पोखरा – छिमेकी मुलुक भारतमा अत्यधिक गर्मी बढेसँगै त्यहाँका विभिन्न स्थानबाट पर्यटकीय नगरी पोखरा आउने भारतीय पर्यटकको संख्या ह्वात्तै बढेको छ। नेपालमा लामो समयसम्म चलेको द्वन्द्वको अन्त्य भएपछि क्रमशः भारतका विभिन्न स्थानबाट नेपाल आउने भारतीय पर्यटकहरूको संख्यामा वृद्धि हुन थालेको छ।

भ्रमणका लागि पोखरा आएका भारतीय पर्यटक पोखरा र आसपासका धार्मिक तथा पर्यटकीय क्षेत्रको अवलोकन गर्ने गरेका छन्। स्थलमार्गबाट निजी सवारीसाधन लिएर आउने पर्यटकको संख्या अत्यधिक छ।

केही वर्षदेखि पर्यटकको आगमन बढाउन भारतका विभिन्न शहरमा नेपाल पर्यटन बोर्डसहित पर्यटन सम्बद्ध संघसंस्थाले गरेका प्रवर्द्धनात्मक कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै गएपछि भारतीय पर्यटकको आगमनमा वृद्धि भएको नेपाल पर्यटन बोर्ड, क्षेत्रीय कार्यालय पोखराका वरिष्ठ अधिकृत सूर्य थपलिया बताउँछन्। बोर्डले पर्यटनसम्बद्ध संघसंस्थालाई सँगै लिएर भारतका विभिन्न शहरमा प्रवर्द्धनात्मक कार्यक्रमलाई अघि बढाएको छ।

प्रत्येक वर्षमा दुुई पटक भारत, बंगलादेश र चीनलगायतका देशका विभिन्न शहर पुगेर प्रचारप्रसार र अन्तरक्रिया कार्यक्रम गर्दै आएका छन्। यस वर्ष पनि भारतका विभिन्न शहरमा पुगेर कार्यक्रम गरेको थपलियाले बताए।

‘पर्यटनको विकासका लागि प्रचारप्रचारसहित व्यवसायीमा आत्मविश्वास चाहिन्छ, छिमेकी राष्ट्र र त्यहाँका सम्वद्ध व्यवसायीको विश्वास जित्नुपर्छ,’ उनले भने, ‘प्रवर्द्धनात्मक कार्यक्रमले बाह्य पर्यटकको विश्वास जित्ने वातावरण तयार हुँदै गएको छ।’

नेपाल पर्यटन बोर्ड, क्षेत्रीय कार्यालयको आयोजना एवम् पोखरा पर्यटन परिषद्को संयोजनमा उत्तरपूर्वी भारतमा प्रवर्द्धनात्मक कार्यक्रम गरिँदै आएको छ। पछिल्ला दिन भारतको उत्तरप्रदेश, बिहार, पश्चिम बङ्गाललगायत स्थानबाट भारतीय पर्यटक आउने क्रममा वृद्धि भएको पोखरा पर्यटन परिषद्का पूर्वअध्यक्ष एवं नेपाल पर्यटन व्यवसायी सङ्घ पोखराका अध्यक्ष सोम थापाले बताए।

‘भारतीय पर्यटक अधिकांशले निजी सवारीसाधन र बसमार्फत आउने गरेका छन,’ उनले भने, गर्मी छल्न र घुम्नका लागि पोखरा पर्यटकको रोजाइमा पर्ने गरेको छ।’भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले केही समयपहिले मुक्तिनाथ भ्रमण गरेसँगै भारतीय पर्यटक पोखरा हुँदै मुक्तिनाथसम्म पुग्ने गरेका छन्। भ्रमणमा आएका भारतीय पर्यटकहरू सामान्यतः दुई÷तीन रात पोखरामा बिताउने गरेका छन्।

होटल एशोसिएशन अफ नेपाल (हान)का पश्चिमाञ्चलका पूर्वअध्यक्ष एवं पोखरा पर्यटन परिषद्का उपाध्यक्ष भरतराज पराजुली भारतीय पर्यटकको बढ्दो आगमनले व्यवसायी उत्साहित भएको बताए। ‘नेपालमा लामो द्वन्द्व र महाभूकम्पपछि क्रमशः पर्यटन व्यवसायले गति लिन थालेको छ,’ उनले भने। ‘शान्ति र स्थितरतासँगै भारतीय र अन्य देशको पर्यटकको आगमन वृद्धि भएको छ।’

पराजुलीका अनुसार नेपालको मुख्य पर्यटन बजार भारत र चीन नै हो। भारतीय पर्यटकको आगमनमा वृद्धि हुँदै गए पनि चिनियाँ पर्यटकको आमगनमा अझै वृद्धि हुन सकेको छैन। नेपालमा महाभूकम्प पहिलेको तथ्यांकलाई हेर्दा करिब ७० प्रतिशत चिनियाँ पर्यटक तातोपानी नाका हुँदै भित्रिने गरेका थिए। तर, लामो समयदेखि तातोपानी नाका बन्द भएपछि चिनियाँ पर्यटक आगमन पहिलेको अवस्थामा फर्कन नसकेको उनको भनाइ छ।

नेपाल आउने विदेशी पर्यटकमध्ये विगतमा ३० देखि ४० प्रतिशत मात्र पर्यटक पोखरा आउने गरेकोमा पछिल्लो समयमा ५० देखि ६० प्रतिशतसम्म आउने गरेको पराजुलीको भनाइ छ।

भूकम्पपछि पोखरामा भारतीय पर्यटकको आगमनमा वृद्धि हुँदै गए पनि चिनियाँ पर्यटकको आगमनमा भने अझै वृद्धि हुन सकेको छैन। पोखरामा पर्यटकलाई लक्षित गरी व्यवसायीले एक खर्बभन्दा बढी लगानी गरिसकेका छन्। पोखरामा हाल दुईवटा पाँच तारे, १४ वटा तीन तारे र अन्य पर्यटकस्तरीय करिब ४ सयवटा सुविधासम्पन्न होटल रहेका छन्।

लोकप्रिय

साताको शेयर बजारः साढे छ अर्ब माथिको कारोवार

साताको शेयर बजारः साढे छ अर्ब माथिको कारोवार

२०७६, ४ माघ शनिबार १८:२५

स्ववियु निर्वाचनको तयारीसँगै शैक्षिक मुद्दामा विद्यार्थी सङ्गठन

स्ववियु निर्वाचनको तयारीसँगै शैक्षिक मुद्दामा विद्यार्थी सङ्गठन

२०७६, ३ माघ शुक्रबार २०:३१

युवामाझ प्रचलित बन्दै तान्त्रिक यौन सम्बन्ध

युवामाझ प्रचलित बन्दै तान्त्रिक यौन सम्बन्ध

२०७६, ४ माघ शनिबार १७:१६

प्रेमिकाको हत्या गरेको टेलिभिजनमा स्वीकार

प्रेमिकाको हत्या गरेको टेलिभिजनमा स्वीकार

२०७६, ४ माघ शनिबार १६:५२

भीमफेदी–कुलेखानी सुरुङमार्ग निर्माणका लागि यस वर्ष नै ठेक्का

भीमफेदी–कुलेखानी सुरुङमार्ग निर्माणका लागि यस वर्ष नै ठेक्का

२०७६, ५ माघ आईतवार ०७:०८

गणतन्त्र स्मारक आगामी जेठ १५ देखि खुला गरिँदै

गणतन्त्र स्मारक आगामी जेठ १५ देखि खुला गरिँदै

२०७६, ५ माघ आईतवार ०७:१६

भलिबल क्लब च्याम्पियनसिप : त्रिभुवन आर्मी विजयी

भलिबल क्लब च्याम्पियनसिप : त्रिभुवन आर्मी विजयी

२०७६, ३ माघ शुक्रबार १७:४८

मेलबर्नको रोमाञ्चक जितमा सन्दीपको मध्यम बलिङ

मेलबर्नको रोमाञ्चक जितमा सन्दीपको मध्यम बलिङ

२०७६, ४ माघ शनिबार १३:४१

जाँगर र सीप चाहिन्छ :पैसा कमाउन कही जानुपर्दैन

जाँगर र सीप चाहिन्छ :पैसा कमाउन कही जानुपर्दैन

२०७६, ३ माघ शुक्रबार ०९:११

जन्ती बोकेको ट्रयाक्टर बाख्रालाई जोगाउन खोज्दा दुर्घटना

जन्ती बोकेको ट्रयाक्टर बाख्रालाई जोगाउन खोज्दा दुर्घटना

२०७६, ४ माघ शनिबार १९:०३

रोकिएन छाउपडी गोठ बनाउन

रोकिएन छाउपडी गोठ बनाउन

२०७६, ५ माघ आईतवार ०८:०७

ताेलामा २ सयले बढ्याे सुनकाे मुल्य

ताेलामा २ सयले बढ्याे सुनकाे मुल्य

२०७६, ५ माघ आईतवार १२:४५

आइतबार सार्वजनिक विदा

आइतबार सार्वजनिक विदा

२०७६, ४ माघ शनिबार १८:१९

कमजोर व्यवस्थापनका कारण ठाकुरराम बदनाम: विद्यार्थी नेता वर्णवाल

कमजोर व्यवस्थापनका कारण ठाकुरराम बदनाम: विद्यार्थी नेता वर्णवाल

२०७६, ५ माघ आईतवार १२:२७

पूर्व मिस नेपाल शृंखला सिसनको प्रेममा

पूर्व मिस नेपाल शृंखला सिसनको प्रेममा

२०७६, ४ माघ शनिबार १५:२२