काठमाडौँ – मसिंर–१४ मा तोकिएको उपनिर्वाचनले सातवटै प्रदेशलाई छुने भएको छ। निर्वाचन आयोगका अनुसार उपनिर्वाचन हुने वडाहरू सबै प्रदेशमा छन्। प्रतिनिधिसभातर्फ कास्की– २, प्रदेशसभातर्फ बागलुङ २९२०, भक्तपुर १९१० र दाङको ३९२० निर्वाचन क्षेत्रमा उपनिर्वाचन हुँदैछ। त्यस बाहेक ४२ स्थानीय तहमा उपनिर्वाचन हुन लागेको हो।

स्थानीय तहतर्फ उपमहानगरपालिका प्रमुख– १, गाउँपालिका अध्यक्ष–३, गाउँपालिका उपाध्यक्ष–१ र वडाध्यक्ष–४१ पदहरु रिक्त छन् । स्थानीय बाहेक तीनवटै तहका रिक्त स्थानहरुमा एकै दिन उपनिर्वाचन हुन लागेको हो। विभिन्न ३६ जिल्लामा गरी तीनवटै तहका रिक्त ५० स्थानमा उपनिर्वाचनको तयारी छ। उपनिर्वाचनको मिति घोषणापछि भोजपुर पौवादुङमा गाउँपालिकाको वडा नम्बर १ को वडाध्यक्षको निधनका कारण त्यहाँ पद रिक्त हुन पुगेको छ।

प्रमुख निर्वाचन आयुक्त दिनेश थपलियाले अहिले निर्वाचन हुने सूचीमा उक्त वडा नरहेको बताए। तर, निर्वाचन कार्यक्रम घोषणा हुनुपूर्व सरकारले रिक्त रहेका थप स्थानहरुको सूची पठाए मसिंर–१४ मै ती स्थानहरुमा उपनिर्वाचन गर्न सकिने उनले उल्लेख गरे ।

निर्वाचन आयोगका अनुसार प्रदेश नम्बर १ को ८ वटा स्थानीय तहमा उपनिर्वाचन हुन लागेको छ । त्यसमध्ये सुनसरी धरान उपमहागरपालिकाको प्रमुख र पाँचथरको फाल्गुनन्द गाउँपालिकाको अध्यक्ष र संखुवासभाको मकालु गाउँपालिकाको अध्यक्ष पदका लागि उपनिर्वाचन हुनेछ । त्यसबाहेक वडाध्यक्षका लागि पाँचथरको फिदिम नगरपालिका– १, हिलिहाङ्ग गाउँपालिका–७, मोरङ घनपालथान गाउँपालिका–२, सुनसरीको धरान उपमहानगर–७, संखुवासभा खाँदवारी नगरपारिका–३, खोटाङको साकेला गाउँपालिका– ३ मा निर्वाचन हुँदैछ ।

स्थानीय तहमा सबैभन्दा बढी स्थान प्रदेश २ मा रिक्त देखिएको छ । त्यहाँ गाउँपालिका अध्यक्ष १ र वडाअध्यक्ष ९ रिक्त छन् । महोत्तरीको पिपरा गाउँपालिका अध्यक्षका लागि निर्वाचन हुनेछ । त्यसबाहेक सप्तरीको छिन्नमस्ता गाउँपालिका– ७, सिराहाको कल्याणपुर नगरपालिका–१२, महोत्तरीको बलवा नगरपाकिलकाको वडा नम्बर ८ र २, महोत्तरी मटिहानी नगरपालिका– ६, सर्लाहीको हरिपुर्वा नगरपालिका–१, रौतहटको गढिमाई नगरपालिका–२, बाराको बारागढी गाउँपालिका–१ र पर्साको सखुवा प्रसौनी गाउँपालिका–५ मा वडाध्यक्ष पद रिक्त छन् । आयोगले ती सबै स्थानमा उपनिर्वाचन हुने जनाएको छ ।

प्रदेश– ३ मा रिक्त रहेका ६ वटा वडाध्यक्ष पदका लागि उपनिर्वाचनको तयारी छ । रामेछापको उमाकुण्ड गाउँपालिका–५, सिन्धुपाल्चोकको इन्द्रावती गाउँपालिका–८, काभ्रेपलान्चोकको धुलिखेल नपा–२, काठमाडौँ दक्षिणकाली नपा–३, चितवनको खैरहनी नपाको वडा नम्बर ४ र ५ को रिक्त वडाध्यक्ष पदका लागि उपनिर्वाचन हुनेछ ।

गण्डकी प्रदेशमा जम्मा ३ वटा वडा रिक्त छन् । लमजुङ सुन्दरबजार नपा–२, बाग्लुङ्ग बडिगाड गापा–२ र नवलपरासी बर्दघाट सुस्ता पूर्व बैदीकाली गापा–५ मा उपनिर्वाचन हुनेछ । प्रदेश– ५ मा ९ वटा वडामा वडाध्यक्ष पद रिक्त छन् । गुल्मीको रुरुक्षेत्र गापा–६, अर्घाखाँची मालारानी गापा–३, प्युठानको प्यूठान नपा–२, प्यूठान ऐरावती गापाको वडा न। १ र २, रोल्पाको थावाङ गापा–१, कपिलवस्तु शिवराज नपा–१०, दाङ घोराही उपमहानगर–१६, बाँके कोहलपुर नपा– ६ मा वडाध्यक्षको उपनिर्वाचन हुने आयोगले जनाएको छ ।

कर्णाली प्रदेशमा उपाध्यक्ष–१ र वडाध्यक्ष– १ गरी दुई पदमा उपनिर्वाचनको तयारी छ । हुम्ला खार्पुनाथ गाउँपालिकाको उपाध्यक्ष पद र सल्यान कुमाख गापा–५ को वडाध्यक्ष पद रिक्त छन् ।

त्यसै गरी सुदूरपश्चिम प्रदेशमा ७ वटा रिक्त वडाध्यक्ष पदका लागि उपनिर्वाचन हुने आयोगले जनाएको छ । जसअनुसार बाजुराको त्रिवेणी नपा–१, अछामको मल्लेख गापा–५, डोटीको आदर्श गापा–२, कञ्चनपुरको पुर्नवास नपा–३, बैतडीको पुचौंडी नपा–४, सुर्नया गापा–१ र दोगडाकेदार गापा–४ मा वडाध्यक्ष रिक्त छन् ।

लोकप्रिय

वीरगञ्जको नेशनल मेडिकल कलेजमा छापा

वीरगञ्जको नेशनल मेडिकल कलेजमा छापा

२०७६, १ मंसिर आईतवार १८:२८

मंगल ग्रहमा पनि अक्सिजन भएको अनुमान

मंगल ग्रहमा पनि अक्सिजन भएको अनुमान

२०७६, २ मंसिर सोमबार १९:५२

महानगरीय प्रहरी दिवस, ‘लगनशील भए घटनाको अनुसन्धानमा सफलता’

महानगरीय प्रहरी दिवस, ‘लगनशील भए घटनाको अनुसन्धानमा सफलता’

२०७६, १ मंसिर आईतवार २०:३०

नेपाली युवालाई भारत सीको विशाल लक्ष्य, जवाफि ब्याटिङ गर्दै नेपाल

नेपाली युवालाई भारत सीको विशाल लक्ष्य, जवाफि ब्याटिङ गर्दै नेपाल

२०७६, १ मंसिर आईतवार १३:१७

सुचना प्रविधि क्षेत्रबाट वर्ल्डलिंक सबैभन्दा बढी आयकर तिर्नेमा

सुचना प्रविधि क्षेत्रबाट वर्ल्डलिंक सबैभन्दा बढी आयकर तिर्नेमा

२०७६, १ मंसिर आईतवार १७:२७

कमला घिमिरेको गीत ‘चिया छानेको’ ट्रेन्डिङ नम्बर १ मा

कमला घिमिरेको गीत ‘चिया छानेको’ ट्रेन्डिङ नम्बर १ मा

२०७६, १ मंसिर आईतवार २१:४१

राष्ट्रपतिसमक्ष निर्वाचन आयोगको वार्षिक प्रतिवेदन पेश

राष्ट्रपतिसमक्ष निर्वाचन आयोगको वार्षिक प्रतिवेदन पेश

२०७६, २ मंसिर सोमबार १७:०८

महिन्द्रा सर्भिस सेन्टरको लापरवाहीले उपभोक्ता समस्यामा

महिन्द्रा सर्भिस सेन्टरको लापरवाहीले उपभोक्ता समस्यामा

२०७६, २ मंसिर सोमबार ११:३५

बिल गेट्सको संस्थाद्धारा २० अर्ब लगानी गरेर स्मार्ट ट्वाइलेटको आविष्कार

बिल गेट्सको संस्थाद्धारा २० अर्ब लगानी गरेर स्मार्ट ट्वाइलेटको आविष्कार

२०७६, १ मंसिर आईतवार १७:१७

पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र नाईट क्लबमा सेलिब्रेटीसँग यसरी नाँचे (भिडियो सहित)

पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र नाईट क्लबमा सेलिब्रेटीसँग यसरी नाँचे (भिडियो सहित)

२०७६, २ मंसिर सोमबार ११:३४

मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठनको अन्तिम गृहकार्य हुँदै, सहमति खोज्दै ओली–दाहाल

मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठनको अन्तिम गृहकार्य हुँदै, सहमति खोज्दै ओली–दाहाल

२०७६, ३ मंसिर मंगलवार ०७:२७

भारत सीविरुद्ध नेपाललाई पहिलो सफलता

भारत सीविरुद्ध नेपाललाई पहिलो सफलता

२०७६, १ मंसिर आईतवार १०:२०

मेवा खाँदा ध्यान दिनुपर्ने कुराहरु

मेवा खाँदा ध्यान दिनुपर्ने कुराहरु

२०७६, २ मंसिर सोमबार ११:२०

नर्सिङ नाम दर्ता परीक्षाको नतिजा सार्वजानिक

नर्सिङ नाम दर्ता परीक्षाको नतिजा सार्वजानिक

२०७६, १ मंसिर आईतवार २१:३६

अनमोल र सुहाना ‘ए मेरो हजुर–४’ मा पक्का

अनमोल र सुहाना ‘ए मेरो हजुर–४’ मा पक्का

२०७६, १ मंसिर आईतवार १०:३३