धनगढी – सुदूरपश्चिमको खेलकुद र पर्यटनसँग जोडिएको फाप्ला क्रिकेट मैदानलाई अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट रगंशाला निर्माण प्रक्रिया जग्गा प्राप्तिमै अल्झिएको छ। सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारले गौरवको योजनामा राखेको फाप्ला क्रिकेट मैदानका लागि हालसम्म जग्गासमेत प्राप्त गर्न सकेको छैन। मैदानका लागि जग्गा प्राप्ति नहुँदा आर्थिक वर्ष २०७५÷७६ मा स्थानीय प्रदेश र केन्द्र सरकारले विनियोजन गरेको १८ करोड बजेट फ्रिज भएको छ। मैदानलाई अन्तर्राष्ट्रिय रगंशाला बनाउने भनेर तिनै सरकारले विनियोजन गरेको बजेट जग्गा प्राप्तिमै अल्झिएको हो।

सुदूरपश्चिममा क्रिकेटप्रतिको आकर्षण बढेसँगै यस क्षेत्रमा राष्ट्रिय स्तरका प्रतियोगितासमेत हुन थालेका छन्। क्रिकेट मैदानको आवश्यकता भएपछि जिल्ला खेलकुद विकास समितिले फाप्ला क्रिकेट मैदानमा केही लगानी गरी निर्माण थालेको थियो। सो लगानीले प्रतियोगिता गर्नसम्म मैदान तयार भयो। तर, फाप्ला क्रिकेट मैदानलाई अन्तर्राष्ट्रिय रगंशाला भएको हेर्न चाहने यस क्षेत्रका नागरिकको आशा पूरा हुने लक्षण भने यस वर्ष पनि देखिएको छैन। तिनै तहका सरकारले बजेट विनियोजन गरे पनि सो बजेट कार्यान्वयनका लागि जग्गा नै प्राप्ति गर्न नसक्दा मैदान निर्माणको काम अगाडि बढ्न सकेको छैन।

सरकारकै कमजोरीका कारण फाप्ला अन्तर्राष्ट्रिय रगंशालाको काम अगाडि बढ्न नसकेको यस क्षेत्रका खेलकुदप्रेमी बताउँछन्। जिल्ला खेलकुद विकास समिति कैलालीका अध्यक्ष दीपक सिंहले उक्त रंगशालाका लागि जग्गा प्राप्तिमा सरकारको ठूलो कमजोरी रहेको बताए। प्रदेश सरकारले ५ करोड, धनगढी उपमहानगरले १ करोड र समपूरक अनुदानको १२ करोड आएर मात्रै अन्तर्राष्ट्रिय रगंशाला नबन्ने उनको तर्क छ। आवश्यक काम अगाडि नबढाएर बजेट मात्रै विनियोजन गरेर नपुग्ने भन्दै उनले जग्गा प्राप्त गरेर प्रदेश र केन्द्र सरकारले रंगशाला निर्माणमा चासो दिनुपर्ने बताए।

धनगढी क्रिकेट एकेडेमीले ड्रिम फाप्ला बनाएसँगै धनगढी प्रिमियर लिगको तेस्रो संस्करण फाप्ला क्रिकेट मैदानमै सम्पन्न गरेको छ। यस क्रिकेट प्रतियोगिताले सरकारलाई दबाब पुगोस् भन्ने उद्देश्यले धनगढी प्रिमियर लिगबाट बचेको केही रकमसमेत फाप्ला अन्तर्राष्ट्रिय रगंशालाका लागि छुट्याइरहेको धनगढी क्रिकेट एकेडेमीका अध्यक्ष सुवास शाहीले बताए। प्रदेश सरकारले प्रदेशको गौरवको योजनामै राखे पनि जग्गा प्राप्त गर्न नसक्नु दुखद भएको उनले बताए। बजेट अभावमा रगंशाला निर्माण नरोकिने दाबी गर्दै उनले सरकारले जग्गा प्राप्तिको काम चाँडो अघि बढाउनुपर्ने बताए।

सामाजिक विकास मन्त्रालयका उपसचिप झंकर बिष्ट भने मन्त्रालयले जग्गा प्राप्तिका लागि संघीय सरकारसँग सक्दो पहल गरेको दाबी गरे। मन्त्रालयका सचिव नै गएर फाइल संघीय सरकारमा पु¥याए पनि सो काम नभएको उनले बताए। उपसचिव बिष्टले यस प्रदेशबाट सकिने काम मन्त्रालयले गरिरहेको र अझै पनि फाप्ला क्रिकेट मैदानको जग्गा प्राप्त गर्ने विषयमा पूर्ण पहल गर्ने प्रतिवद्धता व्यक्त गरे।

प्रदेश सरकारले प्रदेशको गौरवको योजनाका रूपमा अगाडि सारेको फाप्ला अन्तर्राष्ट्रिय रगंशाला कसको नाममा हुने भनेरसमेत निक्र्योल गर्न सकेको छैन। केन्द्र सरकारलाई जग्गा प्राप्तिका लागि पहल गर्नमै प्रदेश सरकारको एक वर्ष बितायो। यस आर्थिक वर्षका लागि पनि प्रदेश सरकारले गुरुयोजना बनाउने भन्दै १ करोड रकम विनियोजन गरेको छ।

लोकप्रिय

प्रदेश प्रहरी गठन नहुँदै हतारमा गाडी खरिद

प्रदेश प्रहरी गठन नहुँदै हतारमा गाडी खरिद

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १५:१८

हरि विष्टको ‘माइतीको देश २’ बजारमा

हरि विष्टको ‘माइतीको देश २’ बजारमा

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०७:३३

विविध घटनामा चारको मृत्यु

विविध घटनामा चारको मृत्यु

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:५५

लाल आयोग प्रतिवेदनमा दरबार हत्याकाण्डको व्याख्या

लाल आयोग प्रतिवेदनमा दरबार हत्याकाण्डको व्याख्या

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०८:३७

बेलबारी फुटबल क्लब मोरङद्वारा ताप्लेजुङ–११ टाइबेकरमा पराजित

बेलबारी फुटबल क्लब मोरङद्वारा ताप्लेजुङ–११ टाइबेकरमा पराजित

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १०:२८

उमेर १०३, कमाइ तीन हजार

उमेर १०३, कमाइ तीन हजार

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०७:२९

समतल रात

समतल रात

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:२२

नेपाल-भारत एजेन्डा पुरानै

नेपाल-भारत एजेन्डा पुरानै

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०८:१६

‘नारी स्रष्टाहरु आफैँमा प्रशंसनीय र धन्यवादका पात्र छन्’

‘नारी स्रष्टाहरु आफैँमा प्रशंसनीय र धन्यवादका पात्र छन्’

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:३५

‘इक्यान’ का बराल र गुरुङद्वारा राजीनामा

‘इक्यान’ का बराल र गुरुङद्वारा राजीनामा

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ११:०५

बेवारिसे व्यक्तिले नयाँ जीवन पाए

बेवारिसे व्यक्तिले नयाँ जीवन पाए

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १३:५७

राजधानीमा चौथो थाई शैक्षिक मेला शुरु

राजधानीमा चौथो थाई शैक्षिक मेला शुरु

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १४:१९

दाङको विश्वास काष्ठ फर्निचरमा आगलागी, ६५ लाखको क्षति   

दाङको विश्वास काष्ठ फर्निचरमा आगलागी, ६५ लाखको क्षति   

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ११:३३

उत्तर कोरियाद्वारा फेरी क्षेप्यास्त्र परीक्षण

उत्तर कोरियाद्वारा फेरी क्षेप्यास्त्र परीक्षण

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०७:१९

कश्मीरमा गोली हानाहान, ८ जना सैनिकको मृत्यु

कश्मीरमा गोली हानाहान, ८ जना सैनिकको मृत्यु

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०६:४३