बुटवल – रुपन्देहीको बेलहिया नाकाबाट दुईपांग्रे सवारी साधन (मोटरसाइकल तथा स्कुटर) को आयातमा ४४ प्रतिशतले वृद्धि भएको छ । गत आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा मात्रै यो नाकाबाट १ लाख ४५ हजार ८ सय ७९ वटा मोटरसाइकल तथा स्कुटर आयात भएका छन् । अघिल्लो आव २०७४/०७५ मा १ लाख १ हजार १५ वटा दुईपांग्रे सवारी साधन आयात भएका थिए ।

अघिल्लो वर्षभन्दा गतवर्षको संख्या ४४ प्रतिशतले बढी हो । अघिल्लो वर्षमा ८ अर्ब ४९ करोड मूल्य बराबरका मोटरसाइकल र स्कुटर आयात भएकोमा गत वर्ष १२ अर्ब २९ करोडबराबरका दुईपांग्रे सवारीसाधन यो नाका हुँदै भित्रिएका छन् ।

भैरहवा भन्सार कार्यालयका प्रमुख भन्सार अधिकृत कमल कुमार भट्टराईका अनुसार दुईपांग्रे साना सवारीसाधनको आयात ठूलो आकारमा वृद्धि भएको छ । यी सवारीसाधन आयात वर्षेनि बढ्ने गरेको पाइएको उनले बताए । सडक विस्तारसँगै समयको मागअनुसार मोटरसाइकल, स्कुटरतर्फ नेपालीको आकर्षण बढेको पाइएको छ, जसले गर्दा पनि दुईपांग्रे सवारीको विक्री र आयात बढेको पौडेलले बताए ।

तर चारपांग्रे हलुका सवारीसाधन (भ्यान, जीप, कार) आयातमा भने कमी देखिएको छ । यो नाकाबाट आयात हुने साना सवारीसाधन ४ दशमलव ४७ प्रतिशतले घटेको पाइएको छ । नेपालका महत्वपूर्ण नाका वीरगन्ज, विराटनगरलगायतका नाकाबाट चारपांग्रे सवारीसाधनको आयात बढी हुन थालेपछि बेलहियाबाट आयात घटेको हो ।

गत आर्थिक वर्षमा यो नाकाबाट ७ हजार २ सय ८१ गोटा जिप, कार, भ्यान आयात भएका थिए भने अघिल्लो आर्थिक वर्षमा ७ हजार ७ सय १ गोटा जिप, कार, भ्यान आयात भएका थिए । जुन अघिल्लो आर्थिक वर्षको तुलनामा ४ दशमलव ४७ प्रतिशतले कमी हो ।

बेलहिया नाकाबाट आयात घटे पनि यस क्षेत्रमा साना चारपांग्रे सवारीसाधनको कारोवार भने बढेको छ । अन्य नाकाबाट भित्रिएका सवारी साधनहरु कारोवार हुने गरेका छन् । हिरो, होन्डा, टीभीएस, बजाजलगायतका कम्पनीहरूका दुईपांग्रे सवारीसाधनहरु नेपाल भित्रिने गरेका छन् । कार, जिप, भ्यान, ट्रक, मिनीट्रक र बसहरुसमेत नेपाल भित्रने गरेका छन् ।

यस्तै, पिकअप भ्यान, ट्रक, मिनीट्रक आयात समेत केही घटेको छ । अघिल्लो वर्ष १२ सय ९० गोटा पिकअप भ्यान आयात भएकोमा गत वर्ष ९ सय ४२ वटा मात्रै आयात भएको सूचना अधिकृत कलिराम पौडेलले बताए । भन्सार तथ्यांकअनुसार पिकअप भ्यान आयात २२ प्रतिशतले घटेको छ भने ट्रक, मिनीट्रक आयात १३.३८ प्रतिशतले घटेको छ । अघिल्लो वर्ष २ हजार ८ सय ६८ गोटा ट्रक, मिनीट्रक आयात भएकोमा गत वर्ष २ हजार ७ सय २९ वटा आयात भएको कार्यालयले जनाएको छ ।

लोकप्रिय

मानव  तस्करीमा परेर फर्केकाको प्रस्तुतीमा राउण्ड टेबल नेपालले सर्कस प्रदर्शन गर्ने

मानव तस्करीमा परेर फर्केकाको प्रस्तुतीमा राउण्ड टेबल नेपालले सर्कस प्रदर्शन…

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार २०:१३

कमजाेर हड्डीहरू बलियाे बनाउने सजिलाे उपाय

कमजाेर हड्डीहरू बलियाे बनाउने सजिलाे उपाय

२०७६, २७ मंसिर शुक्रबार १८:५२

सिन्धुपाल्चोकमा ४.५ रेक्टरको पराकम्प

सिन्धुपाल्चोकमा ४.५ रेक्टरको पराकम्प

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार २०:४७

सत्य विश्व भूमी पार्टी नेपालको घोषणा

सत्य विश्व भूमी पार्टी नेपालको घोषणा

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार १७:१६

पीपीएल विजेताले २७ लाख र उपविजेताले १० लाख पाउने

पीपीएल विजेताले २७ लाख र उपविजेताले १० लाख पाउने

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार १७:०२

कमला घिमिरेको नयाँ गीत ‘वान टु वान टु’ (भिडियो सहित)

कमला घिमिरेको नयाँ गीत ‘वान टु वान टु’ (भिडियो सहित)

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार १७:१५

‘नूर–गङ्गा प्रतिभा पुरस्कार गुठी’ द्धारा ५ प्रतिभालाई सम्मान

‘नूर–गङ्गा प्रतिभा पुरस्कार गुठी’ द्धारा ५ प्रतिभालाई सम्मान

२०७६, २७ मंसिर शुक्रबार १८:५०

प्रहरी सक्रियतामा रोकियो बालविवाह

प्रहरी सक्रियतामा रोकियो बालविवाह

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार ०९:५६

पत्रकार महासङ्घका उपाध्यक्षमाथि कुटपिट

पत्रकार महासङ्घका उपाध्यक्षमाथि कुटपिट

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार २१:०५

चुरोट पिउने महिलामा हुने १० खतराहरू

चुरोट पिउने महिलामा हुने १० खतराहरू

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार १८:५९

विश्वकै धनी व्यक्ति जेफ बेजोसकाे संङ्घर्ष र सफलताकाे कारण

विश्वकै धनी व्यक्ति जेफ बेजोसकाे संङ्घर्ष र सफलताकाे कारण

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार १५:४०

न्यातापोल अर्थात् पाँचतले मन्दिरको जीर्णोद्धार शुरु

न्यातापोल अर्थात् पाँचतले मन्दिरको जीर्णोद्धार शुरु

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार ०८:१५

खेल दाैरान ज्यान गुमाएका क्रिकेटरहरु

खेल दाैरान ज्यान गुमाएका क्रिकेटरहरु

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार १४:०१

पीएसजीको फराकिलो जित सँगै च्याम्पियन्स लिगको अन्तिम १६ टोली

पीएसजीको फराकिलो जित सँगै च्याम्पियन्स लिगको अन्तिम १६ टोली

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार ११:१७

राष्ट्रिय शिक्षा नीति, २०७६ सार्वजनिक

राष्ट्रिय शिक्षा नीति, २०७६ सार्वजनिक

२०७६, २६ मंसिर बिहीबार १०:४४