धनगढी – प्रदेश र स्थानीय सरकारले घोषणा गरेको राहत धनगढी उपमहानगरका हावाहुरीपीडितले अझै पाउन सकेका छैनन्। विनाशकारी हावाहुरी आएको १ महिनाभन्दा बढी बितिसक्दासम्म पनि स्थानीय तहले राहत वितरण गर्न नसकेको हो।

जिल्ला विपद् व्यवस्थापन समितिको तथ्याङ्कअनुसार जेठ २३ मा आएको हावाहुरीले जिल्लाभरि ९ हजार ७ सय ४९ घरमा क्षति पुगेको थियो। हावाहुरीका कारण दुई जनाले ज्यान गुमाएका थिए। त्यसपछि अनुगमनमा आएका जनप्रतिनिधि र नेताहरूले छिट्टै राहत दिने घोषणा गरे पनि धनगढी उपमहानगरपालिकाका हावाहुरीपीडितले अझै राहत नपाएको बताएका छन्। राहतका लागि केही दिन कुरे पनि कतैबाट नपाएपछि ऋण लिएरै छानो मर्मत गरेको उनीहरूले गुनासो गरेका छन्। वडाबाट नाम मात्रै लगेर गए तर राहत भने अहिलेसम्म नपाएको पीडितको गुनासो छ। उपमहानगरपालिका र प्रदेश सरकारले राहतस्वरुप केही रकम दिने उद्घोष गरे पनि कुनै निकायको रकम नपाएको पीडितको गुनासो छ।

हावाहुरीपछि सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारले घर पूर्ण क्षति भएका परिवारलाई २० हजार र आंशिक क्षति भएकालाई १० हजार दिने निर्णय गरेको थियो। पीडितको संख्या धेरै भएपछि प्रदेश सरकारले पूर्ण क्षति भएकालाई १० हजार र आंशिक क्षति भएकालाई ५ हजार दिने बताएको छ। तर, उपमहानगरपालिकामा अझै सो राहत वितरण भएको छैन। स्थानीय तहहरूले आफैँले घोषणा गरेको राहत पनि पीडितलाई दिएका छैनन्। स्थानीय तहलाई निकासा प्रदेशको आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्रालयले राहत रकम जिल्ला प्रशासन कार्यालयमा पठाएको जनाएको छ। प्रदेश सरकारबाट आएको राहत रकम पीडित परिवारलाई वितरणका लागि स्थानीय तहहरूलाई दिएको कैलालीका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी (सीडीओ) मोहनराज जोशीले बताए।

प्रदेश सरकारले गोदावरीलाई ७२ लाख १५ हजार, घोडाघोडीलाई १७ लाख ६० हजार, लम्कीचुहालाई १० लाख १० हजार, गौरीगंगालाई ९ लाख २५ हजार हस्तान्तरण गरेको छ। टीकापुरलाई ५ लाख २५ हजार, कैलारीलाई ४२ लाख ९० हजार बर्दगोरियालाई १४ लाख ७० र धनगढीलाई १ करोड २७ लाख ६५ हजार सहयोग गरे पनि धनगढीले अझै राहत वितरण गरेको छैन। राहतका लागि प्रदेश सरकारबाट प्रशासनमार्फत १ करोड २७ लाख रुपैयाँ प्राप्त भएको धनगढीका मेयर नृपबहादुर वडले बताए।

धनगढीमा हावाहुरीले तीनवटा घर पूर्ण रूपमा नष्ट भएका र २ हजार २ सय ४७ वटा घरमा आंशिक क्षति पुगेको छ। उपमहानगरले पूर्ण क्षतिलाई ६ हजार र आंशिकलाई ३ हजार राहत उपलब्ध गराउने निर्णय गरेको थियो तर घोषणा गरेअनुसार राहत वितरण गरेको छैन।

लोकप्रिय

राष्ट्रपति  बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री  एस जयशंकरबिच भेट

राष्ट्रपति बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरबिच भेट

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:०८

गण्डकी प्रदेशका मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुब्बा गुरुङ बेलायत प्रस्थान

गण्डकी प्रदेशका मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुब्बा गुरुङ बेलायत प्रस्थान

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १५:५४

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:५८

नयाँ बरियतामा नेपाल एक स्थान तल

नयाँ बरियतामा नेपाल एक स्थान तल

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १५:२५

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:३४

किन मागे पाकिस्तानी बिदेशमन्त्रीले नेपालसँग सहयोग?

किन मागे पाकिस्तानी बिदेशमन्त्रीले नेपालसँग सहयोग?

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १३:५६

नेपालमा यसरी खोल्न पाइन्छ हतियार कारखाना !

नेपालमा यसरी खोल्न पाइन्छ हतियार कारखाना !

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १४:३७

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार ०९:१०

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:२२

प्रधानमन्त्री ओलीले सिंगापुरबाट भिडियोमार्फत मन्त्रिपरिषद् बैठकको नेतृत्व गर्ने

प्रधानमन्त्री ओलीले सिंगापुरबाट भिडियोमार्फत मन्त्रिपरिषद् बैठकको नेतृत्व गर्ने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १८:००

आयुष्मानको पारिश्रमिक ३ गुणाले बढ्यो

आयुष्मानको पारिश्रमिक ३ गुणाले बढ्यो

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १३:१८

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १३:२२

मिना निरौलाको स्वरमा ‘तीज आयो’ सार्वजनिक

मिना निरौलाको स्वरमा ‘तीज आयो’ सार्वजनिक

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १५:५९

नेकपा नेतामा अनुशासनको कमीः प्रचण्ड

नेकपा नेतामा अनुशासनको कमीः प्रचण्ड

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १४:२१

सभापति देउवाद्वारा गौरा पर्वको शुभकामना

सभापति देउवाद्वारा गौरा पर्वको शुभकामना

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १४:४९