बुटवल – भारतबाट आयातित आलुमा विषादीको मात्रा बढी देखिएको छ। बुधवारबाट बुटवलमा शुरू भएको विषादीको नमूना परीक्षणमा भारतबाट ल्याइएको आलुमा विषादीको मात्रा बढी देखिएको हो। ‘भैरहवा भन्सार कार्यालयले पठाएका दुईवटा आलुका नमूना हेर्दा ‘रुकावट प्रतिशत’ उच्च देखिएको छ विषादी अवशेष द्रुत विश्लेषण इकाइ बुटवलका प्रमुख रामबहादुर खत्रीले भने, ‘तत्कालका लागि खान नहुने’ सूचीमा आलु देखिएको छ।’

उनका अनुसार हालसम्म भैरहवा भन्सार कार्यालयबाट आएका नमूना परीक्षणमा ‘खान अयोग्य’ भने देखिएको छैन। बुटवल इकाइले तीन चरणमा विश्लेषण गर्ने गरेको छ। ३५ प्रतिशतसम्मको रुकावटलाई सामान्य मानेको छ भने ३५ देखि ४५ प्रतिशतसम्म तत्कालका लागि खान नहुने सूचीमा राख्ने गरेको छ। त्यस्तै, ४५ प्रतिशतभन्दा बढी रुकावट देखिएमा त्यस्तो फलफूल वा तरकारी खानका लागि अयोग्य हुने खत्रीको भनाइ छ।

बुटवलको कार्यालयले मंगलबारबाट बुटवलको सब्जीमन्डीबाट प्राप्त तरकारी तथा फलफूलहरूको ‘अवषेश विष्लेषण’ गर्ने गरेकोमा बिहीबारबाट भैरहवा भन्सार कार्यालयबाट आउने नमूनाहरूको समेत विश्लेषण गर्न शुरू गरेको छ। स्थानीय स्तरमा उत्पादन भएका तरकारी तथा फलफूलहरूको नमूना सब्जीमन्डीबाट दैनिकजसो ६ देखि १० वटासम्म नमूनाहरू आउने गरेका थिए। ती नमूना परीक्षणमा समेत विषादीको मात्रा पाइएको प्रमुख खत्रीले बताए। ‘स्थानीय उत्पादनमा विषादीको मात्रा हुँदै नभएको त होइन तर केही कम थियो,’ उनले भने।

पहिलो दिनमा भन्सारबाट आएका नमूनाहरूमध्ये २६ वटाको विषादी परीक्षण भएको थियो, जसमा रुकावट प्रतिशत ३५ भन्दा कम देखिएको थियो। तर, दोस्रो दिन शुक्रबार गरिएका ३० वटा नमूना परीक्षणमा आलुका दुईवटा नमूनामा रुकावट प्रतिशत ३५ भन्दा माथि देखिएकाले तत्कालका लागि खान नहुने सूचीमा राखिएको छ।

विगत ८ महिनादेखि बन्द रहेको विषादी परीक्षणको कार्य पुनः सुचारु भएसँगै भैरहवा भन्सारमा विषादी परीक्षणको काममा समेत सहज भएको भैरहवा भन्सार कार्यालयका भन्सार अधिकृत कलिराम पौडेलले बताए।

विषादी परीक्षणको काम दुई/तीन घन्टामै आउन थालेपछि भन्सारमा फलफूल तथा तरकारीका गाडीहरूको चापमा समेत कमी आएको छ। ‘विषादी परीक्षण इकाइ बुटवलमा काम नहुँदा काठमाडौँ पठाउनुपर्ने समस्या थियो। त्यसले गर्दा काम गर्न समस्या थियो। अहिले बुटवलबाट दुई घन्टामै रिपोर्ट आउँछ। काममा सहज भएको छ। गाडीहरूको चापसमेत घट्दै गएको छ,’ उनले भने।

बुटवलमा कर्मचारी अभावमा ८ महिनादेखि विषादी अवशेष द्रुत विश्लेषण इकाइ (प्रयोगशाला) लामो समयदेखि बन्द हुँदा तरकारी तथा फलफूलहरूको विषादी परीक्षण भएको थिएन। प्रदेश सरकारको भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयअन्तर्गतको कृषि विकास निर्देशनालयमा दरबन्दीमा रहेका वरिष्ठ बाली संरक्षण अधिकृत रामबहादुर खत्रीलाई प्रदेश सरकारले इकाइको प्रमुखको रूपमा खटाएपछि विषादीको परीक्षण शुरू भएको हो।

डी.आर. बन्जाडे डी.आर. बन्जाडे
नेपाली पब्लिकका प्रदेश नम्बर ५ का प्रमुख संवाददाता हुन्।

लोकप्रिय

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १०:५०

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:०२

बालविवाह गराउने पण्डितसहित सातजना पक्राउ

बालविवाह गराउने पण्डितसहित सातजना पक्राउ

२०७६, २९ आश्विन बुधबार २०:३४

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार २०:३३

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १४:२५

म्याच फिक्सिङः  युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

म्याच फिक्सिङः युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १३:२३

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १७:५९

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १५:४०

हुलहुज्जतपछि एनआरएनएको मतदान शुरु (हुलहुज्जतको भिडियोसहित)

हुलहुज्जतपछि एनआरएनएको मतदान शुरु (हुलहुज्जतको भिडियोसहित)

२०७६, २९ आश्विन बुधबार २०:२५

मुलुकका जिम्मेवार व्यक्तिहरु नै अपराधमा मुछिएपछि…

मुलुकका जिम्मेवार व्यक्तिहरु नै अपराधमा मुछिएपछि…

२०७६, २९ आश्विन बुधबार ०६:५२

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:४०

सभामुख र उपसभामुखमध्ये एक पद दिनुस्ः रामचन्द्र पौडेल

सभामुख र उपसभामुखमध्ये एक पद दिनुस्ः रामचन्द्र पौडेल

२०७६, २९ आश्विन बुधबार १९:२१

भारतमा हुने व्यवसायिक एक्सपोमा चेम्वरका प्रतिनिधि सहभागि

भारतमा हुने व्यवसायिक एक्सपोमा चेम्वरका प्रतिनिधि सहभागि

२०७६, २९ आश्विन बुधबार १५:५३

एनओसी अब अनलाईबाटै

एनओसी अब अनलाईबाटै

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार ११:२९

पशुपतिनाथमा करिब ४५ किलो सुन !

पशुपतिनाथमा करिब ४५ किलो सुन !

२०७६, २९ आश्विन बुधबार ०७:०१