काठमाडौँ – आर्थिक वर्ष २०७६/७७ का लागि काठमाडौँ महानगरपालिकाले विनियोजन गरेको बजेटमा भौतिक पूर्वाधार विकास कार्यक्रमलाई प्राथमिकतामा राखिएको छ। विनियोजित बजेट ११ अर्ब २ करोड २२ लाख ९२ हजारमध्ये आधाभन्दा बढी रकम महानगरको भौतिक पूर्वाधार विकास गर्न छुट्ट्याइएको छ।

महानगरले भौतिक पूर्वाधार विकास कार्यक्रमका लागि विनियोजन गरेको अनुमानित खर्च ५ अर्ब ६४ करोड ९९ लाख ५३ हजार रहेको छ। जुन कुल बजेटको ५१ दशमलव २६ प्रतिशत हो। भौतिक पूर्वाधार विकासका लागि महानगरले आफ्नै तथा समानीकरण अनुदानबाट ४ अर्ब २६ करोड ७७ लाख ५३ हजार बजेट विनियोजन गरेको छ। साथै संघीय तथा प्रदेश सरकारबाट ससर्त प्राप्त हुने अनुदान रकम मध्येबाट १ अर्ब ३८ करोड २२ लाख पनि महानगरले भौतिक पूर्वाधारका लागि खर्च गर्ने तय गरेको हो।

आइतबार सार्वजनिक गरिएको महानगरको क्षेत्रगत बजेटअनुसार सामाजिक विकासका लागि १ अर्ब १६ करोड २९ लाख ९५ हजार, शिक्षामा १ अर्ब १६ करोड १७ लाख ७ हजार, सम्पदा तथा पर्यटन प्रवद्र्धनमा ९९ करोड १७ लाख ५० हजार, जनस्वास्थ्य सेवामा १ अर्ब ६२ करोड ३२ लाख, कृषि र पशु सेवामा ४ करोड ९५ लाख ९७ हजार बजेट निर्धारण गरिएको छ। उल्लेखित सबै शिर्षकका बजेट महानगरले आफ्नै तथा समानीकरण अनुदान र संघीय तथा प्रदेश सरकारको ससर्त अनुदानबाट खर्च गर्ने भएको छ।

आफ्नै तथा समानीकरण अनुदानबाटै हनुमानढोका दरबार क्षेत्र संरक्षणका लागि ५४ करोड ७९ लाख ६७ हजार, वातारवरण तथा उद्यान व्यवस्थापनमा ४० करोड ४८ लाख २० हजार, सहरी योजनाका लागि २९ करोड ८५ लाख १५ हजार, सार्वजनिक निजी साझेदारीमा ४ करोड ४० लाख, सुचना तथा सञ्चार सेवामा १९ करोड १७ लाख ९ हजार, विपद् व्यवस्थापनमा ७ करोड २९ लाख, अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध प्रवद्र्धनमा १ करोड ९४ लाख, राजस्व परिचालन तथा वित्त व्यवस्थापनमा ६ करोड, सहरी सुव्यवस्थासम्बन्धी ४ करोड ८५ लाख, सहकारी व्यवस्थापनमा १ करोड ५० लाख र सहरी विकास सेवाका लागि ६१ लाख बजेट विनियोजन गरिएको छ।

त्यसैगरी महानगरले प्रस्तुत गरेको बजेट विवरणमा संघीय तथा प्रदेश सरकारबाट ससर्त अनुदानमा प्रधानमन्त्री स्वरोजगार कार्यक्रमका लागि ५ करोड ४ लाख ७७ हजार बजेट विनियोजन गरिएको छ। जसमा आफ्नै तथा समानीकरण अनुदानबाट ७ अर्ब ६१ करोड १६ लाख ९२ हजार रहेको छ भने संघीय तथा प्रदेश सरकारबाट शसर्त अनुदान ३ अर्ब ४१ करोड ६ लाख गरी जम्मा ११ अर्ब २ करोड २२ लाख ९२ हजार बजेट विनियोजन गरिएको छ।

लोकप्रिय

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १०:५०

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:०२

बालविवाह गराउने पण्डितसहित सातजना पक्राउ

बालविवाह गराउने पण्डितसहित सातजना पक्राउ

२०७६, २९ आश्विन बुधबार २०:३४

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार २०:३३

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १४:२५

म्याच फिक्सिङः  युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

म्याच फिक्सिङः युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १३:२३

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १७:५९

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १५:४०

हुलहुज्जतपछि एनआरएनएको मतदान शुरु (हुलहुज्जतको भिडियोसहित)

हुलहुज्जतपछि एनआरएनएको मतदान शुरु (हुलहुज्जतको भिडियोसहित)

२०७६, २९ आश्विन बुधबार २०:२५

मुलुकका जिम्मेवार व्यक्तिहरु नै अपराधमा मुछिएपछि…

मुलुकका जिम्मेवार व्यक्तिहरु नै अपराधमा मुछिएपछि…

२०७६, २९ आश्विन बुधबार ०६:५२

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:४०

सभामुख र उपसभामुखमध्ये एक पद दिनुस्ः रामचन्द्र पौडेल

सभामुख र उपसभामुखमध्ये एक पद दिनुस्ः रामचन्द्र पौडेल

२०७६, २९ आश्विन बुधबार १९:२१

भारतमा हुने व्यवसायिक एक्सपोमा चेम्वरका प्रतिनिधि सहभागि

भारतमा हुने व्यवसायिक एक्सपोमा चेम्वरका प्रतिनिधि सहभागि

२०७६, २९ आश्विन बुधबार १५:५३

एनओसी अब अनलाईबाटै

एनओसी अब अनलाईबाटै

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार ११:२९

मोहम्मद अफताब आलमको पक्षमा देउवा

मोहम्मद अफताब आलमको पक्षमा देउवा

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार २०:३२