काठमाडौँ – नेपाल वायुसेवा निगमले संस्थाको व्यवस्थापन करारमा दिने तयारी पुनः शुरू गरेको छ। जहाज किन्न लिएको ऋणको किस्तासमेत तिर्न कठिन भएपछि निगमले सरकारसँग २० अर्ब पूँजी मागेको थियो। तर, सरकारले यथास्थितिमा रकम दिन नसकिने बताएपछि व्यवस्थापन सुधारका लागि निगमले यो रणनीति अपनाउन लागेको हो।

त्यसका लागि निगमले पूर्वनिर्देशक राजुबहादुर केसीको संयोजकत्वमा पाँच सदस्यीय विज्ञ समिति गठन गरी काम अगाडि बढाएको छ। समितिलाई १० दिनभित्र करारको मोडालिटी तथा कुनकुन विभाग कसरी करारमा दिन सकिन्छ भन्नेबारे प्रतिवेदन पेश गर्ने जिम्मेवारी दिइएको निगमका प्रवक्ता नवराज कोइरालाले जानकारी दिए।

‘रणनीतिक साझेदार भित्र्याउने लामो प्रक्रियाको कुरा हो। त्यसमा जान लामो समय लाग्न सक्छ। कतिपय अवस्थामा नीतिगत रूपमा पनि सुधार आवश्यक होला। तर, व्यवस्थापन करारमा दिन समस्या छैन। यसैले निगम हाललाई व्यवस्थापन करारमा दिने गृहकार्यमा जुटेको छ,’ कोइरालाले भने।

विज्ञ समितिको प्रतिवेदन आएपछि त्यसमाथि निगमको बोर्डमा छलफल हुनेछ । बोर्डबाट प्रतिवेदन पारित भएमा मन्त्रालय पठाउने र त्यहाँबाट स्वीकृति लिएपछि मात्र करारको विश्वव्यापी टेन्डरमा जाने उनले जानकारी दिए । निगमले अहिलेलाई इन्जिनीयरिङ, अपरेशन र मार्केटिङको व्यवस्थापन करारमा दिने सोच बनाएको कोइरालाले बताए ।

गतसाता सम्पन्न निगमको ६१औं वार्षिकोत्सव समारोहमा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले निगम सही ढंगले चल्न नसकेको र यथास्थितिमा निगमलाई १ रुपैयाँ पनि दिन नसकिने बताउनुभएको थियो । प्रधानमन्त्रीले आन्तरिक रूपमा निगम सञ्चालनको उचित योजना ल्याउन अथवा रणनीतिक साझेदार भित्र्याउने बाटोमा लाग्न निर्देशन दिनुभएको थियो । सरकारले पूँजीवृद्धि गरिदिए त्यसबाट विमान किन्दा लिएको रू। ३७ अर्ब ऋणको ५० प्रतिशतजति र ओभरड्राफ्टको २ अर्ब रुपैयाँ भुक्तानी हुने तथा आगामी दिनमा बुझाउनुपर्ने साँवा र ब्याजको किस्तामा उल्लेखनीय कमी आई निगम आर्थिक रूपमा सबल हुने निगमका कार्यकारी अध्यक्ष मदन खरेलले बताएका थिए ।

सरकारले पूँजीवृद्धि नगरिदिने भएपछि सुधारको पहल स्वरूप व्यवस्थापन करारमा दिने रणनीतिमा जान लागेको हो । यद्यपि, प्रधानमन्त्री ओलीले रणनीतिक साझेदार ल्याउने विषयमा कुरा उठाउनु भएको थियो । मंगलवार पनि यस विषयमा संस्कृति पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयमा छलफल भएको छ । प्रधानमन्त्रीले भने बमोजिम नै आन्तरिक रूपमा निगम सञ्चालनको उचित योजना ल्याउन अथवा रणनीतिक साझेदार भित्र्याउन मन्त्रालयले पनि निगमलाई निर्देशन दिएको मन्त्रालयका सचिव मोहनकृष्ण सापकोटाले जानकारी दिए।

रणनीतिक साझेदार: सधैं चर्चामा

निगममा रणनीतिक साझेदार ल्याउने कुरा समय समयमा चर्चामा आउने गरेको छ। यसअघिका सञ्चालक समितिले पनि रणनीतिक साझेदार ल्याउने प्रक्रिया शुरू गर्ने निर्णय गरेका थिए। तर, विभिन्न कारणले ती प्रक्रिया त्यसै रोकिए । ७ वर्षपहिले रणनीतिक साझेदार भित्र्याउन सम्पूर्ण प्रक्रिया पूरा भइसकेपछि निगमको मुख्य व्यवस्थापक जर्मनीको लुफ्थान्सा एयरलाइन्स हुने वा नेपाली नै रहने भन्ने विवादले त्यो कुरा त्यहीँ रोकिएको थियो।

केही महीनाअघि इथोपियन एयरलाइन्सले पनि निगमको रणनीतिक साझेदार हुने चासो देखाएको थियो। सन् २००७ र २०१५ मा पनि रणनीतिक साझेदार भित्र्याउने चर्चा चलेको थियो। सन् १९७३ मा निगमका केही विभागको व्यवस्थापन एयर फ्रान्सलाई करारमा दिइएको थियो। अहिले निगम त्यही मोडलमा जान खोजेको छ।

निगममा रणनीतिक साझेदार ल्याउन कठिन रहेको र यसको सुधार चुस्त व्यवस्थापनबाटै गर्न सकिने निगमका पूर्व कायममुकायम उपनिर्देशक शान्तवरसिंह थापा बताउँछन्। ‘निगम सुधारको एकमात्र विकल्प चुस्त व्यवस्थापन नै हो। सरकारले हस्तक्षेप नगरी जिम्मेवारी दिने हो भने छोटो समयमै यसको सुधार सम्भव छ,’ थापा भन्छन् । व्यवस्थापन विदेशीलाई नभई नेपालीलाई दिएर पनि सुधार गर्न सकिने उनको सुझाव छ। यो समाचार अभियान दैनिकले छापेको छ।

लोकप्रिय

सप्तकोशीमा पानीको बहाव उतारचढाव

सप्तकोशीमा पानीको बहाव उतारचढाव

२०७६, ३० असार सोमबार १८:३९

युवालाई नैतिकवान बनाउन प्रदेश सरकारको अभियान

युवालाई नैतिकवान बनाउन प्रदेश सरकारको अभियान

२०७६, ३१ असार मंगलवार १९:२२

तिलोत्तमा नगरमा प्लाष्टिक झोला निषेधित

तिलोत्तमा नगरमा प्लाष्टिक झोला निषेधित

२०७६, १ श्रावण बुधबार १९:३८

कर्मचारीको बढेको तलब आजदेखि लागू

कर्मचारीको बढेको तलब आजदेखि लागू

२०७६, १ श्रावण बुधबार १८:३१

रोपाइँ नसकेसम्म ‘असार’ (फोटोफिचर)

रोपाइँ नसकेसम्म ‘असार’ (फोटोफिचर)

२०७६, ३० असार सोमबार १३:२५

सुदूरपश्चिम सरकारले किन्यो ३० करोडका गाडी

सुदूरपश्चिम सरकारले किन्यो ३० करोडका गाडी

२०७६, १ श्रावण बुधबार १६:५७

साउन १ देखि प्यान अनिवार्य, १ हजारभन्दा माथिको पारिश्रमिक नगदमा नपाइने

साउन १ देखि प्यान अनिवार्य, १ हजारभन्दा माथिको पारिश्रमिक नगदमा…

२०७६, ३१ असार मंगलवार १९:३८

वीरगन्जमा पप्पुको पौने ७ करोड भुक्तानी रोकियो, यस्तो छ कारण

वीरगन्जमा पप्पुको पौने ७ करोड भुक्तानी रोकियो, यस्तो छ कारण

२०७६, १ श्रावण बुधबार १३:००

चिकित्सक सुरक्षा माग्दै धनगढीमा

चिकित्सक सुरक्षा माग्दै धनगढीमा

२०७६, ३० असार सोमबार १६:३३

शितल शर्माको तीजगीत ‘चौतारी’ बजारमा

शितल शर्माको तीजगीत ‘चौतारी’ बजारमा

२०७६, १ श्रावण बुधबार ०९:२६

शान्तिश्री परियारको आवाजमा अर्को गीत सार्वजनिक

शान्तिश्री परियारको आवाजमा अर्को गीत सार्वजनिक

२०७६, ३१ असार मंगलवार १४:२७

अवरुद्ध म्याग्दी-मुस्ताङ सडक तीन दिनपछि खुल्यो

अवरुद्ध म्याग्दी-मुस्ताङ सडक तीन दिनपछि खुल्यो

२०७६, ३० असार सोमबार १९:४२

१३औँ इक्यान मेला: वर्षाका कारण न्यून सहभागिता

१३औँ इक्यान मेला: वर्षाका कारण न्यून सहभागिता

२०७६, ३० असार सोमबार १४:११

धादिङ : राजधानीबाट कति नै टाढा छ र?

धादिङ : राजधानीबाट कति नै टाढा छ र?

२०७६, ३१ असार मंगलवार १९:३०

चन्द्रागिरिलाई २० लाख जरिवाना, सञ्चालन गर्न नपाउने

चन्द्रागिरिलाई २० लाख जरिवाना, सञ्चालन गर्न नपाउने

२०७६, १ श्रावण बुधबार ०८:३९