बुटवल – रुपन्देहीको बेलहिया नाकाबाट दुईपांग्रे सवारी साधन (मोटरसाइकल तथा स्कुटर) को आयातमा ४४ प्रतिशतले वृद्धि भएको छ । गत आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा मात्रै यो नाकाबाट १ लाख ४५ हजार ८ सय ७९ वटा मोटरसाइकल तथा स्कुटर आयात भएका छन् । अघिल्लो आव २०७४/०७५ मा १ लाख १ हजार १५ वटा दुईपांग्रे सवारी साधन आयात भएका थिए ।

अघिल्लो वर्षभन्दा गतवर्षको संख्या ४४ प्रतिशतले बढी हो । अघिल्लो वर्षमा ८ अर्ब ४९ करोड मूल्य बराबरका मोटरसाइकल र स्कुटर आयात भएकोमा गत वर्ष १२ अर्ब २९ करोडबराबरका दुईपांग्रे सवारीसाधन यो नाका हुँदै भित्रिएका छन् ।

भैरहवा भन्सार कार्यालयका प्रमुख भन्सार अधिकृत कमल कुमार भट्टराईका अनुसार दुईपांग्रे साना सवारीसाधनको आयात ठूलो आकारमा वृद्धि भएको छ । यी सवारीसाधन आयात वर्षेनि बढ्ने गरेको पाइएको उनले बताए । सडक विस्तारसँगै समयको मागअनुसार मोटरसाइकल, स्कुटरतर्फ नेपालीको आकर्षण बढेको पाइएको छ, जसले गर्दा पनि दुईपांग्रे सवारीको विक्री र आयात बढेको पौडेलले बताए ।

तर चारपांग्रे हलुका सवारीसाधन (भ्यान, जीप, कार) आयातमा भने कमी देखिएको छ । यो नाकाबाट आयात हुने साना सवारीसाधन ४ दशमलव ४७ प्रतिशतले घटेको पाइएको छ । नेपालका महत्वपूर्ण नाका वीरगन्ज, विराटनगरलगायतका नाकाबाट चारपांग्रे सवारीसाधनको आयात बढी हुन थालेपछि बेलहियाबाट आयात घटेको हो ।

गत आर्थिक वर्षमा यो नाकाबाट ७ हजार २ सय ८१ गोटा जिप, कार, भ्यान आयात भएका थिए भने अघिल्लो आर्थिक वर्षमा ७ हजार ७ सय १ गोटा जिप, कार, भ्यान आयात भएका थिए । जुन अघिल्लो आर्थिक वर्षको तुलनामा ४ दशमलव ४७ प्रतिशतले कमी हो ।

बेलहिया नाकाबाट आयात घटे पनि यस क्षेत्रमा साना चारपांग्रे सवारीसाधनको कारोवार भने बढेको छ । अन्य नाकाबाट भित्रिएका सवारी साधनहरु कारोवार हुने गरेका छन् । हिरो, होन्डा, टीभीएस, बजाजलगायतका कम्पनीहरूका दुईपांग्रे सवारीसाधनहरु नेपाल भित्रिने गरेका छन् । कार, जिप, भ्यान, ट्रक, मिनीट्रक र बसहरुसमेत नेपाल भित्रने गरेका छन् ।

यस्तै, पिकअप भ्यान, ट्रक, मिनीट्रक आयात समेत केही घटेको छ । अघिल्लो वर्ष १२ सय ९० गोटा पिकअप भ्यान आयात भएकोमा गत वर्ष ९ सय ४२ वटा मात्रै आयात भएको सूचना अधिकृत कलिराम पौडेलले बताए । भन्सार तथ्यांकअनुसार पिकअप भ्यान आयात २२ प्रतिशतले घटेको छ भने ट्रक, मिनीट्रक आयात १३.३८ प्रतिशतले घटेको छ । अघिल्लो वर्ष २ हजार ८ सय ६८ गोटा ट्रक, मिनीट्रक आयात भएकोमा गत वर्ष २ हजार ७ सय २९ वटा आयात भएको कार्यालयले जनाएको छ ।

डी.आर. बन्जाडे डी.आर. बन्जाडे
नेपाली पब्लिकका प्रदेश नम्बर ५ का प्रमुख संवाददाता हुन्।

लोकप्रिय

प्रदेश प्रहरी गठन नहुँदै हतारमा गाडी खरिद

प्रदेश प्रहरी गठन नहुँदै हतारमा गाडी खरिद

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १५:१८

हरि विष्टको ‘माइतीको देश २’ बजारमा

हरि विष्टको ‘माइतीको देश २’ बजारमा

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०७:३३

विविध घटनामा चारको मृत्यु

विविध घटनामा चारको मृत्यु

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:५५

लाल आयोग प्रतिवेदनमा दरबार हत्याकाण्डको व्याख्या

लाल आयोग प्रतिवेदनमा दरबार हत्याकाण्डको व्याख्या

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०८:३७

‘नारी स्रष्टाहरु आफैँमा प्रशंसनीय र धन्यवादका पात्र छन्’

‘नारी स्रष्टाहरु आफैँमा प्रशंसनीय र धन्यवादका पात्र छन्’

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:३५

बेलबारी फुटबल क्लब मोरङद्वारा ताप्लेजुङ–११ टाइबेकरमा पराजित

बेलबारी फुटबल क्लब मोरङद्वारा ताप्लेजुङ–११ टाइबेकरमा पराजित

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १०:२८

उमेर १०३, कमाइ तीन हजार

उमेर १०३, कमाइ तीन हजार

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ०७:२९

‘रन फर एजुकेशन’ प्रतियोगिता सम्पन्न

‘रन फर एजुकेशन’ प्रतियोगिता सम्पन्न

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १३:०४

समतल रात

समतल रात

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १७:२२

राजधानीमा चौथो थाई शैक्षिक मेला शुरु

राजधानीमा चौथो थाई शैक्षिक मेला शुरु

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १४:१९

नेपाल-भारत एजेन्डा पुरानै

नेपाल-भारत एजेन्डा पुरानै

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ०८:१६

‘इक्यान’ का बराल र गुरुङद्वारा राजीनामा

‘इक्यान’ का बराल र गुरुङद्वारा राजीनामा

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार ११:०५

बेवारिसे व्यक्तिले नयाँ जीवन पाए

बेवारिसे व्यक्तिले नयाँ जीवन पाए

२०७६, ३१ श्रावण शुक्रबार १३:५७

इन्साफ

इन्साफ

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार १२:००

दाङको विश्वास काष्ठ फर्निचरमा आगलागी, ६५ लाखको क्षति   

दाङको विश्वास काष्ठ फर्निचरमा आगलागी, ६५ लाखको क्षति   

२०७६, ३२ श्रावण शनिबार ११:३३