रुपन्देही – प्रदेश ५ का स्थानीय तहरू बढी भ्रष्ट देखिएका छन्। अख्तियार दुरूपयोग अनुसन्धान आयोगको कार्यालय रुपन्देहीको बुटवलमा मात्र गत आर्थिक बर्ष ०७५/०७६ मा जम्मा मुद्धाको करिव ६२ प्रतिशत स्थानीय तहसँग सम्वन्धित मुद्धि फछ्यौट भएका छन्।

गत आर्थिक वर्ष २०७५/०७६ मा आयोगको कार्यालय बुटवलमा परेका कुल १ हजार ३ सय २० उजुरीहरुमध्ये ८ सय १८ उजुरी स्थानीय तहसँग सम्बिन्धित थिए। जुन ६१ दशमलव ९६ प्रतिशत हो। यसरी उजुरीको ठूलो हिस्सा स्थानीय तहसँग जोडिएर आउनाले स्थानीय तह चरम भ्रष्टाचारमा छन् भन्ने देखाएको छ।

स्थानीय तहहरू संघीय मामिला तथा स्थानीय विकास मन्त्रालय अन्तर्गत पर्दछन्। सो मन्त्रालय अन्तर्गतका स्थानीय तहका ४ सय ४९ उजुरी परेका थिए भने स्थानीय तहसँगै सम्बन्धित शिक्षाका मात्रै ३ सय ५९ गरी जम्मा ८ सय १८ मुद्धा दर्ता भएको अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगको कार्यालय बुटवलका सुचना अधिकारी सुरेश भुसाले जनाकारी दिए।

मन्त्रालयगत रुपमा हेर्दा संघीय मामिला मन्त्रालयपछि सबैभन्दा बढी मुद्धा भूमी व्यवस्था शहकारी तथा गरिवी निवारण मन्त्रालयमा परेका छन्। गत आर्थिक वर्षमा मात्र सो मन्त्रालय अन्तरगतका निकायहरूमा १ सय २२ मुद्धा दर्ता भएका थिए। सवैभन्दा कम भ्रष्टाचारका उजुरी पर्नेमा भने समाजिक विकास मन्त्रालय र महिला, वालवालिका तथा जेष्ठ नागरिक मन्त्रालय रहेका छन्। ती दुवै मन्त्रालयमा भष्टाचार जन्य १/१ मुद्धा दर्ता भएका थिए।

त्यसैगरी प्रदेशको उद्योग, पर्यटन, वन तथा वातावरण मन्त्रालय अन्तर्गत वन तथा वातावरणसँग सम्बन्धित ७८, प्रदेशको सामाजिक विकास मन्त्रालय अन्तर्गत स्वास्थ्यसँग सम्बन्धित ४५, प्रदेशकै भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्रालयसँग सम्बन्धित २६, गृह मन्त्रालय मन्त्रालय अन्तर्गतका ४०, शिक्षा विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालय अन्तर्गतका २५, भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्रालय अन्तर्गतका ३०, उर्जा जलस्रोत तथा सिंचाईसँग सम्बन्धित २६,कृषि तथा पशुपंक्षी विकास मन्त्रालय अन्तर्गतका २, सूचना तथा प्रविधि मन्त्रालय अन्तर्गतका २ मुद्धा दर्ता भएको भुसालले बताए।

सुचना अधिकारी भुसालका अनुसार कार्यालयमा शैक्षिक प्रमाण पत्र छानविनका ६ वटा मुद्धा दर्ता भएकोमा शैक्षिक पमाण पत्र आयोगको केन्द्रीय कार्यालयले मात्रै हेर्ने भएका कारण छानविनका लागि केन्द्रीय कार्यालयमै पठाइएको छ ।  रंगे हात पक्राउ गर्ने उद्देश्यले संचालनमा ल्याएकाृ स्टिङ्ग अपरेसनमा पनि आयोग गत आर्थिक बर्षमा अग्रसर देखियो। आयोगले गत बर्ष १४ वटा स्टिङ्ग अपरेसन गरी १६ जनालाई प्रतिवादी बनाई मुद्धा चलाएको उनले बताए। उनीहरूबाट ४२ लाख ३२ हजार ५ सय घूस रकम बरामद गरेको सूचना अधिकारी भुसालले बताए ।

गत वर्ष २५ वटा फाइलको बिस्तृत अनुसन्धान गरी ८ जना प्रतिवादीलाई ४ लाख ८९ हजार ५ सय ८४ विगो कायम गरी विशेष अदालतमा मुद्धा दायर गर्नुका साथै अनुसन्धानका क्रममा १ करोड ३२ लाख ८९ हजार ६ सय ८५ रुपयाँ अशुल उपर गरी राजश्वमा दाखिला गरेको पनि आयोगले जनाएको छ।

त्यसका अलावा आयोगले गत आर्थिक बर्षमा भ्रष्टाचार बिरुद्ध बिभिन्न स्थानमा ९ वटा अन्तरक्रिया कार्यक्रम, १३ वटा विद्यालयहरुमा सामुदायिक शिक्षा कार्यक्रम, रुपन्देही र गुल्मी जिल्लामा भ्रटाचार बिरुद्धको नागरीक निगरानी संस्था गठनलाई कार्यक्रमको सूचीमा राखेको छ।  आयोगमा अघिल्लो बर्षको बाँकी ३८५ र आर्थिक बर्ष २०७५÷०७६ मा दर्ता भएका ९३५ गरी कूल १ हजार ३ सय २० मुद्धा परेकोमा ८ सय ३७ मुद्धा फछ्र्यौट गरेको थियो।

डी.आर. बन्जाडे डी.आर. बन्जाडे
नेपाली पब्लिकका प्रदेश नम्बर ५ का प्रमुख संवाददाता हुन्।

लोकप्रिय

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:३४

राष्ट्रपति  बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री  एस जयशंकरबिच भेट

राष्ट्रपति बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरबिच भेट

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:०८

नेपाल भारतसँग पराजित

नेपाल भारतसँग पराजित

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:५२

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:३४

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:४७

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:२७

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:१०

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार ०९:१०

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:२२

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १३:२२

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १३:४९

गुणस्तर शिक्षाको नीति अन्तिम चरणमाः मन्त्री पोखरेल

गुणस्तर शिक्षाको नीति अन्तिम चरणमाः मन्त्री पोखरेल

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:१३

सुन तोलाको ३०० ले बढ्याे, खपत घट्यो

सुन तोलाको ३०० ले बढ्याे, खपत घट्यो

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १४:२२

अस्ट्रेलियाली चर्चमा यौनकाण्डः कार्डिनल जर्ज पेल दोषी ठहर

अस्ट्रेलियाली चर्चमा यौनकाण्डः कार्डिनल जर्ज पेल दोषी ठहर

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:२७

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:५८