विराटनगर – प्रदेश नं. १ सरकारको आयोजनामा प्रदेशमै पहिलोपटक प्रदेशस्तरीय डोरी तान खेल सञ्चालन हुने भएको छ। प्रदेश सरकारको सामाजिक मन्त्रालयले उक्त खेल प्रदेश राजधानी विराटनगरसँगै सीमा जोडिएको मोरङको बुढीगंगा गाउँपालिकामा आयोजना गरिने जानकारी दिएको छ।

प्रतियोगिता व्यवस्थापनको जिम्मेवारी पाएको मोरङ जिल्ला डोरी तान संघले बुढी गंगामा बिहीबार पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरी प्रदेशस्तरीय डोरी तान प्रतियोगिता आगामी जेठ २५ गते शनिवार हुने जानकारी दिएको हो। प्रतियोगितामा प्रदेश नं. १ अन्तर्गत ८ जिल्लाका ८८ जना खेलाडीको सहभागिता रहने आयोजकले बताएका छन्।

मोरङ जिल्ला डोरी तान संघकी अध्यक्ष रीता न्यौपानेले भनिन्, ‘प्रतियोगिताको सम्पूर्ण तयारी पूरा भएको छ। प्रतियोगितामा प्रदेश नं. १ का झापा, मोरङ, सुनसरी, पाँचथर, सोलुखुम्बु, संखुवासभा, धनकुटा र भोजपुर जिल्लाको सहभागिता रहनेछ।’ बुढीगंगा गाउँपालिका– १ स्थित नरग्राम माध्यमिक विद्यालयको खेल मैदानमा प्रतियोगिता हुने अध्यक्ष न्यौपानेले जानकारी दिइन्।

संघका केन्द्रीय उपाध्यक्ष सुभाषश्री पोखरेलले पुरानो खेलमध्येको डण्डिबियो र डोरी तान नेपाली मौलिकतासँग जोडिएको खेल भए पनि राष्ट्रिय खेलकुद परिषदका कारण ओझेललमा परेको बताए। उनले भने ‘अहिले पनि राज्यको ध्यान डोरी तान खेलमा जान सकेको छैन। यसमा हामीलाई दुख लागेको छ।’

उनले हरेक राष्ट्रिय तथा प्रदेशस्तरीय खेल प्रतियोगिताहरूमा डोरी तान खेललाई अनिवार्य रूपमा समेट्न सरकारसँग माग गरे। नेपालमा १७ वर्षअगाडि डोरी तान केन्द्रीय समिति बनाएर डोरी तान खेललाई व्यावसायिकता दिन खोजिएको भए पनि राखेपले २ वर्षअगाडि मात्र समिति बनाएको पोखरेलले बताए। संघका केन्द्रीय सदस्य सत्यनारायण चौधरीले लोप हुन लागेको डोरी तान प्रतियोगितालाई प्रोत्साहन गर्ने काम प्रदेश १ सरकारबाट शुरू भएकाले अब प्रदेशस्तरको प्रतियोगिताले सो खेललाई स्थापित गराउनेमा आफू विश्वस्त रहेको बताए।

उनले प्रतियोगितालाई देशभर नै चिनाउने गरी डोरी तान संघले काम शुरू गर्ने बताए। अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डअनुसार ६४० केजीकोे तौलमा प्रतियोगिता हुने जनाइएको छ। हरेक टिममा ८ जना खेलाडीका दरले खेलाडीहरू प्रतिस्पर्धामा उत्रिनेछन्।

विजेता तथा उपविजेताले क्रमशः नगद ५० हजार, २५ हजार रुपैयाँसहित ट्रफी मेडल र प्रमाणपत्र प्राप्त गर्नेछन्। यस्तै तेस्रो हुने टिमलाई समेत १५ हजार रुपैयाँ, ट्रफी, मेडल र प्रमाण पत्र वितरण गरिने डोरीतान संघ बुढीगंगाका अध्यक्ष अशोक अधिकारीले जानकारी दिए।

प्रतियोगितामा लाग्ने कुल खर्चमध्ये सामाजिक विकास मन्त्रालयले ८ लाख र मोरङ जिल्ला डोरी तान संघले ४७ हजार रुपैयाँ ब्यहोर्नेछ। सामाजिक विकास मन्त्रालयको आयोजनामा भएको प्रतियोगिताको समन्वय क्षेत्रीय खेलकुद विकास समितिले गरेको छ।

लोकप्रिय

‘डिप्रेशन भएको बेला म कुनामा बसेर रुन्थे’: दीपिका पादुकोण

‘डिप्रेशन भएको बेला म कुनामा बसेर रुन्थे’: दीपिका पादुकोण

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार १७:५१

कपालकाे स्याहार गर्ने सजिलो घरेलु उपाय

कपालकाे स्याहार गर्ने सजिलो घरेलु उपाय

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १३:२०

रसुवामा जंगली भालुको आतंकः सुरक्षाका लागि प्रहरी परिचालन

रसुवामा जंगली भालुको आतंकः सुरक्षाका लागि प्रहरी परिचालन

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १९:४३

साग फुटबलमा माल्दिभ्ससँग भिड्दै नेपाल

साग फुटबलमा माल्दिभ्ससँग भिड्दै नेपाल

२०७६, २१ मंसिर शनिबार ०७:३९

सुपर मोडल काइलीका २७ करोड फलोअर्स

सुपर मोडल काइलीका २७ करोड फलोअर्स

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार ११:५०

राैतहटमा इटाभट्टामा बम फेला

राैतहटमा इटाभट्टामा बम फेला

२०७६, २१ मंसिर शनिबार १७:३१

साग महिला फुटबलः सावित्राको कीर्तिमानसँगै नेपाल फाइनलमा

साग महिला फुटबलः सावित्राको कीर्तिमानसँगै नेपाल फाइनलमा

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १६:४९

प्रत्येक घरलाई सहकारीको सदस्य बनाउनुपर्छ : मन्त्री अर्याल

प्रत्येक घरलाई सहकारीको सदस्य बनाउनुपर्छ : मन्त्री अर्याल

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार २०:२५

पोल्याण्डमा ग्यास विस्फोट ४ को मृत्यु

पोल्याण्डमा ग्यास विस्फोट ४ को मृत्यु

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १६:३६

विश्वका सर्वाधिक धनी व्यक्तिहरुको सूची सार्वजनिक, बिल गेट्स दोस्रो स्थानमा

विश्वका सर्वाधिक धनी व्यक्तिहरुको सूची सार्वजनिक, बिल गेट्स दोस्रो स्थानमा

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार १७:१६

फिल्म ‘दि कर्मा’ को टिजरमा बाेल्ड अवतारमा परमिता  (भिडियोसहित)

फिल्म ‘दि कर्मा’ को टिजरमा बाेल्ड अवतारमा परमिता (भिडियोसहित)

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार १३:२२

साग पुरुष क्रिकेटमा नेपाल र माल्दिभ्स भिड्दै

साग पुरुष क्रिकेटमा नेपाल र माल्दिभ्स भिड्दै

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार ११:५५

भुटानसँग खेल्दै नेपाल, नयाँ कीर्तिमानको आशा!

भुटानसँग खेल्दै नेपाल, नयाँ कीर्तिमानको आशा!

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार ०६:५६

प्रहरीद्वारा चारजना बलात्कारीको ईन्काउन्टर

प्रहरीद्वारा चारजना बलात्कारीको ईन्काउन्टर

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार ११:२२

ओठ फुटेर हैरान हुनुहुन्छ, अव यसो गर्नुहोस्

ओठ फुटेर हैरान हुनुहुन्छ, अव यसो गर्नुहोस्

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार ०९:४९