काठमाडौँ – भारतीय गुप्तचर संस्था ‘रअ’ का प्रमुख सामन्त गोयल काठमाडौं आई केही उच्च नेतालाई भेटेर फर्किएका छन्। करिब एक महिनाअघि उनले ‘रअ’ को नेतृत्व पाएका थिए। यो जिम्मेवारी पाएपछि पहिलोपटक आइतबार नेपाल आएका उनले सोही दिन बेलुका प्रमुख प्रतिपक्षी नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवासँग काठमाडौंस्थित भारतीय दूतावासमा र सोमबार बिहान सत्तारुढ नेकपाका अध्यक्ष एवं पूर्वप्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालसँग उनकै निवास खुमलटारमा भेट गरे।

कांग्रेस सभापति देउवासँग ‘रअ’ प्रमुख गोयलले भेटेको विषयलाई स्रोतले पुष्टि गरे पनि देउवाको सचिवालयले भने अस्वीकार गरेको छ। उनका स्वकीय सचिव भानु देउवाले सभापति देउवाले ‘रअ’ प्रमुखसँग भेटवार्ता नगरेको बताए। तर, भारतीय दूतावास स्रोतले सभापति देउवासँग भेट भए पनि खासै कुरा केही नभएको दाबी गरेको छ।

नेकपा अध्यक्ष दाहालको सचिवालयले पनि सुरुमा यो विषयलाई गोप्य नै राख्न खोजेको थियो। तर, पछि गोयलसँग भएको भेटलाई दाहालको सचिवालयले पुष्टि ग¥यो। गोयलले दाहालसँग छोटो समय भेट गरेको सचिवालयले जनाएको छ। ‘प्रधानमन्त्रीसँग भेट गरेपछि सत्तारुढ दलका अध्यक्षका हिसाबले अध्यक्षज्यूसँग पनि रअ प्रमुख गोयलले भेट गरेका हुन्,’ दाहालको सचिवालयका एक सदस्यले भने, ‘भेट औपचारिक मात्र भएकाले सामान्य कुराकानी मात्र भयो।’

‘रअ’ प्रमुखले राजनीतिक नेतृत्वसँग भेटघाट गरे पनि यसबारे परराष्ट्र मन्त्रालय बेखबर छ। मन्त्रालयका एक उच्च अधिकारीले यसबारे मन्त्रालयलाई जानकारी नभएको बताए। कूटनीतिक आचारसंहिता अनुसार सरकारी अधिकारी तथा उच्च राजनीतिक नेतृत्वले विदेशी अधिकारीसँग परराष्ट्र मन्त्रालयमार्फत भेट्नुपर्छ र भेटमा मन्त्रालयका अधिकारी पनि सहभागी हुनुपर्छ।

दक्षिण एसियामा आफ्ना खुफिया गतिविधिका कारण चर्चामा रहने ‘रअ’ प्रमुखसँग भेट गर्दा पूर्वप्रधानमन्त्रीहरुले कूटनीतिक आचारसंहिता लत्याएको मात्र नभई भेटलाई पनि गोप्य राख्ने प्रयास गरेको पाइएको छ। अर्को मुलुकको गुप्तचर प्रमुखसँग पूर्वप्रधानमन्त्री तथा पार्टीको मूल नेतृत्वले गोप्य रुपमा भेट्नुले अझ बढी आशंका सिर्जना गरिदिएको छ। अर्को मुलुकको खुफिया अधिकारीलाई भेट्दा कूटनीतिक आचारसंहिताको पालना नगर्नु र भेटलाई नै गोप्य राख्न खोज्नुलाई कूटनीतिक मामिला जानकार राजनीतिक नेतृत्वको अपरिपक्वता र कमजोरी भन्छन्।

पूर्वपरराष्ट्र सचिव मदन भट्टराई उच्च नेतृत्वले अर्को मुलुकको अधिकारीसँग भेट गर्दा के गर्न हुन्छ, के गर्नु हुँदैन भनेर आचारसंहिता तयार पारिए पनि राजनीतिक नेतृत्वले बेवास्ता गर्दै आएको बताए। भट्टराईले आफू परराष्ट «सचिव हुँदा राजनीतिक नेतृत्वललाई आचारसंहित लाग्र गराउन निकै प्रयास गरे पनि सफल हुन नसकेको बताए। ‘मेरै कार्यकालमा आचारसंहिता बनाएर लागु गर्न पनि खोजिएको हो, कर्मचारी तहमा केही हदसम्म लागु भए पनि राजनीतिक नेतृत्वले यसलाई बेवास्ता गर्दै आएको छ,’ उनले भने।

भट्टराई यस्ता विषयमा राजनीतिक दलका नेता सचेत हुनुपर्ने बताउँछन्। उनी राजनीतिक नेतृत्वले परराष्ट्र मन्त्रालयले बनाएको आचारसंहिता पनि पालना नगर्ने र आफ्नो हैसियत पनि बिर्संदा समस्या भएको बताउँछन्।

यसैबीच सोमबार भारतीय दूतावासले आयोजना गरेको चियापान कार्यक्रममा ठूलो संख्यामा महिला सांसदको उपस्थितिलाई लिएर पनि विभिन्न टीकाटिप्पणी भइरहेका छन्। सत्तारुढ तथा विपक्षी दलका महिला सांसदसँग सामूहिक रुपमा खिचिएको तस्बिर भारतीय राजदूत मञ्जिवसिंह पुरीले सामाजिक सञ्जालमा राखेपछि सांसद कूटनीतिका आचारसंहिता बिर्सेर दूताबास धाएको भन्दै सामाजिक सञ्जालमा आलोचना भइरहेको छ। यो समाचार नागरिक दैनिकले छापेको छ।

लोकप्रिय

अमेरिका–उत्तर कोरिया वार्ता तत्कालै सम्भवत नहुने

अमेरिका–उत्तर कोरिया वार्ता तत्कालै सम्भवत नहुने

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १७:३०

टोनी कक्कडको नयाँ गीतमा देखिन् उर्वशी रौतेला

टोनी कक्कडको नयाँ गीतमा देखिन् उर्वशी रौतेला

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:२१

जहाज कुराउँछन् नेता

जहाज कुराउँछन् नेता

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १०:००

ईपीएलको प्रत्यक्ष प्रसारण भारतीय टेलिभिजन च्यानल ‘डी स्पोर्ट्स’मा

ईपीएलको प्रत्यक्ष प्रसारण भारतीय टेलिभिजन च्यानल ‘डी स्पोर्ट्स’मा

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १६:००

च्याम्पियन्स लिगको पहिलो खेलबाट मैदान फर्कँदै मेस्सी

च्याम्पियन्स लिगको पहिलो खेलबाट मैदान फर्कँदै मेस्सी

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १२:०४

फास्ट ट्र्याक हुँदै काठमाडौँमा पाइपलाइनबाट तेल

फास्ट ट्र्याक हुँदै काठमाडौँमा पाइपलाइनबाट तेल

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १०:४३

हतियारधारी समूहद्धारा एक वृद्ध दम्पती लुटिए।

हतियारधारी समूहद्धारा एक वृद्ध दम्पती लुटिए।

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १८:१५

किन तुहिन्छ गर्भ : यसलाई राेकथाम गर्न निम्न विषयमा ध्यान दिनुपर्छ

किन तुहिन्छ गर्भ : यसलाई राेकथाम गर्न निम्न विषयमा ध्यान…

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:३४

नेपालमा गरेको सबै लगानी फिर्ता लैजान कोरियाली दूतावासलाई सरकारको निर्देशन

नेपालमा गरेको सबै लगानी फिर्ता लैजान कोरियाली दूतावासलाई सरकारको निर्देशन

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार ०९:२१

जलाउदै गरिएकोे शव प्रहरी नियन्त्रणमा

जलाउदै गरिएकोे शव प्रहरी नियन्त्रणमा

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:४७

१ करोड भन्दा बढीको लागतमा सिसीटिभी जडान

१ करोड भन्दा बढीको लागतमा सिसीटिभी जडान

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:३१

फिल्म ‘कबड्डी कबड्डी कबड्डी’ टिमले गर्याे रंगशाला निर्माणमा सहयोग

फिल्म ‘कबड्डी कबड्डी कबड्डी’ टिमले गर्याे रंगशाला निर्माणमा सहयोग

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १४:०७

टोनी कक्कर नेपाल आउँदै

टोनी कक्कर नेपाल आउँदै

२०७६, ३१ भाद्र मंगलवार १६:०२

यी बिरामीका लागि कागती पानी खतरा

यी बिरामीका लागि कागती पानी खतरा

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १५:३१

जाँच मेसिन एउटा : स्मार्ट लाइसेन्स जाँच गर्न कठिन

जाँच मेसिन एउटा : स्मार्ट लाइसेन्स जाँच गर्न कठिन

२०७६, ३० भाद्र सोमबार १७:१७