सचेत घिसिङ, काठमाडाैँ – बजेट कार्यन्वयन गर्नका लागि आयोजनाको कागजी प्रक्रिया, निर्माणमा लाग्ने बजेटको आकार र कानूनको उल्झनलाई प्रमुख पाटोको रुपमा लिनुपर्ने सरकारवालाहरुले बताएका छन्।

सोमबार नेपाल बुद्धिजीवि संगठनले आयोजना गरेको ‘आर्थिक वर्ष २०७६/७७ को बजेट र कार्यन्वयनको पक्ष’ विषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रमका सहभागीहरुले कागजी प्रक्रिया र कर्मचारी व्यवस्थापन नै बजेट कार्यन्वयनका प्रमुख समस्या भएको औँल्याए।

कार्यक्रममा सभामुख कृष्णबहादुर महराले अहिले पुरानै शैलीमा बजेटको कार्यन्वयन तथा बजेटको वितरण भइरहेको बताउँदै यसलाई सच्याउनुपर्ने धारणा राखे। ‘हामीले नयाँपुस्ताको गतिविधिलाई सम्मान गर्न सकेनौँ वा चाहेनौँ। पुरानोलाई क्रमभंग गरेर नयाँ कुरालाई स्थापित गर्नसक्नु पथ्र्यो, त्यो पनि हुन सकेन। बजेट कार्यन्वयनमा पनि त्यही भएको हो,’ उनले भने।

पूर्वअर्थमन्त्री सुरेन्द्र पाण्डेले समग्रमा बजेट राम्रो भएको र कार्यन्वयन पक्षलाई कडाइका साथ लागू गर्नुपर्ने बताए। उनले अहिले बजेट विनियोजन गर्दा आयोजनाको विस्तृत जानकारी नलिई तथा समयको व्यवस्थापन गर्न नसक्दा बजेट कार्यन्वयनमा समस्या भइरहेको बताए। अहिले सबै जनताले विकास खोजेका छन्, तर त्यो विकास कसरी दिने भन्ने प्रश्न मुख्य रुपले उठेको बताए। ‘कहिले कर्मचारी अभाव, कहिले आयोजनाको कागजी प्रक्रियामा समस्या र कहिले आयोजनाका लागि पर्याप्त बजेट नहुनुले पनि बजेटको कार्यन्वयन गर्न समस्या छ,’ उनले भने। कर्मचारीमा पनि ‘आर्थिक लाभ हुने’ आयोजना मात्र छान्ने गलत परिपाटी भएकाले समयमै बजेट कार्यन्वयन गर्न समस्या पैदा भएको उनले धारणा राखे।

कर्मचारीहरुलाई असार–साउनको खाली समयमा आयोजनाको ‘बिट डकुमेन्टेशन’ बनाउन दिनुपर्ने र बजेट पनि समयमै निकासा गर्ने वातावरण बनाउनु पर्ने पूर्वअर्थमन्त्री पाण्डेले सुझाव दिए। उनले भने, ‘असार–साउनमा कर्मचारीहरु आयोजना छान्ने, मंसिर–पुसमा मात्र विषयगत कागजात बन्ने अनि माघ–फागुनमा टेन्डर गर्ने यो परिपाटी नै हाम्रोमा गलत छ। यसलाई सच्याउनु पर्छ।’

टेण्डर गर्दा पनि ३५ दिनको समय दिने, टेण्डर स्वीकृत गर्नै २ महिना लाग्ने परिपाटी अन्त्य हुनुपर्ने पूर्वमन्त्री पाण्डेले बताए। ‘त्यसपछि ठेकेदारलाई पनि कडाइकासाथ नियमन गरौँ। विकास समयमै नहुने कुनै कारण नै हुँदैन। काम नगर्नेलाई कारवाही गर्नुपर्‍यो। त्यसपछि मात्रै बजेटको कार्यन्वयन हुन्छ।’

कार्यक्रममा उद्योग वाणिज्य महासंघका उपाध्यक्ष उमेशलाल श्रेष्ठले निजी क्षेत्रलाई सरकारले उपेक्षा गरेको बताए। उनले सरकारले कानून बनाउदा पनि निजी क्षेत्रलाई समेट्न नसकेको गुनासो गरे। ‘निजी क्षेत्रसँग १० मिनेट छलफल गरेर कानून बनायो। निजी क्षेत्रको भूमिका बजेट र कानूनमा पनि हुनुपर्छ,’ उनले भने। नेपाल उद्योग परिसंघका अध्यक्ष सतिशकुमार मोरले अहिलेको बजेट निजी क्षेत्रलाई पनि प्राथमिकतामा राखेर ल्याएको बताए। ‘अहिलेको बजेटले हामी निजी क्षेत्र पनि खुशी छौँ,’ उनले भने। कार्यक्रममा सहभागी अधिकांशले बजेट कार्यन्वयनमा सरकारी नीति परिर्वतन गर्नुपर्नेमा जोड दिएका थिए।

लोकप्रिय

स्याउ उत्पादनमा वृद्धीः कृषकलाई बजार अभाव

स्याउ उत्पादनमा वृद्धीः कृषकलाई बजार अभाव

२०७६, २९ भाद्र आईतवार १७:४०

हरेक एक सेकेन्डमा एउटा सम्बन्ध विच्छेद

हरेक एक सेकेन्डमा एउटा सम्बन्ध विच्छेद

२०७६, २८ भाद्र शनिबार १६:५४

टोनी कक्कडको नयाँ गीतमा देखिन् उर्वशी रौतेला

टोनी कक्कडको नयाँ गीतमा देखिन् उर्वशी रौतेला

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:२१

अक्षय कुमारको फिल्मले पहिलाेपल्ट कमायो दुई सय करोड

अक्षय कुमारको फिल्मले पहिलाेपल्ट कमायो दुई सय करोड

२०७६, २९ भाद्र आईतवार ११:०७

जहाज कुराउँछन् नेता

जहाज कुराउँछन् नेता

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १०:००

फास्ट ट्र्याक हुँदै काठमाडौँमा पाइपलाइनबाट तेल

फास्ट ट्र्याक हुँदै काठमाडौँमा पाइपलाइनबाट तेल

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १०:४३

एसिड आक्रमणबिरुद्ध सडक नाटक (फोटो फिचर)

एसिड आक्रमणबिरुद्ध सडक नाटक (फोटो फिचर)

२०७६, २८ भाद्र शनिबार १२:४९

‘नेपालको परराष्ट्र नीति भारतको विपक्षमा’

‘नेपालको परराष्ट्र नीति भारतको विपक्षमा’

२०७६, २९ भाद्र आईतवार ०९:२५

खोटाङमा बिरामी नै अस्पताल पुग्छन् कि पुग्दैनन् भन्ने अवस्था

खोटाङमा बिरामी नै अस्पताल पुग्छन् कि पुग्दैनन् भन्ने अवस्था

२०७६, २८ भाद्र शनिबार १७:१४

खजुरा घटनालाई सरकारले गम्भीर रुपमा लिएको छः गृहमन्त्री

खजुरा घटनालाई सरकारले गम्भीर रुपमा लिएको छः गृहमन्त्री

२०७६, २९ भाद्र आईतवार १७:४८

स्काभेटरले किचेर १ जनाको मृत्यु

स्काभेटरले किचेर १ जनाको मृत्यु

२०७६, २९ भाद्र आईतवार १५:५०

ट्युबमा लुकाएर मदिरा तस्करी

ट्युबमा लुकाएर मदिरा तस्करी

२०७६, २९ भाद्र आईतवार १७:४०

यी बिरामीका लागि कागती पानी खतरा:

यी बिरामीका लागि कागती पानी खतरा:

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १५:३१

ब्लेनम प्यालेसबाट सुनको ट्वाइलेट चोरी

ब्लेनम प्यालेसबाट सुनको ट्वाइलेट चोरी

२०७६, २९ भाद्र आईतवार १७:४४

यसरी रणनीति बदल्दैछन् विप्लव

यसरी रणनीति बदल्दैछन् विप्लव

२०७६, ३० भाद्र सोमबार ०९:३५