धनगढी – धनगढी उपमहानगरपालिका– १६, रामपुरस्थित बेहडाबाबा मन्दिरमा मेला आज मंगलबारदेखि शुरू भएको छ । मेलाको सुदूरपश्चिम प्रदेशका मुख्य मन्त्री त्रिलोचन भट्टले उद्घाटन गरेका हुन् । मेला विगत वर्षझैँ यस वर्ष पनि स्थानीयस्तरबाटै आयोजना गरिएको हो ।

मेलाको उद्घाटन गर्दै मुख्यमन्त्री भट्टले प्रदेशमा सबैभन्दा बढी धार्मिक पर्यटनको सम्भावना बेहडाबाबा धामले बोकेको बताए । उनले उक्त धामको विकासका लागि प्रदेश सरकार सहयोग गर्न तयार रहेको बताए । सुदूरपश्चिममा भएका विभिन्न पर्यटकीय क्षेत्रको पहिचान गरी आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटक भित्र्याउन सके प्रदेशको विकासमा टेवा पुग्ने उनको भनाइ थियो । उनले भने, ‘सुदूरपश्चिम धार्मिक पर्यटकीय क्षेत्रमा अगाडि रहेकाले धार्मिक स्थलको प्रचार र संरक्षण गर्नुपर्छ ।’

कैलाली क्षेत्र नम्बर ५ बाट निर्वाचित संघीय सांसद नारदमुनि रानाले तीनै तहका सरकारको समन्वय र सहकार्यबाट मात्र सरकारले लिएको ‘सुखी नेपाली समृद्ध नेपाल’को नाराले पूर्णता पाउने बताए । कृषि र पर्यटन क्षेत्रकै विकासबाट मात्र सरकारले यो नारा पूरा गर्ने भएकाले यसमा तीनै तहका सरकारले ऐक्यवद्धता जनाउनुपर्नेमा उनले जोड दिए । उनले भने, ‘संघीय सरकारबाट हुने पहलका लागि मैले गरिरहेको र प्रदेश तथा स्थानीयले पनि आआफ्नो क्षेत्रबाट सहयोग गरिरहेका छन् । साथै, प्रदेशका पर्यटकीय क्षेत्रको विकासका लागि प्रदेश सरकारले मुख्य भूमिका खेल्नुपर्छ ।’

कार्यक्रममा धनगढी उपमहानगरपालीकाका मेयर नृपबहादुर वडले बेहडाबाबाको विकासका लागि गुरुयोजना नै तयार भइसकेको जानकारी दिए । उनले भने, ‘बेहडाबाबा जोड्ने सडक कालोपत्रे गर्ने कामको शुरूवात भइसकेको छ, खुटिया र शिवगंगा नदीमा पनि पक्की पुल निर्माणको काम शुरू भइसकेको छ, अब यी सबै काम सम्पन्न भएपछि यस धाममा आउने भक्तजनलाई समस्या हुँदैन ।’

मेलामा बेहडाबाबा दर्शनका लागि भारतीय पर्यटक नै बढी संख्यामा आउने गरेको स्थानीयवासीको भनाइ छ । यो धाम सुदूरपश्चिम प्रदेशको एक प्रमुख धार्मिक स्थलका रूपमा चिनिन्छ । बेहडाबाबाको धाममा पत्नीलाभ, पुत्रलाभ, धनलाभलगायत धेरै मनोकांक्षा बोकेर तीर्थालु आउने गरेको स्थानीयवासी बताउँछन्। राज्यको उचित लगानी हुन नसक्दा यो धार्मिक स्थल ओझेलमा पर्दै आएको छ ।

परापूर्वकालमा शिवलिङ्ग आफैँ उत्पत्ति भएपछि त्यहाँ मन्दिर स्थापना गरिएको किंवदन्ती छ । मन्दिर परिसरमै महादेव नामको एउटा ठूलो तलाउ पनि रहेको छ । त्यस तलाउमा स्नान गरी दर्शनार्थी शिवजीको पूजा गर्ने गर्दछन् । माघे संक्रान्तिका दिन जलाशयमा स्नान गरी मन्दिरमा दर्शन गर्नाले वर्षभरिको पाप पखालिने जनविश्वाससमेत रहँदै आएको छ ।

लोकप्रिय

नेकपाको सचिवालय बैठक शुरु

नेकपाको सचिवालय बैठक शुरु

२०७६, ४ आश्विन शनिबार १६:३९

अमेरिकी मोस्ट वान्टेडलाई लैजाने विमान चार्टर्ड,  एकलाख डलरको खर्च

अमेरिकी मोस्ट वान्टेडलाई लैजाने विमान चार्टर्ड, एकलाख डलरको खर्च

२०७६, ३ आश्विन शुक्रबार १७:२१

सलमान र अक्षयको भिडन्त पक्का

सलमान र अक्षयको भिडन्त पक्का

२०७६, ३ आश्विन शुक्रबार १७:०८

साफ यु–१८ः नेपाल र भुटान मैदानमा (लाइभ हेर्ने लिङ्कसहित)

साफ यु–१८ः नेपाल र भुटान मैदानमा (लाइभ हेर्ने लिङ्कसहित)

२०७६, ५ आश्विन आईतवार १४:५८

बेलायती महारानीद्वारा संविधान दिवसको शुभकामना

बेलायती महारानीद्वारा संविधान दिवसको शुभकामना

२०७६, ३ आश्विन शुक्रबार १३:१४

‘कबड्डी कबड्डी कबड्डी’ मा दर्शकको लर्को

‘कबड्डी कबड्डी कबड्डी’ मा दर्शकको लर्को

२०७६, ३ आश्विन शुक्रबार १२:५९

देउवाको बोलीप्रति राष्ट्रपतिको व्यंग्य

देउवाको बोलीप्रति राष्ट्रपतिको व्यंग्य

२०७६, ४ आश्विन शनिबार ०९:४८

टेलिकमको फोरजी सेवा मुलुकको २०–२५ वटा शहरमा पुग्ने

टेलिकमको फोरजी सेवा मुलुकको २०–२५ वटा शहरमा पुग्ने

२०७६, ४ आश्विन शनिबार १३:१८

सेनाकाे हवल्दारसँग मिलेर आफ्नै श्रीमानको हत्या

सेनाकाे हवल्दारसँग मिलेर आफ्नै श्रीमानको हत्या

२०७६, ४ आश्विन शनिबार १५:४५

‘रणहार’लाई मदन पुरस्कार प्रदान

‘रणहार’लाई मदन पुरस्कार प्रदान

२०७६, ३ आश्विन शुक्रबार १७:३६

म्युनिख विमानस्थललाइ गौतमबुद्ध विमानस्थल सञ्चालनको जिम्मा

म्युनिख विमानस्थललाइ गौतमबुद्ध विमानस्थल सञ्चालनको जिम्मा

२०७६, ४ आश्विन शनिबार १८:००

बलात्कार गरेको कसुरमा सात वर्ष ६ महिना कैदकाे सजाय

बलात्कार गरेको कसुरमा सात वर्ष ६ महिना कैदकाे सजाय

२०७६, ३ आश्विन शुक्रबार १६:०८

झिनामसिनामै अल्झिए मुख्यमन्त्री

झिनामसिनामै अल्झिए मुख्यमन्त्री

२०७६, ४ आश्विन शनिबार १०:५६

संविधान दिवसमा सी चिनफिङको फोन, लीको सन्देश

संविधान दिवसमा सी चिनफिङको फोन, लीको सन्देश

२०७६, ४ आश्विन शनिबार १०:२३

अण्डाको मूल्य ३० रुपैयाँ बढ्यो

अण्डाको मूल्य ३० रुपैयाँ बढ्यो

२०७६, ३ आश्विन शुक्रबार १०:५८