काठमाडौँ – राष्ट्रिय खेलकुद परिषदका सदस्यसचिव केशवकुमार विष्टले निलम्बनमा परेको नेपाल क्रिकेट काउन्सिल (क्यान) लाई अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट काउन्सिल (आईसीसी) ले आगामी जुलाईमा फुकुवा गर्ने दाबी गरेका छन्। उनले आज आइतबार राजधानीमा आयोजित एक कार्यक्रममा आफ्नो चारवर्षे कार्यकालको प्रगतिविवरणबारे जानकारी दिँदै जुलाईमा बस्ने आईसीसीको बोर्ड बैठकले क्यानको निलम्बन फुकुवा गर्ने दाबी गरेका हुन्। भोलि कार्यकाल सकिँदै गरेका विष्टले यदि आफ्नो कार्यकाल दोहोरिएको खण्डमा आईसीसीको हेडक्वार्टरमै पुगेर निलम्बन फुकुवाको पहल गर्ने पनि बताए।

क्यानमा देखिएको विवाद लामो समयसम्म जारी रहेकोमा असन्तुष्टि व्यक्त गर्दै उनले अब पनि समाधान नभए सरकारसँग आग्रह गरेर नेपाल क्रिकेट बोर्ड गठनको प्रक्रिया शुरू गर्नुपर्नेमा पनि उनले जोड दिए। केही स्वार्थी तत्वहरूका कारण क्यान विवाद समाधान हुन नसकेको भन्दै उनले आफ्नो कार्यकालमा क्यान निलम्बनमा पर्नु दुर्भाग्यपूर्ण भएको बताए। क्यानको विवादित कमिटीले अदालतमा मुद्दा दायर गरेर समस्या सामाधानमा अवरोध गरेको पनि उनको आरोप छ।

विगतमा पटकपटक मिति सार्नुपर्ने बाध्यता आइपरे पनि अब भने आगामी डिसेम्बर १ देखि प्रतियोगिता शुरू हुने विष्टको जिकिर छ। प्रतियोगिताका लागि आवश्यक सबै भौतिक पूर्वाधार निर्माण अन्तिम चरणमा पुगेको पनि उनले बताए। उनका अनुसार डिसेम्बरमा पनि नेपालले यो प्रतियोगिता गर्न नसके प्रतियोगिता आयोजनाको जिम्मेवारी नै गुमाउन सक्ने विष्टको भनाइ छ। उनले भने, ‘संरचना निर्माण धमाधम भइरहेको छ। नीतिगत समस्या केही छैन । बजेटका विषयमा अध्ययन भइरहेको छ। अब डिसेम्बरमा बल, विवेक, क्षमताको प्रयोग गरेर प्रतियोगिता सम्पन्न गर्नुपर्छ । हुँदैन कि भन्ने आशंका नगर्नुस्।’

सदस्यसचिव विष्टले आफ्नो नियुक्ति निकै संकटग्रस्त समयमा भए पनि सफलतापूर्वक काम गरेको दाबी गरे। भूकम्पपछि खेलकुद संरचना ध्वस्त भएको, राजनीतिक अस्थिरता, सबैजसो खेलकुद संघमा विवाद, बजेटको अभावजस्ता समस्यालाई चिर्दै आफूले कार्यकाल सफल बनाएको उनको दाबी छ। उनले आफ्नो कार्यकालमा इतिहासमै पहिलोपटक राखेपको तर्फबाट श्वेतपत्र जारी, खेल विश्वविद्यालय, खेल अस्पताल, वैदेशिक प्रशिक्षण, अन्तर्राष्ट्रिय पदक जित्नेलाई आजीवन भत्ताको व्यवस्थाजस्ता कार्यहरू गरिएको बताए।

त्यसैगरी, विगतमा एक सयभन्दा कम योजना बन्ने गरेकोमा आफ्नो कार्यकालमा खेलाडीको स्वास्थ्य, दुर्घटना र जीवन बीमाजस्ता ७ सयभन्दा बढी योजना बनाएर आफ्नो कार्यकाल स्वर्णिम बनाएको उनले दाबी गरे। विभन्न खेलका लागि आवश्यक भौतिक संरचना बनाएको, कतिपय बन्ने क्रममा रेहको र केहीको प्रक्रिया शुरू गर्न लागिएको विवरण पनि उनले सुनाए।

फुटबल, कराँते, कुस्ती, बक्सिङजस्ता खेल संघमा भएको विवाद समाधान गर्नु पनि आफ्नो कार्यकालको ठूलो सफलता भएको उनको भनाइ थियो। २–२ वर्षमा गर्नुपर्ने राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगिता हुन नसकिरहेको अवस्थामा आफूले नियमित गराएको जानकारी पनि विष्टले दिए। उनका अनुसार विगतमा नभएको पारा नेशनल खेल प्रतियोगिता, जेष्ठ नागरिकका लागि खेल र तेस्रो लिङ्गीलाई पनि खेल क्षेत्रमा सहभागी गराइएको छ। आफ्नै कार्यकालमा क्रिकेटले एक दिवसीय मान्यता पाएको, भलिबल, कबड्डी खेलले पहिलोपटक अन्तराष्ट्रिय पदक जित्न सफल भएको छ, तयस आफू सन्तुष्ट रहेको उनले बताए।

विगतमा एक सयभन्दा कम अन्तर्राष्ट्रिय पदक नेपाल भित्रिने गरेकोमा यस वर्ष त्यो संख्या ११ सय पुगेको पनि उनले बताए। आफ्नो कार्यकालमा महिलालाई खेल क्षेत्रमा सक्रिय बनाउन गाउँगाउँमा प्रशिक्षक पठाएको र आत्मरक्षाको तालिमसमेत प्रदान गरिएको उनले जानकारी दिए।

आफूले खेलकुद क्षेत्रलाई पर्यटनसँग जोड्ने अवधारणा ल्याएको बताउँदै विष्टले हाई अल्टिच्यूड ट्रेनिङ सेन्टरका लागि हेलम्बुमा अध्ययन भइरहेको पनि बताए। उनले भने, ‘समग्रमा मैले आफ्नो चारवर्षे कार्यकालमा सम्पन्न गरेका राम्रा कामकै कारण पनि मलाई सदस्यसचिव बनाउँदा विरोध गर्ने र मन नपराउनेले समेत अहिले मेरो प्रशंसा गर्न थालेका छन्।’

भाेलि साेमबारसम्म मात्रै कार्यकाल रहेका विष्टले दोस्रो पटक पनि सदस्यसचिवको जिम्मेवारी पाउने अपेक्षा गरेका छन्।

लोकप्रिय

सप्तकोशीमा पानीको बहाव उतारचढाव

सप्तकोशीमा पानीको बहाव उतारचढाव

२०७६, ३० असार सोमबार १८:३९

बाढीपहिरोले पूर्वमा बढी क्षति

बाढीपहिरोले पूर्वमा बढी क्षति

२०७६, २९ असार आईतवार १९:५६

युवालाई नैतिकवान बनाउन प्रदेश सरकारको अभियान

युवालाई नैतिकवान बनाउन प्रदेश सरकारको अभियान

२०७६, ३१ असार मंगलवार १९:२२

सर्वोच्चको आदेशपछि भारतीय तरकारीको विषादी परीक्षण शुरु

सर्वोच्चको आदेशपछि भारतीय तरकारीको विषादी परीक्षण शुरु

२०७६, २९ असार आईतवार १४:०१

बाढी, पहिरो र डुवान: मृतकको संख्या ५० पुग्यो (अपडेट)

बाढी, पहिरो र डुवान: मृतकको संख्या ५० पुग्यो (अपडेट)

२०७६, २९ असार आईतवार १३:१३

पूर्ण कदका भानुभक्त

पूर्ण कदका भानुभक्त

२०७६, २९ असार आईतवार १७:०३

२०६औँ भानुजयन्ती (फोटोफिचर)

२०६औँ भानुजयन्ती (फोटोफिचर)

२०७६, २९ असार आईतवार १२:५७

नर्सरी व्यवसायबाट मासिक ८ लाख आम्दानी

नर्सरी व्यवसायबाट मासिक ८ लाख आम्दानी

२०७६, २९ असार आईतवार १६:२३

रोपाइँ नसकेसम्म ‘असार’ (फोटोफिचर)

रोपाइँ नसकेसम्म ‘असार’ (फोटोफिचर)

२०७६, ३० असार सोमबार १३:२५

अवरुद्ध म्याग्दी-मुस्ताङ सडक तीन दिनपछि खुल्यो

अवरुद्ध म्याग्दी-मुस्ताङ सडक तीन दिनपछि खुल्यो

२०७६, ३० असार सोमबार १९:४२

इन्डोनेसियामा ७.३ म्याग्नीच्यूडको भूकम्प

इन्डोनेसियामा ७.३ म्याग्नीच्यूडको भूकम्प

२०७६, २९ असार आईतवार १६:२८

मायाप्रेमले निम्त्याएको विवाद: छुरा प्रहार, घरमा ढुंगामुढा

मायाप्रेमले निम्त्याएको विवाद: छुरा प्रहार, घरमा ढुंगामुढा

२०७६, २९ असार आईतवार १७:५१

होसियार ! पानी परेको बेलामा मोबाइलमा कुरा गर्दा ज्यान जान सक्छ

होसियार ! पानी परेको बेलामा मोबाइलमा कुरा गर्दा ज्यान जान…

२०७६, २९ असार आईतवार १७:५५

कोशी ब्यारेज उच्च जोखिममा, ५६ वटा ढोका खोलिए

कोशी ब्यारेज उच्च जोखिममा, ५६ वटा ढोका खोलिए

२०७६, २९ असार आईतवार ०६:२६

हरे शिव ! तीन बालबालिकाको कस्ताे बिचल्ली?

हरे शिव ! तीन बालबालिकाको कस्ताे बिचल्ली?

२०७६, २९ असार आईतवार १३:१५