काठमाडौँ – निर्वाचन आयोगले कात्तिक मसान्त वा मंसिर पहिलो साताभित्रै रिक्त सबै स्थानमा उपनिर्वाचन गर्ने गरी तयारी अघि बढाएको छ। संघ, प्रदेश र स्थानीय तहमा गरी देशभर ४७ स्थानमा जनप्रतिनिधि रिक्त रहेको बताएको आयोगले उपनिर्वाचनका लागि आन्तरिक तयारी अघि बढाएको हो । निर्वाचन ऐनअनुसार नै पनि निर्वाचन सम्पन्न गर्न आयोगलाई कम्तीमा पनि १ सय २० दिन आवश्यक पर्छ।

सरकारले आफ्नो नीति तथा कार्यक्रम र बजेटमा समेत उपनिर्वाचनलाई प्राथमिकतामा राखेको छ भने प्रधानमन्त्री केपी ओलीले समेत रिक्त स्थानमा छिट्टै निर्वाचन हुने बताउँदै आएका छन्। आयोगका प्रमुख निर्वाचन आयुक्त दिनेश थपलियाले कात्तिक मसान्त वा मंसिर पहिलो सातासम्म रिक्त सबै स्थानमा उपनिर्वाचन गर्ने गरी आयोगले तयारी अघि बढाएको बताए।

तर, स्थानीय तहको निर्वाचनका लागि मिति भने आयोगको परामर्शमा सरकारले नै तोक्ने कानुनी व्यवस्था छ। प्रमुख निर्वाचन आयुक्त थपलियाले केही दिनभित्रै आयोगले सो विषयमा सरकारसँग परामर्श गर्ने बताए। कात्तिक मसान्त वा मंसिर पहिलो सातासम्म रिक्त सबै स्थानमा उपनिर्वाचन गर्ने गरी आयोगले तयारी अघि बढाएको छ। सरकारसँग केही दिनभित्रै सो विषयमा छलफल हुन्छ,’ प्रमुख आयुक्त थपलियाले राजधानीसँग भने।

हाल आयोगले २०७४ सालमा सम्पन्न निर्वाचनपछि जनप्रतिनिधि रिक्त सबै तहको विवरण संकलन सकेर निर्वाचनका लागि आवश्यक पर्ने सामग्रीको विवरण तयार गरिरहेको छ।

आयोगका प्रवक्ता शंकरप्रसाद खरेलले आयोगले निर्वाचनका लागि आवश्यक पर्ने साधनस्रोतको विवरणसहित आवश्यक कार्यविधि तयार गरिरहेको जानकारी दिए । उनले गत निर्वाचनका अधिकांश सामग्री नै उपनिर्वाचनका लागि प्रयोग गर्न सकिने अवस्थामा रहेको समेत जनाए ।

आयोगले संकलन गरेको पछिल्लो विवरणअनुसार प्रतिनिधिसभा सदस्य १, प्रदेशसभा सदस्य ३, स्थानीय तहअन्तर्गत गाउँपालिकाका अध्यक्ष÷उपाध्यक्ष ४, नगरपालिकाका प्रमुख १ र नगरपालिका तथा गाउँपालिकाका वडा अध्यक्ष ३८ गरी कूल ४७ पद रिक्त छन् ।

रिक्त पदहरू

प्रतिनिधिसभामा निर्वाचित तत्कालीन पर्यटनमन्त्री रवीन्द्र अधिकारीको ‘ताप्लेजुङ हेलिकोप्टर दुर्घटना’मा परी निधन भएका कारण कास्कीको प्रतिनिधिसभा निर्वाचन क्षेत्र नम्बर २ खाली छ।

त्यसैगरी, प्रदेशसभातर्फ भक्तपुर १ ‘क’ बाट निर्वाचित हरिशरण लामिछानेको मृत्यु भएपछि सो स्थान पनि रिक्त छ । यस्तै, दाङ ३ ‘ख’ बाट निर्वाचित प्रदेशसभा सदस्य उत्तरकुमार वली र बाग्लुङ २ ‘ख’ बाट निर्वाचित टेकबहादुर घर्तीको निधन भएकाले सो स्थानसमेत रिक्त छन् ।

यस्तै, नगरपालिकातर्फ सुनसरीको धरान उपमहानगरपालिका प्रमुख तारा सुब्बाको निधन पछि सो स्थान रिक्त छ । यसैगरी, गाउँपालिका अध्यक्ष/उपाध्यक्षमा ४ पद तथा नगरपालिका तथा गाउँपालिकाका वडाध्यक्षमा ३८ वटा पद रिक्त छन् । यसअघि वडाध्यक्षको उपनिर्वाचनका विषयमा भने कानुन अभावका कारण आयोग अन्योलमा थियो। तर, अहिले भने स्थानीय तह निर्वाचन ऐन संशोधन गरी कानुनी बाटो खुला भएपछि वडाध्यक्षको रिक्त पदमा पनि आयोगलाई निर्वाचन गर्न बाटो खुलेको छ।

आयोगले मतदाता नामावलीमा नाम दर्ताका लागि समेत योग्यता पुगेर पनि नाम दर्ता गर्न बाँकी तथा पहिले छुटेका गरी सबैलाई आग्रह गरिसकेको छ । मतदाता नामावली ऐन, २०७३ अनुसार निर्वाचनको मिति घोषणा भइसकेपछि नाम दर्ता गर्न पाइँदैन ।

आयोगका प्रवक्ता खरेलले आयोगले ७७ वटै जिल्लामा रहेका निर्वाचन कार्यालय, जिल्ला प्रशासन कार्यालय तथा तोकिएका इलाका प्रशासन कार्यालयबाट मतदाता नामावली संकलन कार्यलाई निरन्तरता दिइरहेको जनाए। यो समाचार राजधानी दैनिकले छापेको छ।

लोकप्रिय

राष्ट्रपति  बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री  एस जयशंकरबिच भेट

राष्ट्रपति बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरबिच भेट

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:०८

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:३४

नेपाल भारतसँग पराजित

नेपाल भारतसँग पराजित

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:५२

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:५८

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:३४

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:२७

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:४७

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:१०

किन मागे पाकिस्तानी बिदेशमन्त्रीले नेपालसँग सहयोग?

किन मागे पाकिस्तानी बिदेशमन्त्रीले नेपालसँग सहयोग?

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १३:५६

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार ०९:१०

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:२२

प्रधानमन्त्री ओलीले सिंगापुरबाट भिडियोमार्फत मन्त्रिपरिषद् बैठकको नेतृत्व गर्ने

प्रधानमन्त्री ओलीले सिंगापुरबाट भिडियोमार्फत मन्त्रिपरिषद् बैठकको नेतृत्व गर्ने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १८:००

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १३:४९

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १३:२२

आयुष्मानको पारिश्रमिक ३ गुणाले बढ्यो

आयुष्मानको पारिश्रमिक ३ गुणाले बढ्यो

२०७६, ६ भाद्र शुक्रबार १३:१८