वीरगञ्ज – वीरगञ्जमा निर्माणाधीन नयाँ कार्पेट उद्योग आगामी साउनदेखि सञ्चालनमा आउने भएको छ। केडिया अर्गनाइजेशन र भैरहवाको रिलायन्स समूहको गरी ६० करोडको लगानीमा बनेको उक्त यती कार्पेट प्रालि वीरगञ्ज महानगरपालिका–३२, चोर्नीमा सञ्चालनमा आउन लागेको हो। नयाँ उद्योगको करिब ९० प्रतिशत काम सकिइसकेको उद्योगका इन्जिनियर धर्मेन्द्र यादवले जानकारी दिए।

केडिया परिवारको लगानी रहेको भक्तपुरको यती कार्पेट उद्योग दुई वर्षअगाडि आगलागी भएपछि बन्द रहेको थियो। उद्योगमा आगलागी हुँदा करिब ४० करोडको क्षति भएको थियो। उद्योगका सञ्चालक अनिल केडियाले भने, ‘आगलागीपश्चात् उक्त उद्योग सञ्चालनमा आउन सकेको थिएन। अब सोही ब्राण्डलाई निरन्तरता दिन लागेका हौँ। अहिले भैरहवाको रिलायन्स समूह पनि थपिएर लगानी बढेको छ। अब पहिलेकै ब्राण्डमा तर नयाँ प्रविधिका साथ उत्पादन शुरू गर्ने गरी वीरगञ्जमा नयाँ उद्योग स्थापना गरेका हौँ।’

रिलायन्सका नारायण टोडी र केडिया अर्गनाइजेशनका अनिल केडिया सञ्चालक रहेको उक्त उद्योग एक वर्षअघिदेखि निर्माण शुरू गरिएको हो। ६ विगाह क्षेत्रफलमा फैलिएको उक्त उद्योग चोर्नीको टेढा चोकबाट एक किलोमिटर उत्तरमा निर्माण गरिएको छ। ६ वर्षअघि हेटौँडाको यती पोलिकेमदेखि शुरू भएको यी दुई समूहको साझेदारीले नेपाली बजारमा केही समयपहिले लोकप्रिय बनेको यती कार्पेट पनि फेरि बजारमा आउने भएको छ।

सञ्चालक अनिल केडियाले भने, ‘हामीले ६ वर्षपहिले हेटौँडाको उद्योगमा लगानी गरेर पीभीसी प्लोरिङ उत्पादन गर्दै आएका छौँ, त्यो उद्योगको पूँजी अहिले ७५ करोड पुगेको छ, वीरगञ्जको उद्योगमा पनि साझेदारीमै लगानी गरेका हौँ।’

इन्जिनियर यादवका अनुसार अहिले उद्योगमा मेशिन जडान तथा परीक्षणको काम शुरू भएको छ। साउनदेखि मेशिन सञ्चालन गर्ने लक्ष्य लिएका छौँ।’ व्यवस्थापन पक्षले जर्मनी कम्पनी विचिङको अटोमेटिक प्रविधि भित्र्याएको छ। चीनबाट भारत कोलकत्ता हँुदै मेशिनहरू वीरगञ्ज पुगेका थिए। उद्योगका सञ्चालक अनिल केडियाका अनुसार उक्त उद्योगको १२ घण्टामा करिब ७५ हजार मिटर लम्बाइमा कार्पेट उत्पादन गर्ने क्षमता रहेको छ ।

यसअघि यती कार्पेटको नेपाली बजार हिस्सा ५५ प्रतिशत थियो। तर, दुई वर्षदेखि कम्पनीको बजार हिस्सा खस्किएको छ। भक्तपुरको उद्योग जलेर नष्ट भएपछि अहिले यती पोलिकेम हेटौँडाको उत्पादन मात्र बजारमा विक्री वितरण भइरहेको छ। यति कार्पेट सन् १९९२ मा स्थापना भएको र त्यसपछि विराटनगरको एसटी कार्पेट, काठमाडौंको हेरिटेज र भैरहवामा पनि आशी कार्पेट सञ्चालनमा छन्। सञ्चालक अनिल केडिया भन्छन्, ‘पहिले कम उद्योग थिए, मार्केट सानो थियो। तर, अहिले कार्पेट उद्योग बढ्दै गएको र बजारको माग पनि वृद्धि भएकाले खासै फरक पर्दैन।’

उनका अनुसार उद्योगले बेल्जियम, चीन र भारतबाट फाइबर कच्चा पदार्थ ल्याई कार्पेट उत्पादन गर्नेछ। साउनदेखि उत्पादन हुने ननउभन क्वालिटीको कार्पेटको दाम प्रतिरनिङ मिटर रू. ४ सयदेखि ६ सय रुपैयाँभित्र पर्ने कम्पनीले बताएको छ।

लोकप्रिय

सप्तकोशीमा पानीको बहाव उतारचढाव

सप्तकोशीमा पानीको बहाव उतारचढाव

२०७६, ३० असार सोमबार १८:३९

बाढीपहिरोले पूर्वमा बढी क्षति

बाढीपहिरोले पूर्वमा बढी क्षति

२०७६, २९ असार आईतवार १९:५६

सर्वोच्चको आदेशपछि भारतीय तरकारीको विषादी परीक्षण शुरु

सर्वोच्चको आदेशपछि भारतीय तरकारीको विषादी परीक्षण शुरु

२०७६, २९ असार आईतवार १४:०१

युवालाई नैतिकवान बनाउन प्रदेश सरकारको अभियान

युवालाई नैतिकवान बनाउन प्रदेश सरकारको अभियान

२०७६, ३१ असार मंगलवार १९:२२

बाढी, पहिरो र डुवान: मृतकको संख्या ५० पुग्यो (अपडेट)

बाढी, पहिरो र डुवान: मृतकको संख्या ५० पुग्यो (अपडेट)

२०७६, २९ असार आईतवार १३:१३

पूर्ण कदका भानुभक्त

पूर्ण कदका भानुभक्त

२०७६, २९ असार आईतवार १७:०३

२०६औँ भानुजयन्ती (फोटोफिचर)

२०६औँ भानुजयन्ती (फोटोफिचर)

२०७६, २९ असार आईतवार १२:५७

नर्सरी व्यवसायबाट मासिक ८ लाख आम्दानी

नर्सरी व्यवसायबाट मासिक ८ लाख आम्दानी

२०७६, २९ असार आईतवार १६:२३

रोपाइँ नसकेसम्म ‘असार’ (फोटोफिचर)

रोपाइँ नसकेसम्म ‘असार’ (फोटोफिचर)

२०७६, ३० असार सोमबार १३:२५

अवरुद्ध म्याग्दी-मुस्ताङ सडक तीन दिनपछि खुल्यो

अवरुद्ध म्याग्दी-मुस्ताङ सडक तीन दिनपछि खुल्यो

२०७६, ३० असार सोमबार १९:४२

इन्डोनेसियामा ७.३ म्याग्नीच्यूडको भूकम्प

इन्डोनेसियामा ७.३ म्याग्नीच्यूडको भूकम्प

२०७६, २९ असार आईतवार १६:२८

मायाप्रेमले निम्त्याएको विवाद: छुरा प्रहार, घरमा ढुंगामुढा

मायाप्रेमले निम्त्याएको विवाद: छुरा प्रहार, घरमा ढुंगामुढा

२०७६, २९ असार आईतवार १७:५१

होसियार ! पानी परेको बेलामा मोबाइलमा कुरा गर्दा ज्यान जान सक्छ

होसियार ! पानी परेको बेलामा मोबाइलमा कुरा गर्दा ज्यान जान…

२०७६, २९ असार आईतवार १७:५५

कोशी ब्यारेज उच्च जोखिममा, ५६ वटा ढोका खोलिए

कोशी ब्यारेज उच्च जोखिममा, ५६ वटा ढोका खोलिए

२०७६, २९ असार आईतवार ०६:२६

हरे शिव ! तीन बालबालिकाको कस्ताे बिचल्ली?

हरे शिव ! तीन बालबालिकाको कस्ताे बिचल्ली?

२०७६, २९ असार आईतवार १३:१५