेछ। त्यस्तै, प्रदेशअन्तर्गत होटल व्यवसायलाई बढावा दिई धार्मिक पर्यटनमा जोड दिने प्रदेश सरकारको नीति रहनेछ।

बिजुलीमा आत्मनिर्भर बन्नका लागि प्रदेश सरकारले ३ सय मेगावाटको सोलार केन्द्र पनि स्थापना गर्न लागेको बताए। यस विषयमा आठ जिल्लाका पूर्वपश्चिम राजमार्गआसपासका विभिन्न पालिकासँग जग्गाका लागि माग गरिसकेको र थप कार्ययोजना बनाई कार्यक्रम अघि बढाउने कार्यक्रम समावेश गरिएको छ। पोहोरको ५० मेगावाटको सोलार केन्द्रका सम्बन्धमा सम्भावनाको विषयमा अध्ययन भइसकेको र चौधरी समूहसँग एमओई पनि भइसकेको मन्त्री सोनलले जानकारी दिए।

लोकप्रिय

साताको शेयर बजारः साढे छ अर्ब माथिको कारोवार

साताको शेयर बजारः साढे छ अर्ब माथिको कारोवार

२०७६, ४ माघ शनिबार १८:२५

लागुऔषधसहित दुईजना पक्राउ

लागुऔषधसहित दुईजना पक्राउ

२०७६, ५ माघ आईतवार २०:१७

युवामाझ प्रचलित बन्दै तान्त्रिक यौन सम्बन्ध

युवामाझ प्रचलित बन्दै तान्त्रिक यौन सम्बन्ध

२०७६, ४ माघ शनिबार १७:१६

प्रेमिकाको हत्या गरेको टेलिभिजनमा स्वीकार

प्रेमिकाको हत्या गरेको टेलिभिजनमा स्वीकार

२०७६, ४ माघ शनिबार १६:५२

भीमफेदी–कुलेखानी सुरुङमार्ग निर्माणका लागि यस वर्ष नै ठेक्का

भीमफेदी–कुलेखानी सुरुङमार्ग निर्माणका लागि यस वर्ष नै ठेक्का

२०७६, ५ माघ आईतवार ०७:०८

गणतन्त्र स्मारक आगामी जेठ १५ देखि खुला गरिँदै

गणतन्त्र स्मारक आगामी जेठ १५ देखि खुला गरिँदै

२०७६, ५ माघ आईतवार ०७:१६

कमजोर व्यवस्थापनका कारण ठाकुरराम बदनाम: विद्यार्थी नेता वर्णवाल

कमजोर व्यवस्थापनका कारण ठाकुरराम बदनाम: विद्यार्थी नेता वर्णवाल

२०७६, ५ माघ आईतवार १२:२७

मेलबर्नको रोमाञ्चक जितमा सन्दीपको मध्यम बलिङ

मेलबर्नको रोमाञ्चक जितमा सन्दीपको मध्यम बलिङ

२०७६, ४ माघ शनिबार १३:४१

नेपाली सिनेमामा समावेश लोकगीतबारे यस्तो चर्चा

नेपाली सिनेमामा समावेश लोकगीतबारे यस्तो चर्चा

२०७६, ५ माघ आईतवार १८:०६

जन्ती बोकेको ट्रयाक्टर बाख्रालाई जोगाउन खोज्दा दुर्घटना

जन्ती बोकेको ट्रयाक्टर बाख्रालाई जोगाउन खोज्दा दुर्घटना

२०७६, ४ माघ शनिबार १९:०३

रोकिएन छाउपडी गोठ बनाउन

रोकिएन छाउपडी गोठ बनाउन

२०७६, ५ माघ आईतवार ०८:०७

आइतबार सार्वजनिक विदा

आइतबार सार्वजनिक विदा

२०७६, ४ माघ शनिबार १८:१९

ताेलामा २ सयले बढ्याे सुनकाे मुल्य

ताेलामा २ सयले बढ्याे सुनकाे मुल्य

२०७६, ५ माघ आईतवार १२:४५

पूर्व मिस नेपाल शृंखला सिसनको प्रेममा

पूर्व मिस नेपाल शृंखला सिसनको प्रेममा

२०७६, ४ माघ शनिबार १५:२२

शिक्षकको कुटाइबाट एक विद्यार्थीको मृत्यु

शिक्षकको कुटाइबाट एक विद्यार्थीको मृत्यु

२०७६, ४ माघ शनिबार १५:४२