विराटनगर – प्रदेश नं. १ सरकारको आयोजनामा प्रदेशमै पहिलोपटक प्रदेशस्तरीय डोरी तान खेल सञ्चालन हुने भएको छ। प्रदेश सरकारको सामाजिक मन्त्रालयले उक्त खेल प्रदेश राजधानी विराटनगरसँगै सीमा जोडिएको मोरङको बुढीगंगा गाउँपालिकामा आयोजना गरिने जानकारी दिएको छ।

प्रतियोगिता व्यवस्थापनको जिम्मेवारी पाएको मोरङ जिल्ला डोरी तान संघले बुढी गंगामा बिहीबार पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरी प्रदेशस्तरीय डोरी तान प्रतियोगिता आगामी जेठ २५ गते शनिवार हुने जानकारी दिएको हो। प्रतियोगितामा प्रदेश नं. १ अन्तर्गत ८ जिल्लाका ८८ जना खेलाडीको सहभागिता रहने आयोजकले बताएका छन्।

मोरङ जिल्ला डोरी तान संघकी अध्यक्ष रीता न्यौपानेले भनिन्, ‘प्रतियोगिताको सम्पूर्ण तयारी पूरा भएको छ। प्रतियोगितामा प्रदेश नं. १ का झापा, मोरङ, सुनसरी, पाँचथर, सोलुखुम्बु, संखुवासभा, धनकुटा र भोजपुर जिल्लाको सहभागिता रहनेछ।’ बुढीगंगा गाउँपालिका– १ स्थित नरग्राम माध्यमिक विद्यालयको खेल मैदानमा प्रतियोगिता हुने अध्यक्ष न्यौपानेले जानकारी दिइन्।

संघका केन्द्रीय उपाध्यक्ष सुभाषश्री पोखरेलले पुरानो खेलमध्येको डण्डिबियो र डोरी तान नेपाली मौलिकतासँग जोडिएको खेल भए पनि राष्ट्रिय खेलकुद परिषदका कारण ओझेललमा परेको बताए। उनले भने ‘अहिले पनि राज्यको ध्यान डोरी तान खेलमा जान सकेको छैन। यसमा हामीलाई दुख लागेको छ।’

उनले हरेक राष्ट्रिय तथा प्रदेशस्तरीय खेल प्रतियोगिताहरूमा डोरी तान खेललाई अनिवार्य रूपमा समेट्न सरकारसँग माग गरे। नेपालमा १७ वर्षअगाडि डोरी तान केन्द्रीय समिति बनाएर डोरी तान खेललाई व्यावसायिकता दिन खोजिएको भए पनि राखेपले २ वर्षअगाडि मात्र समिति बनाएको पोखरेलले बताए। संघका केन्द्रीय सदस्य सत्यनारायण चौधरीले लोप हुन लागेको डोरी तान प्रतियोगितालाई प्रोत्साहन गर्ने काम प्रदेश १ सरकारबाट शुरू भएकाले अब प्रदेशस्तरको प्रतियोगिताले सो खेललाई स्थापित गराउनेमा आफू विश्वस्त रहेको बताए।

उनले प्रतियोगितालाई देशभर नै चिनाउने गरी डोरी तान संघले काम शुरू गर्ने बताए। अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डअनुसार ६४० केजीकोे तौलमा प्रतियोगिता हुने जनाइएको छ। हरेक टिममा ८ जना खेलाडीका दरले खेलाडीहरू प्रतिस्पर्धामा उत्रिनेछन्।

विजेता तथा उपविजेताले क्रमशः नगद ५० हजार, २५ हजार रुपैयाँसहित ट्रफी मेडल र प्रमाणपत्र प्राप्त गर्नेछन्। यस्तै तेस्रो हुने टिमलाई समेत १५ हजार रुपैयाँ, ट्रफी, मेडल र प्रमाण पत्र वितरण गरिने डोरीतान संघ बुढीगंगाका अध्यक्ष अशोक अधिकारीले जानकारी दिए।

प्रतियोगितामा लाग्ने कुल खर्चमध्ये सामाजिक विकास मन्त्रालयले ८ लाख र मोरङ जिल्ला डोरी तान संघले ४७ हजार रुपैयाँ ब्यहोर्नेछ। सामाजिक विकास मन्त्रालयको आयोजनामा भएको प्रतियोगिताको समन्वय क्षेत्रीय खेलकुद विकास समितिले गरेको छ।

लोकप्रिय

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १०:५०

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:०२

बालविवाह गराउने पण्डितसहित सातजना पक्राउ

बालविवाह गराउने पण्डितसहित सातजना पक्राउ

२०७६, २९ आश्विन बुधबार २०:३४

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार २०:३३

म्याच फिक्सिङः  युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

म्याच फिक्सिङः युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १३:२३

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १७:५९

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १४:२५

हुलहुज्जतपछि एनआरएनएको मतदान शुरु (हुलहुज्जतको भिडियोसहित)

हुलहुज्जतपछि एनआरएनएको मतदान शुरु (हुलहुज्जतको भिडियोसहित)

२०७६, २९ आश्विन बुधबार २०:२५

मुलुकका जिम्मेवार व्यक्तिहरु नै अपराधमा मुछिएपछि…

मुलुकका जिम्मेवार व्यक्तिहरु नै अपराधमा मुछिएपछि…

२०७६, २९ आश्विन बुधबार ०६:५२

सभामुख र उपसभामुखमध्ये एक पद दिनुस्ः रामचन्द्र पौडेल

सभामुख र उपसभामुखमध्ये एक पद दिनुस्ः रामचन्द्र पौडेल

२०७६, २९ आश्विन बुधबार १९:२१

भारतमा हुने व्यवसायिक एक्सपोमा चेम्वरका प्रतिनिधि सहभागि

भारतमा हुने व्यवसायिक एक्सपोमा चेम्वरका प्रतिनिधि सहभागि

२०७६, २९ आश्विन बुधबार १५:५३

पशुपतिनाथमा करिब ४५ किलो सुन !

पशुपतिनाथमा करिब ४५ किलो सुन !

२०७६, २९ आश्विन बुधबार ०७:०१

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:४०

अन्यौलमा सिजनको पहिलो ‘एल क्लासिको’

अन्यौलमा सिजनको पहिलो ‘एल क्लासिको’

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १२:५६

एनओसी अब अनलाईबाटै

एनओसी अब अनलाईबाटै

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार ११:२९