पोखरा – गण्डकी प्रदेश सरकारले आगामी आर्थिक वर्ष २०७६/७७ मा स्थानीय तहहरूका लागि अन्तरसरकारी वित्तीय हस्तान्तरण अनुदानमार्फत २ अर्ब ४५ करोड ७८ हजार रुपैयाँ वितरण गर्ने भएको छ। प्रदेश सरकारले प्रदेशअन्तर्गतका ८५ वटा स्थानीय तहलाई दामासाहीले रकम विनियोजन गरेको हो।

स्थानीय तहहरूले प्रदेश सरकारले दिएको अनुदान र आफ्नो आन्तरिक स्रोत प्रयोग गरी आफ्नो बजेट बनाउँदै छन्। स्थानीय निकायको विकास निर्माण र पूर्वाधार विकासमा सघाउ पुर्‍याउने उद्देश्यले बजेटको पूर्वसन्ध्यामा सरकारले अन्तरसरकारी वित्तीय हस्तान्तरण अनुदानमार्फत रकमको व्यवस्था गरेको हो।

गण्डकी प्रदेशको अर्थ मन्त्रालयका अनुसार अन्तरसरकारी वित्तीय हस्तान्तरण अनुदानमार्फत सरकारले कास्कीको पोखरा महानगरपालिकालाई २ करोड १४ लाख ४४ हजार समानीकरण र सशर्तमा १ करोड रुपैयाँ छुट्याइएको छ। रूपा गाउँपालिकाले समानीकरणमा १ करोड २० लाख ९० हजार र समपूरकमा १ करोड विनियोजन गरिएको छ।

त्यसैगरी, मादी गाउँपालिकाका लागि १ करोड १९ लाख २९ हजार समानीकरण र समपूरकमा १ करोड विनियोजन गरिएको छ। माछापुच्छ्रे गाउँपालिकाका लागि समानीकरणमा १ करोड १९ लाख ४३ हजार र समपूरकमा १ करोड रुपैयाँ नै दिइएको छ। अन्नपूर्ण गाउँपालिकाका लागि १ करोड २० लाख ११ हजार समानीकरण र समपूरकमा १ करोड रुपैयाँ विनियोजन गरिएको छ।

यस्तै, बागलुङले २ करोड ३० लाख ५५ हजार रुपैयाँ प्राप्त गरेको छ। बागलुङ नगरपालिकाले समानीकरण र समपूरकमा १ करोड २० लाख ५५ हजार र १ करोड रुपैयाँ प्राप्त गरेको छ। काठेखोला गाउँपालिकाले १ करोड २३ लाख ६० हजार समानीकरण अनुदान प्राप्त गरेको छ। सशर्त अनुदान ८० लाख प्राप्त गरेको छ।

यसैगरी, ताराखोला गाउँपालिकाले समानीकरणमा १ करोड २० लाख ६७ हजार र सशर्तमा २० लाख रुपैयाँ पाउने भएको छ। तमाङखोलाले १ करोड २० लाख ९२ हजार समानीकरण र सशर्ततर्फ ८० लाख रुपैयाँ अनुदान पाउने भएको छ। ढोरपाटन नगरपालिकाले समानीकरणमा १ करोड २३ लाख ४६ हजार, समपूरकतर्फ १ करोड रुपैयाँ प्राप्त गरेको छ। निसीखोलाले १ करोड २१ लाख ७३ लाख र सशर्तमा २० लाख रुपैयाँ प्राप्त गर्दै छ। बढीगाडले समानीकरणमा १ करोड २३ लाख ७७ हजार र सशर्तमा १ करोड रुपैयाँ प्राप्त गर्ने भएको छ। गलकोट नगरपालिको समानीकरणमा १ करोड २३ लाख ३३ हजार सशर्तमा ९० लाख रूपैयाँ प्राप्त गर्नेछ। बरेङ गाउँपालिको समानीकरणमा १ करोड २१ लाख १४ हजार र ८० लाख सशर्तमा ८० लाख रूपैयाँ छुट्याइएको छ। जैमिनीको भागमा समानीकरणमा १ करोड २३ लाख ६९ हजार र सशर्तमा १ करोड रुपैयाँ विनियोजन गरिएको छ।

संघ सरकारमार्फत आगामी आर्थिक वर्षका लागि गण्डकी प्रदेशले सबैभन्दा कम अर्थात् १२ अर्ब ४६ करोड रुपैयाँ पाएको छ। प्रदेश सरकारले प्रदेशका ११ वटा जिल्लाका ८५ स्थानीय तहहरूलाई वित्तीय समानीकरण, समपूरक, सशर्त र विशेष अनुदानमार्फत रकम दिनेछ।

जिल्लागत विवरणअनुसार प्रदेश सरकारबाट सबैन्दा बढी गोरखाका ११ स्थानीय तहलाई २२ करोड ९५ लाख रुपैयाँ, लमजुङका ८ स्थानीय तहका लागि १७ करोड २२ लाख, तनहुँका १० स्थानीय तहका लागि २० करोड ९१ लाख, प्रदेशकै एक मात्र महानगरपालिकासहित ५ स्थानीय तह रहेको कास्कीले १२ करोड ९४ लाख पाउनेछ भने सबैभन्दा कम ४ गाउँपालिका रहेको मनाङले प्रदेश सरकारबाट ८ करोड ७६ लाख रुपैयाँ पाउनेछ।

पर्वतका ७ स्थानीय तहले १५ करोड ४२ लाख रुपैयाँ, स्याङ्जाका ११ स्थानीय तहले २३ करोड ९५ लाख, हिमाली जिल्ला म्याग्दीका ६ वटा स्थानीय तहले १२ करोड २४ लाख र मुस्ताङका ५ गाउँपालिकाले अनुदानबापत प्रदेश सरकारबाट १० करोड ९३ लाख रुपैयाँ पाउनेछन्। बाग्लुङका १० स्थानीय तहलाई २० करोड २ लाख र कान्छो जिल्ला नवलपुरका ८ स्थानीय तहलाई सरकारले १७ करोड ३९ लाख रुपैयाँ अनुदान दिनेछ। प्रशासकीय भवन, क्रमागत समपूरक र विशेष अनुदानका लागि ६३ करोड रुपैयाँ छुट्याइएको छ।

नरहरि पौड्याल नरहरि पौड्याल
नेपाली पब्लिकका गण्डकी प्रदेश संयोजक हुन्।

लोकप्रिय

भरपर्दो सुरक्षा आवश्यक : मन्त्री थापा

भरपर्दो सुरक्षा आवश्यक : मन्त्री थापा

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १८:०५

बाल गायिका कमला घिमिरेको पहिलो गीत ‘चिया छानेको’ (भिडियो सहित)

बाल गायिका कमला घिमिरेको पहिलो गीत ‘चिया छानेको’ (भिडियो सहित)

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार ११:०८

चिकित्सक सङ्घको अध्यक्षमा कार्कीको उम्मेदवारी

चिकित्सक सङ्घको अध्यक्षमा कार्कीको उम्मेदवारी

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार २०:२१

दिल्लीले रिलिज नगरे आर्थिक घाटामा सन्दीप!

दिल्लीले रिलिज नगरे आर्थिक घाटामा सन्दीप!

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार १४:२४

चौथो सफलतासँगै भारत बीविरुद्ध नेपाल हाबी

चौथो सफलतासँगै भारत बीविरुद्ध नेपाल हाबी

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १५:०३

भारतविरुद्ध नेपाललाई पहिलो सफलता

भारतविरुद्ध नेपाललाई पहिलो सफलता

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार १४:१२

कीर्तिपुरमा सचिन तेन्दुल्कर र विनोद दासको टिमबीच खेल हुँदै

कीर्तिपुरमा सचिन तेन्दुल्कर र विनोद दासको टिमबीच खेल हुँदै

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार १७:४५

चेपाङ बस्तीमा सुविधासम्पन्न विद्यालय भवन

चेपाङ बस्तीमा सुविधासम्पन्न विद्यालय भवन

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १७:२२

कलाकारलाई  झुटो प्रचार गर्ने विरुद्ध कारवाहीको माग गर्दै बिमाकुमारी दुरा मिडियामा

कलाकारलाई  झुटो प्रचार गर्ने विरुद्ध कारवाहीको माग गर्दै बिमाकुमारी दुरा…

२०७६, २७ कार्तिक बुधबार १३:२२

पारस र सन्दीपसहित साग खेल्ने क्रिकेट टोलीको घोषणा

पारस र सन्दीपसहित साग खेल्ने क्रिकेट टोलीको घोषणा

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार १९:१९

नेपाली भूमि नमिचेको चीनको स्पष्टोक्ति, आपसी समझदारीमा सीमा विवाद मिलाउन सुझाव

नेपाली भूमि नमिचेको चीनको स्पष्टोक्ति, आपसी समझदारीमा सीमा विवाद मिलाउन…

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार १८:३३

रानीको भिन्न अवतार चलचित्र ‘मर्दानी–२’ मा

रानीको भिन्न अवतार चलचित्र ‘मर्दानी–२’ मा

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार १७:२६

लता मंगेशकरको निधन नभएको र हल्ला नफैलाउन परिवारको आग्रह

लता मंगेशकरको निधन नभएको र हल्ला नफैलाउन परिवारको आग्रह

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार ००:१५

किशोरी बलात्कार गर्नेलाई सात वर्ष जेल

किशोरी बलात्कार गर्नेलाई सात वर्ष जेल

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार ०९:४५

भारतविरुद्ध नेपाललाई दोस्रो सफलता

भारतविरुद्ध नेपाललाई दोस्रो सफलता

२०७६, २८ कार्तिक बिहीबार १४:२८