धनगढी – कयौँ वर्ष पुरानो सडकको अवस्था सुधारमा सरकारले तदारुकता नदेखाई दुर्घटनाको भागीदार मजदूरलाई बनाउने गरेको भन्दै यातायात मजदूर नेताहरुले आपत्ति जनाएका छन्। चालकको लापर्वाहीले दुर्घटना भए कारवाही भोग्न तयार रहेको बताउँदै उनीहरुले दुर्घटनाको निष्पक्ष छानबिन हुनु पर्नेमा जोड दिएका छन्।

नेपाल यातायात स्वतन्त्र मजदूर संगठन सुदूरपश्चिम प्रदेशको प्रथम अधिवेशनमा सहभागी मजदूर नेताहरुले सडकको अवस्था सुधार गर्न सरकारसँग माग गरेका हुन्। सवारी साधनको सङ्ख्या दोब्बर, तेब्बरले वृद्धि भइरहे पनि सरकारले सडकको अवस्था सुधारमा ध्यान नदिएको उनीहरुको भनाइ छ। नेपाल यातायात मजदूर संगठनका केन्द्रीय अध्यक्ष भिम ज्वाला राईले पहाडी क्षेत्रमा वातावरणीय प्रभाव मूल्याङ्कन (ईआईए)विना बनाइएका सडकका कारण बढी दुर्घटना हुने गरेको बताए। उनले भने, ‘सवारी साधनको चाप दिनानुदिन बढ्दै गए पनि सडकको अवस्था सुधारमा कसैले ध्यान दिएको छैन। स्वतन्त्र यातायात मजदूर संगठन दुर्घटना न्युनीकरणका लागि प्रशिक्षण, तालिमजस्ता कार्यक्रम चलाइरहे पनि भौतिक संरचनाका कारण बढी दुर्घटना भइरहेको छ।’

यात्रुलाई सुरक्षित तरिकाले गन्तव्यमा पुर्‍याउन संगठनले मजदूरहरुलाई पटक–पटक तालिमसमेत दिइरहेको उनले बताए। इमान्दारिताका साथ चालकले सवारी साधन चलाएर यात्रुलाई सहजतापुर्वक गन्तव्यमा पुर्‍याउने वातावरण बनाइरहे पनि सडक संरचनाको बिजोग अवस्थाले दुर्घटना बढिरहेको उनले दाबी गरे।

नेपाल यातायात मजदूर संगठनका केन्द्रीय उपाध्यक्ष ठाकुरकुमार श्रेष्ठले यातायात मजदूरहरुलाई सामाजिक सुरक्षामा आबद्ध नगराएर सरकारले ‘सौतेनी व्यवहार’ गरेको गुनासो गरे। सबैभन्दा महत्वपूर्ण भुमिका यातायात मजदूरकै भए पनि यातायात मजदूरलाई नै सौतेनी व्यवहार हुने कुरा मान्य नहुने उनले बताए। मजदूरले रात दिन नभनी काम गरे पनि उपदान, सञ्चय कोष, पेन्सनको व्यवस्था नभएको उनले बताए। उपाध्यक्ष श्रेष्ठले सरकारले ल्याएको श्रम ऐन २०७४ लाई तत्काल लागू गर्न माग गरे।

संगठनका महासचिव नवराज घिमिरेले पनि मजदूरको सुरक्षाको ग्यारेन्टी गर्न सरकारसँग माग गरे। उनले भने, ‘मजदूरले २४सै घण्टा काम गर्नुपर्छ। त्यसको सुविधा कहिले पाउने त? जहिले पनि टाठाबाठा मात्रै पहुँचमा हुँदा मजदूरले आफ्नो अधिकारसमेत नपाएको उनको भनाइ छ। मजदूरले सामान्य गल्ती गर्दा सवारी चालक अनुमतिपत्र नपाउने तर टाठाबाठाले घरमै सवारी चालक अनुमतिपत्र पाउनेजस्ता गलत गतिविधि अहिले पनि जारी रहेकाले मजदूर पिछडिएको उनले बताए। यस्ता गलत क्रियाकलाप सच्याएर मजदूरलाई हौसला बढ्ने किसिमका कार्यक्रम ल्याउनुपर्नेमा उनले जोड दिए।

सुदूरपश्चिम मजदूर भलाई कोषका अध्यक्ष केशव दत्त पन्तले मजदूरको सुरक्षाको ग्यारेन्टी सरकारले गर्नुपर्ने माग राखे। रात दिन नभनी खटिएर काम गरेका मजदूरलाई दुर्घटनामा झुटा मुद्दा लगाएर जेल कोच्ने काम भएको भन्दै उनले आपत्ति जनाए। दुर्घटनाको यकिन कारण खोजेर मात्र कारवाही गर्न उनले आग्रह गरे।

लोकप्रिय

सुत्केरी मसला कसरी बनाउने ?

सुत्केरी मसला कसरी बनाउने ?

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १४:१२

‘डिप्रेशन भएको बेला म कुनामा बसेर रुन्थे’: दीपिका पादुकोण

‘डिप्रेशन भएको बेला म कुनामा बसेर रुन्थे’: दीपिका पादुकोण

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार १७:५१

१३ औं सागमा नेपालको स्वर्ण संख्या २९, समग्र सागमा सय स्वर्ण पूरा

१३ औं सागमा नेपालको स्वर्ण संख्या २९, समग्र सागमा सय…

२०७६, १८ मंसिर बुधबार २०:३१

कपालकाे स्याहार गर्ने सजिलो घरेलु उपाय

कपालकाे स्याहार गर्ने सजिलो घरेलु उपाय

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १३:२०

रसुवामा जंगली भालुको आतंकः सुरक्षाका लागि प्रहरी परिचालन

रसुवामा जंगली भालुको आतंकः सुरक्षाका लागि प्रहरी परिचालन

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १९:४३

बाहिर निस्किएको पेट लाई नियन्त्रण गर्न ओखर खाँनुहोस्

बाहिर निस्किएको पेट लाई नियन्त्रण गर्न ओखर खाँनुहोस्

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १०:४४

१३ औं सागः श्रीलंकासँग भिड्दै नेपाल

१३ औं सागः श्रीलंकासँग भिड्दै नेपाल

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १२:२८

सुपर मोडल काइलीका २७ करोड फलोअर्स

सुपर मोडल काइलीका २७ करोड फलोअर्स

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार ११:५०

लागुऔषधसहित युवक पक्राउ

लागुऔषधसहित युवक पक्राउ

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १७:४३

साग महिला फुटबलः सावित्राको कीर्तिमानसँगै नेपाल फाइनलमा

साग महिला फुटबलः सावित्राको कीर्तिमानसँगै नेपाल फाइनलमा

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १६:४९

पोल्याण्डमा ग्यास विस्फोट ४ को मृत्यु

पोल्याण्डमा ग्यास विस्फोट ४ को मृत्यु

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १६:३६

महिला भलिबलको फाइनलपश्चात् खेलाडीको आँखामा छचल्किएको त्यो आँशु!

महिला भलिबलको फाइनलपश्चात् खेलाडीको आँखामा छचल्किएको त्यो आँशु!

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १४:५४

फिल्म ‘दि कर्मा’ को टिजरमा बाेल्ड अवतारमा परमिता  (भिडियोसहित)

फिल्म ‘दि कर्मा’ को टिजरमा बाेल्ड अवतारमा परमिता (भिडियोसहित)

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार १३:२२

स्कुल अफ म्यानेजमेन्ट त्रिभुवन युनिभर्सिटीले हल्ट पुरस्कार सञ्चालन गर्दै

स्कुल अफ म्यानेजमेन्ट त्रिभुवन युनिभर्सिटीले हल्ट पुरस्कार सञ्चालन गर्दै

२०७६, १८ मंसिर बुधबार २१:४७

साग पुरुष क्रिकेटमा नेपाल र माल्दिभ्स भिड्दै

साग पुरुष क्रिकेटमा नेपाल र माल्दिभ्स भिड्दै

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार ११:५५