काठमाडौँ, २ माघ – पूर्व प्रधानमन्त्री एवं नयाँ शक्ति पार्टीका संयोजक डा. बाबुराम भट्टराईले वाइडबडी विमान खरिदमा भएको अनियमिततालाई सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी र प्रतिपक्षी नेपाली कांग्रेसका नेताहरु मिलेर ढाकछोप गरेको सांकेतिक रुपले बताएका छन्।

नयाँ शक्ति पार्टीले बुधबार ठमेलको होटल यात्रीमा आयोजना गरेको अन्तरक्रिया कार्यक्रममा भट्टराईले वाइडवडी खरिदमा भएको अनियमितता छानबिन गर्न अधिकारसम्पन्न सर्वदलीय संसदीय समिति बनाउन माग गरेका छन्।

भट्टराईले अधिकारसम्पन्न सर्वदलीय संसदीय समिति बनाएमा मात्रै विमान खरिदमा भएको अनियमितता सही ढंगले बाहिर आउन सक्ने बताउँदै संसदीय समितिहरुले बनाएको उपसमितिको प्रतिवेदनका आधारमा दोषीलाई कारबाही हुन नसक्ने धारणा राखेका छन्।

भट्टराईले संसदको सार्वजनिक लेखा समिति अन्तर्गतको उपसमितिले छानबिन गरेर प्रतिवेदन बुझाएको बताउँदै संसदकै अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध समितिको उपसमितिले पनि छानबिन गरिरहेको उल्लेख गरे। उपसमितिहरुले सीमित दायराभित्र रहेर मात्रै छानबिन गर्ने भएकाले सर्वदलीय अधिकार सम्पन्न समिति बनाएर छानबिन गरे मात्रै भ्रष्टाचारीलाई कारवाही हुनसक्ने बताए।

भट्टराई सरकारले बनाएको न्यायिक आयोगले सत्थतथ्य बाहिर ल्याउन नसक्ने बताए। संसदीय समितिहरुले उपसमिति गठन गरेर छानबिन गरिरहेका बेला सरकारले उपसमितिको प्रतिवेदनलाई छायाँमा पार्नेगरी न्यायिक आयोग बनाउनुको कुनै अर्थ नहुने जिकिर गरे।

ठूला राजनीतिक दलका ठूला नेताहरु नमिलेसम्म ठूलो भ्रष्टाचार हुन नसक्ने दावी गर्दै भट्टराईले भने ‘भ्रष्टाचारी जोगाउन नेताहरुले राष्ट्रिय सहमति गरेको हुनसक्छ, केही समयअघि प्रधानमन्त्री लगायत ठूला दलका नेताहरु बसेर केहि सहमति गरेको भन्ने सुनेको थिएँ, मेरा पुराना मित्र प्रचण्डलाई म राम्ररी चिन्छु, उहाँ फुर्के मान्छे, चितवन पुगेर केही विषयमा राष्ट्रिय सहमति गरेका छौँ भन्नुभएको थियो, के विषयमा राष्ट्रिय सहमति भएको हो भन्ने लागिरहेको थियो, वाइडबडीकै विषयमा राष्ट्रिय सहमति भएको रहेछ!’

अर्थविज्ञ डा. अच्युत वाग्लेले अन्तरक्रियामा सार्वजनिक लेखा समिति अन्तर्गतको उपसमितिले बनाएको प्रतिवेदनमा त्रुटी रहेको टिप्पणी गरेका छन्।

वाग्लेले भने, ‘भ्रष्टाचार नभएको होइन, भएकै छ, तर लेखा समितिको रिपोर्टका कारण मन्त्रीलाई पत्रकार सम्मेलन गर्ने हिम्मत आयो, एक लाख चोरेको चोरलाई चार लाख चोर्यो भन्यो भने त उसले मरिगए हो भन्दैन। यहाँ पनि त्यस्तै भएको हो।’

अर्थविज्ञ डा. वाग्लेले अख्तियारमा भ्रष्ट तथा सबैले छिछि दुरदुर गरेका व्यक्तिहरुलाई पालैपालो प्रमुख बनाइएकोप्रति व्यङ्ग्य गर्दै भने, ‘भ्रष्टलाई अख्तियार प्रमुख बनाइएकै कारण काम देखाउन १५ सय घुस खाने कर्मचारीलाई कारबाही गरिएको छ, ठूला भ्रष्टाचारका विषयमा अख्तियारले अनुसन्धान तथा कारवाही गर्न सकेको छैन।’

अख्तियारले वाइडबडीमा पनि कुनै निष्कर्ष निकाल्न नसक्ने बताउँदै वाग्लेले जोड दिएर भने, ‘म लेखेर दिन्छु, यो काण्डको कुनै निकाश निस्कँदैन।’

त्यसैगरी, लेखा समितिले बनाएको छानबिन उपसमितिका सदस्य एवं सांसद प्रदीप यादवले वाइडबडी खरिद प्रकरणको भ्रष्टाचार लुकाउन ठूलै प्रयास भइरहेको बताए। यादवले भने, ‘दोषीलाई जोगाउन प्रतिवेदन सच्याउनेदेखि त्यसका पाना नै गायव गर्ने कामहरु भएका छन्।’

कार्यक्रममा सहभागिताका निम्ति सांसद हृदयश त्रिपाठीलाई पनि आमन्त्रण गरिएको थियो। तर, सत्तासीनहरुले उक्त कार्यक्रममा भाग नलिन दवाव दिएपछि उनी कार्यक्रममा उपस्थित नभएको चर्चा कार्यक्रम अवधिभरि व्यापकता पाएको थियो।

कार्यक्रममा पूर्वमन्त्री कल्पना धमलाले वाइडबडी खरिद प्रकरणमा के–कसरी भ्रष्टाचार भयो भन्नेबारेमा एउटा कार्यपत्र प्रस्तुत गरेकी थिइन्। कार्यपत्रमा निगमबाट दुई वटा वाइडबडी विमान खरिदको क्रममा ठूलो अनियमितता र भ्रष्टाचार गरिएको ठहर्याइएको छ।

कार्यपत्रमा भनिएको छ, ‘यसबाट नेपाल वायु सेवा निगमलगायत ऋण प्रदान गर्ने कर्मचारी सञ्चयकोष र नागरिक लगानीकोषलाई डुबाउने प्रपञ्च हुन गएको छ। यति मात्र नभएर यस किसिमको काण्डले नेपालको अन्तर्राष्ट्रिय छवि गिराउने कार्य हुन गएको छ।

संसदको लेखा उपसमितिको प्रतिवेदनलाई लत्याउदै आ–आफ्नो पार्टीका मान्छेलाई जोगाउन सत्तापक्ष र प्रमुख प्रतिपक्षबीच साँठगाँठ गरिँदै छ। यो विषयमा गम्भीर छानबिन हुनुपर्ने तथा संलग्न जो कोहीलाई पनि कानूनी कठघरामा ल्याउन जरुरी भएको छ।’

लोकप्रिय

पक्राउ परे गुण्डा साजन गुरुङ

पक्राउ परे गुण्डा साजन गुरुङ

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १८:००

हरेक एक सेकेन्डमा एउटा सम्बन्ध विच्छेद

हरेक एक सेकेन्डमा एउटा सम्बन्ध विच्छेद

२०७६, २८ भाद्र शनिबार १६:५४

मेस्सी टिममा फर्कनेमा अझै शंका

मेस्सी टिममा फर्कनेमा अझै शंका

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार ११:१४

राष्ट्र बनाउन युवाहरु जुर्मुराउनु पर्छ

राष्ट्र बनाउन युवाहरु जुर्मुराउनु पर्छ

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १५:२९

एसिड आक्रमणबिरुद्ध सडक नाटक (फोटो फिचर)

एसिड आक्रमणबिरुद्ध सडक नाटक (फोटो फिचर)

२०७६, २८ भाद्र शनिबार १२:४९

खोटाङमा बिरामी नै अस्पताल पुग्छन् कि पुग्दैनन् भन्ने अवस्था

खोटाङमा बिरामी नै अस्पताल पुग्छन् कि पुग्दैनन् भन्ने अवस्था

२०७६, २८ भाद्र शनिबार १७:१४

पहिरोको कारण एकको मृत्यु, चार घाईते

पहिरोको कारण एकको मृत्यु, चार घाईते

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १२:१७

प्रेममाथी एक गजल

प्रेममाथी एक गजल

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १३:३९

नागरिक समाजका नाममा राजनीति नगर्न शिक्षामन्त्रीकाे आग्रह

नागरिक समाजका नाममा राजनीति नगर्न शिक्षामन्त्रीकाे आग्रह

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १८:१९

अक्षय कुमारको फिल्मले पहिलाेपल्ट कमायो दुई सय करोड

अक्षय कुमारको फिल्मले पहिलाेपल्ट कमायो दुई सय करोड

२०७६, २९ भाद्र आईतवार ११:०७

महिनावारीसम्बन्धि केहि तथ्यहरू

महिनावारीसम्बन्धि केहि तथ्यहरू

२०७६, २८ भाद्र शनिबार १६:१७

स्वास्थका लागि ३० दिन उठबस

स्वास्थका लागि ३० दिन उठबस

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १८:३०

‘नेपालको परराष्ट्र नीति भारतको विपक्षमा’

‘नेपालको परराष्ट्र नीति भारतको विपक्षमा’

२०७६, २९ भाद्र आईतवार ०९:२५

यि सामानहरुले बिगार्न सक्छ तपाईको निन्द्रा

यि सामानहरुले बिगार्न सक्छ तपाईको निन्द्रा

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १६:५९

अब आलुको बोक्रा फ्याँक्न बन्द गर्नुहोस्

अब आलुको बोक्रा फ्याँक्न बन्द गर्नुहोस्

२०७६, २७ भाद्र शुक्रबार १०:५४