सरकारले राष्ट्रिय सभामा दर्ता गरेको विज्ञापनसम्बन्धी विधेयक २०७६ मा फेरि लफडा शुरू भएको छ। यस विधेयकको विरुद्धमा नेपालका केवल टेलिभिजन प्रसारकहरुले विदेशी च्यानल प्रसारण २४ घण्टा बन्द गरे। जबकी यो विधेयक वास्तवमै नेपालको हितमा छ। यस विधेयकले कानूनको रूप लिएपछि नेपालको विज्ञापन व्यवसायलाई थप टेवा पुग्नेछ। तर, सरकारको यो सही कदमको समेत केवल टेलिभिजन व्यवसायीहरूले विरोध गरिरहेका छन्।

यसअघि नै विज्ञापन नियमन गर्ने सम्बन्धमा बनेको विधेयक २०७५ राष्ट्रिय सभाबाट पारित भइ क्लिन फिडलाई अनिवार्य बनाएको छ। यो विधेयकको दफा ६ (१)ले नेपालमा प्रसारण हुने विदेशी टेलिभिजन च्यानलहरूले नेपाल सरकारले नेपाल राजपत्रमा सूचना प्रकाशन गरी तोकेको मितिदेखि विज्ञापनरहित (क्लिन फिड) सामग्री प्रसारण गर्नुपर्ने व्यवस्था गरेको छ। यसैगरी, यही दफाको उपदफा २ ले विदेशी विज्ञापनलाई नेपालका सञ्चारमाध्यमले प्रसारण गर्दा डबिङ गरी प्रसारण गर्न नपाइने व्यवस्था गरेको छ। यो ऐन कार्यान्वयनमा आएपछि विदेशी च्यानलहरूले नेपालमा प्रसारण गर्ने कुनै पनि कार्यक्रमका बीचमा विज्ञापन घुसाएर बजाउन पाउने छैनन्।

सञ्चार तथा सूचना मन्त्रालयको तथ्याङ्क अनुसार नेपालमा १ सय ५० वटा विदेशी च्यानलले प्रसारण अनुमति लिएका छन्। यि सबैमा विदेशी विज्ञापन बजाइन्छ। नेपाली दर्शक (उपभोक्ता)लाई यसरी जबरजस्ती विज्ञापन सुनाउनु र हेर्न बाध्य पारिनु आफैँमा मानिसको व्यक्तिगत अधिकार विरोधी कार्य हो। यसरी विदेशी च्यानलले नेपाली जनतालाई विदेशी विज्ञापन हेर्न बाध्य पारेर ‘खाए खा, नखाए घिच्’ भन्नेजस्तै बनाएको छ।

एकातिर यस कार्यले नेपाली जनताको वैयक्तिक अधिकारको हनन् भएको छ भने अर्कोतर्फ नेपाली विज्ञापनको बजारसमेत खुम्च्याइ दिएको छ। अन्तर्राष्ट्रिय प्रचलनलाई दृष्टिगत गर्ने हो भने विदेशी च्यानलले कुनै पनि मुलुकमा विज्ञापन सहितको प्रसारण गरेको खण्डमा ग्राहकबाट कुनै पनि शुल्क लिन नपाउने व्यवस्था छ। विज्ञापनरहित प्रसारण गर्दा भने ग्राहकबाट शुल्क लिने पाउने अन्तर्राष्ट्रिय प्रचलन छ। तर, हामी नेपालीलाई जबरजस्ती विदेशी विज्ञापन हेर्न र सुन्न बाध्य पारेर हामीसँग शुल्कसमेत असुली रहेका छन्।

सरकारले प्रस्तुत गरेको विधेयक पारित भई कानून बनेपछि विदेशी विज्ञापनलाई नेपालका संचारमाध्यमहरूले डबिङ गरेरसमेत प्रसारण गर्न पाउने छैनन्। कानूनले गरेको उक्त व्यवस्थाविरुद्ध कसैले काम कारवाही गर्यो भने त्यस्ता व्यक्तिलाई पाँच लाख रुपैयाँ जरिवाना गरिने छ। नेपालको विज्ञापन बजारलाई परिस्कृत गर्ने हो भने यो विधेयक उपयुक्त र सही छ। नेपाली उपभोक्तका निम्ति पनि यो सुपाच्य हुनेछ।

अहिले केवल टेलिभिजन प्रसारकहरू एक स्वरले यो विधेयकको विरोध मात्रै गरिरहेका छैनन्, यो विधेयक सरकारले पारित गर्यो भने व्यवसाय नै बन्द गर्ने धम्की दिइरहेका छन्। यस्तै धम्की गुठी विधेयकमा पनि सरकारले भोग्नुपर्यो। जबकी आम नागरिक र किसानका निम्ति गुठी विधेयक नितान्त कल्याणकारी थियो। गुठीका नाममा हजारौँ रोपनी जमिनको हेराफेरि गर्दै मोजमजा लुटिरहेका गुठीयार र मठाधीशहरूले काठमाडौँका आमजनतालाई दिग्भ्रमित तुल्याई सडकमा उतार्न सफल भए। यसैबाट सरकार डराएर तत्कालै यो विधेयक फिर्ता लियो। जबकी यो विधेयक फिर्ता नलिई परिमार्जन गर्नुपर्ने आवश्यकता थियो र आज पनि त्यो आवश्यकता त्यत्तिकै छ।

आज फेरि विज्ञापन विधेयकको विरोध भइरहेको छ। केवल टेलिभिजन व्यवसायीहरूले विदेशी च्यानलसँग मिलेर अहिलेसम्म जसरी नेपाली उपभोक्तालाई लुटिरहेका छन्, अब त्यो बन्द हुनुपर्छ। यो विधेयक लागू हुँदा विदेशी च्यानलहरू बन्द हुन्छन् भने पनि त्यसका लागि हामी तयार रहनुपर्छ। तर अब यो विधेयक फिर्ता लिने वा परिमार्जन गर्ने काम गरिनुहुन्न। सरकारले आजसम्म गरेका केही राम्रा काम छन् भने यो विधेयकको प्रस्तुति पनि एउटा हो। तर, मानव अधिकार, मिडिया काउन्सिल र सुरक्षासम्बन्धी विधेयकप्रति भने हाम्रो असहमति यथावत छ।

सरकारले आजसम्म जे गलत गरिरहेको छ, त्यो त गलत छँदैछ। तर जुन असल मनसायका साथ जनमुखी कामहरु गरिहको छ, त्यसको समेत विरोध भइरहको छ। यो कमजोरी भनेको सरकारले आफूले गरेका राम्रा कामलाई जनसमक्ष पुर्‍याउन नसक्नुबाट नै उत्पन्न भएको हो।

लोकप्रिय

अष्ट्रेलिया काण्डः पीडित युवतीले दिइन् अष्ट्रेलियाबाटै उजुरी

अष्ट्रेलिया काण्डः पीडित युवतीले दिइन् अष्ट्रेलियाबाटै उजुरी

२०७६, ९ माघ बिहीबार १५:४८

बिहीबार दिनभरका प्रमुख खबरहरू – छुटाउनु भयाे कि ?

बिहीबार दिनभरका प्रमुख खबरहरू – छुटाउनु भयाे कि ?

२०७६, ९ माघ बिहीबार १९:५८

कांग्रेसको विवाद मिल्योः १४ औं महाधिवेशन २०७७ फागुन ७ मा नै हुने

कांग्रेसको विवाद मिल्योः १४ औं महाधिवेशन २०७७ फागुन ७ मा…

२०७६, १० माघ शुक्रबार २०:०२

नेपालको कम्युनिष्ट शासन प्रणाली दुनियाँको कुनै किताबमा पाइँदैनः दाहाल

नेपालको कम्युनिष्ट शासन प्रणाली दुनियाँको कुनै किताबमा पाइँदैनः दाहाल

२०७६, ११ माघ शनिबार १७:४७

प्राचिनकालमा यसरी हुन्थ्यो सेक्स !

प्राचिनकालमा यसरी हुन्थ्यो सेक्स !

२०७६, ९ माघ बिहीबार १८:५२

सय विकेटको कोशेढुङ्गाबाट सन्दीप एक विकेट टाढा!

सय विकेटको कोशेढुङ्गाबाट सन्दीप एक विकेट टाढा!

२०७६, ११ माघ शनिबार १७:१९

बीमाको रकम भुक्तानी नहुँदा अस्पताल सञ्चालनमा समस्या

बीमाको रकम भुक्तानी नहुँदा अस्पताल सञ्चालनमा समस्या

२०७६, १० माघ शुक्रबार ०७:२६

युवती रोजेर निःशुल्क शारिरीक सम्पर्क राख्न पाइने विश्वकाे अनाैठाे ठाँउ

युवती रोजेर निःशुल्क शारिरीक सम्पर्क राख्न पाइने विश्वकाे अनाैठाे ठाँउ

२०७६, ११ माघ शनिबार १४:१०

विश्व बैंकको लगानीबाट पथलैया–ढल्केबर सडक ४ लेनकाे बनाइने

विश्व बैंकको लगानीबाट पथलैया–ढल्केबर सडक ४ लेनकाे बनाइने

२०७६, ९ माघ बिहीबार १५:२१

बिमलराज क्षेत्रीको ‘ऐना हेरी हेरी’ टिकटकमा सबैभन्दा हिट (भिडियो सहित)

बिमलराज क्षेत्रीको ‘ऐना हेरी हेरी’ टिकटकमा सबैभन्दा हिट (भिडियो सहित)

२०७६, ९ माघ बिहीबार १५:१३

मौरीपालन व्यवसायबाट अब्बल आम्दानी

मौरीपालन व्यवसायबाट अब्बल आम्दानी

२०७६, ११ माघ शनिबार १७:२४

इरानी आक्रमणमा परी ३५ अमेरिकी सैनिकको टाउकोमा चोट

इरानी आक्रमणमा परी ३५ अमेरिकी सैनिकको टाउकोमा चोट

२०७६, ११ माघ शनिबार १२:४३

सर्वजातीय कुलदेवताधामको निर्माण हुने

सर्वजातीय कुलदेवताधामको निर्माण हुने

२०७६, ११ माघ शनिबार १६:४७

अभिनेत्री सेजल शर्माले गरिन आत्महत्या

अभिनेत्री सेजल शर्माले गरिन आत्महत्या

२०७६, ११ माघ शनिबार ११:३६

अदालतमा उपस्थित नभई सिद्धबाबा भारततर्फ फरार

अदालतमा उपस्थित नभई सिद्धबाबा भारततर्फ फरार

२०७६, ९ माघ बिहीबार १७:४३