सुर्खेत – कर्णाली प्रदेश सरकार प्रदेशका सबै घरहरूको बीमा गर्ने तयारीमा जुटेको छ। यो योजना कार्यान्वयन भएमा उक्त यो प्रदेशका सम्पूर्ण बासिन्दा दुर्घटना बीमाबाट लाभान्वित हुने भएका छन्। प्रदेश सरकारले आर्थिक वर्ष (आव) २०७६/७७ को बजेटमार्फत ‘प्राकृतिक जोखिमविरुद्ध सामूहिक दुर्घटना बीमा’ कार्यक्रम ल्याएको छ।

भौगोलिक जटिलता र विपद्बाट हुने दुर्घटनाबाट मृत्यु भएमा जनही १ लाख रुपैयाँ भुक्तानी गरिने बजेट वक्तव्यमा उल्लेख छ। हाल कर्णाली प्रदेशको जनसंख्या करीब १७ लाख छ। उनीहरूको सामूहिक बीमा गर्न जनही ७ रुपैयाँ बीमा शुल्क निर्धारण गरिएको छ।

त्यसअनुसार उक्त कार्यक्रमका लागि आवश्यक १ करोड २५ लाख रुपैयाँ विनियोजन गरिएको कर्णाली प्रदेशका आर्थिक मामिला तथा योजनामन्त्री प्रकाश ज्वालाले बताए। प्रदेश सरकारले विपद् जोखिमका क्षेत्रमा रहेका १ हजार निजी आवासको पनि ५ लाख रुपैयाँबराबरको बीमा गरिदिने कार्यक्रम ल्याएको छ। भूकम्प, बाढी र आगलागीबाट हुने क्षतिको रक्षावरण हुनेगरी निजी आवासको बीमा गर्ने प्रदेश सरकारको योजना छ। हाल कर्णालीमा करिब २ लाख ९८ हजार निजी निवास छन् । तीमध्ये बढी जोखिममा रहेका १ हजार घर छनोट गरेर बीमा गरिदिने मन्त्री ज्वालाले बताए। ‘आगामी वर्ष अन्य घरलाई पनि बीमाको दायरामा ल्याउने योजना छ,’ उनले भने।

बीमित घरहरू विपद्का कारण पूर्ण क्षति भएमा सम्बन्धित बीमा कम्पनीमार्फत घरधनीलाई ५ लाख भुक्तानी गरिनेछ। क्षतिग्रस्त घरमा परेर परिवारको कुनै सदस्यको मृत्यु भएमा प्रतिव्यक्ति ५ लाख रुपैयाँ भुक्तानी गरिनेछ। तर, त्यसका लागि परिवारको सदस्य संख्या ५ जना हुनुपर्नेछ।

यस्तो बीमा गर्न प्रतिघर ५ सय रुपैयाँ बीमाशुल्क निर्धारण गरिएको छ। यो रकम प्रदेश सरकारले नै भुक्तानी गर्नेछ। यस कार्यक्रमका लागि ५० लाख रुपैयाँ विनियोजन गरिएको मन्त्री ज्वालाको भनाइ छ। उनका अनुसार यी सबै प्रकारका बीमा सरकारी स्वामित्वको राष्ट्रिय बीमा कम्पनीमार्फत गरिनेछ। यसबारे कार्यविधि बनाएर छिटोभन्दा छिटो कार्यान्वयनमा ल्याइने मन्त्री ज्वालाले बताए। ‘प्राकृतिक प्रकोपले कर्णाली प्रदेशमा ठूलो मात्रामा जनधनको क्षति हुने गरेको छ,’ उनले भने, ‘त्यस्तो क्षतिलाई बीमामार्फत आर्थिक रुपमा न्यूनीकरण गर्ने प्रयास गरेका हौं।’

प्रदेश सरकारहरूले यसरी नै प्राथमिकतामा दिएमा बीमाको पहुँच वृद्धि हुने राष्ट्रिय बीमा कम्पनीका पूर्वबजार विज्ञ सुकल्याण पराजुलीले बताए। यसबाट भूकम्प, बाढी लगायत विपद्मा राहत वितरण तथा पुनर्निर्माणका लागि पनि सहज हुने उनको भनाइ छ । कर्णाली प्रदेशका सुर्खेत लगायत जिल्लामा २०७१ सालको बाढीमा निजी आवास गुमाएका १ हजार ४३ परिवार अझै पालमुनि बस्न बाध्य छन्। भविष्यमा यस्तो अवस्था नआओस् भनेर यस्तो कार्यक्रम ल्याइएको कर्णाली प्रदेशका आन्तरिक मामिला तथा कानूनमन्त्री नरेश भण्डारीले बताए।

लोकप्रिय

स्कटल्यान्डसँग पपुवा न्युगिनी झिनो रनले पराजित

स्कटल्यान्डसँग पपुवा न्युगिनी झिनो रनले पराजित

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १७:२८

अस्तव्यस्त फोहोर व्यवस्थापन

अस्तव्यस्त फोहोर व्यवस्थापन

२०७६, ५ कार्तिक मंगलवार १९:११

स्वीमिङपुलमा डुबेर बालकको मृत्यु

स्वीमिङपुलमा डुबेर बालकको मृत्यु

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार २०:५५

दबगं – ३ को ट्रेलर रिलिज हुनेबित्तिकै भाईरल (ट्रेलर भिडियोसहित)

दबगं – ३ को ट्रेलर रिलिज हुनेबित्तिकै भाईरल (ट्रेलर भिडियोसहित)

२०७६, ६ कार्तिक बुधबार २०:२५

पत्रकारले धोनीको बारेमा साेद्धा काेहलीकाे यस्ताे कडा जवाफ

पत्रकारले धोनीको बारेमा साेद्धा काेहलीकाे यस्ताे कडा जवाफ

२०७६, ५ कार्तिक मंगलवार १७:४१

गेल र मालिगांलाई पछि पारे सन्दीपले, करोड बढी मुल्यमा अनुबन्धित

गेल र मालिगांलाई पछि पारे सन्दीपले, करोड बढी मुल्यमा अनुबन्धित

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १०:२४

पीपीएलको दोस्रो संस्करण डिसेम्बरमा हुने

पीपीएलको दोस्रो संस्करण डिसेम्बरमा हुने

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १६:५८

बढ्दै छ गायक शंकर कडेलको  ‘पूर्णिमा’ गीतको लोकप्रियता

बढ्दै छ गायक शंकर कडेलको ‘पूर्णिमा’ गीतको लोकप्रियता

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १५:५८

प्रकाश सपुतको नयाँ गीत ‘टिकामाला’ सार्वजानिक (भिडियो सहित)

प्रकाश सपुतको नयाँ गीत ‘टिकामाला’ सार्वजानिक (भिडियो सहित)

२०७६, ६ कार्तिक बुधबार १७:५८

११ बुँदे मागसहित हडतालमा उत्रिए बंगलादेशका क्रिकेटर

११ बुँदे मागसहित हडतालमा उत्रिए बंगलादेशका क्रिकेटर

२०७६, ५ कार्तिक मंगलवार १२:५३

च्याम्पियन्स लिगमा स्लेभियाविरूद्ध भिड्दै बार्सिलोना

च्याम्पियन्स लिगमा स्लेभियाविरूद्ध भिड्दै बार्सिलोना

२०७६, ६ कार्तिक बुधबार १७:३२

दुर्गेस थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीत प्रतिबन्ध

दुर्गेस थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीत प्रतिबन्ध

२०७६, ५ कार्तिक मंगलवार १७:०८

टोनार्डोबारे पूर्व सूचना प्रणाली स्थापना गर्न जल तथा मौसम विज्ञान विभागको सुझाव

टोनार्डोबारे पूर्व सूचना प्रणाली स्थापना गर्न जल तथा मौसम विज्ञान…

२०७६, ६ कार्तिक बुधबार २०:२६

एमबाप्पेले तोडे मेस्सीको किर्तिमान

एमबाप्पेले तोडे मेस्सीको किर्तिमान

२०७६, ६ कार्तिक बुधबार १३:२३

विश्वकप छनाेटमा केन्यासँग सिंगापुर पराजित

विश्वकप छनाेटमा केन्यासँग सिंगापुर पराजित

२०७६, ६ कार्तिक बुधबार १९:२१