अहिले सरकार र नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (विप्लव)बीच हुने भनिएको वार्ता-प्रसङ्ग सेलाएको छ। जबजब नेकपा विप्लवले मुलुकमा बन्द, विध्वंस, विस्फोट र तोडफोड शुरु गर्छ, तबतब सरकार वार्ताको झ्याली पिट्न थाल्छ। विप्लवका कार्यक्रमहरू मत्थर हुनेबित्तिकै वार्ताको प्रसङ्गमा सरकारको पनि मौनता शुरु हुन्छ।

त्यस्तै भएको छ अहिले। पछिल्लोपटक नेकपा विप्लवले गरेको बन्द, तोडफोड र एनसेल टावरमा आगजनी गरेपछि सरकारले वार्ताको कुरा उठाएको थियो। तर, यो वार्ताको विषयमा सरकार र विप्लव दुवै पक्ष इमानदार देखिँदैनन्। दुवै पक्षले आजका दिनसम्म गरेको वार्ताको चर्चामा इमानदारी देखाएका छैनन्। वास्तवमा भन्ने हो भने अहिले दुवै पक्षले वार्ता चाहेकै छैनन्।

नेकपा विप्लवका लागि त यस्तो खालको वार्ताको कुनै औचित्य नै देखिँदैन। वार्ता प्रसङ्गको पछिल्लो चरणमा सरकारका प्रवक्ता एवं सञ्चारमन्त्री गोकुलप्रसाद बाँस्कोटाले सरकार र नेकपा विप्लव वार्ताका निम्ति तीनवटा शर्त अघि सारेका थिए। पहिलो- वर्तमान संविधानलाई अक्षरशः स्वीकार गर्नुपर्ने, दोस्रो- राजनीतिक प्रतिस्पर्धामा आउनुपर्ने र तेस्रोमा हिंसा त्याग्नुपर्ने सरकारका प्रमुख शर्त रहेका छन्। यी तीनवटै शर्तले विप्लवका निम्ति कुनै पनि अर्थ राख्दैनन्।

किनकि विप्लवले संविधान नमान्ने, संसदीय व्यवस्था नमान्ने र नयाँ किसिमको राज्यव्यवस्था निर्माण गर्ने भन्दै प्रचण्डलाई छोडेर अलग पार्टी निर्माण गरेका हुन्। सरकारको शर्त र विप्लवको बाटो एकआपसमा कहीँ पनि जोडिन सक्ने अवस्था छैन। सरल भाषामा भन्नुपर्दा अहिले सरकारसँग वार्ता गरेर हतियार बिसाउने, शान्तिपूर्ण प्रतिस्पर्धात्मक राजनीतिमा आउने र संविधानलाई यथावत् स्वीकार गर्ने हो भने नेकपा विप्लवले पाउने केही पनि छैन। अनि विप्लवले सरकारसँग किन र केका लागि वार्ता गर्ने? त्यसैले नेकपा विप्लवले भन्दै आएको वार्ताको प्रसङ्ग आफैँमा पूर्णरूपमा बेइमान छ।

त्यस्तै सरकारलाई पनि नेकपा विप्लवसँग वार्ता गर्नु छैन। किन कि विप्लवसँग वार्ता गरेर सरकारले के दिने? नेकपा विप्लवको माग सरकारले कुनै पनि अवस्थामा सम्बोधन गर्ने वाला पनि छैन। नेकपा विप्लवलाई सकेसम्म उक्साएर मुलुकमा ध्वंसात्मक गतिविधि गराउन सकेको खण्डमा ओली सरकारले जनताको ध्यान विकासनिर्माण र उन्नतिबाट अन्यत्र मोड्ने अवसर पाउने छ र साँचो अर्थमा अहिले सरकारले पनि त्यही खोजेको छ।

विप्लवलाई वार्तामा ल्याएर सत्तामा सहभागी बनाउन अहिले नेकपाका दुवै अध्यक्षद्वय ओली-प्रचण्ड पटक्कै मञ्जुर छैनन् र विप्लव पनि वार्ता गरेर एउटा मन्त्री बन्न आउनेवाला छैनन्। त्यसैले यो वार्ताको प्रसङ्ग नेकपा विप्लव र सरकार दुवैले राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय जगतलाई देखाउनका निम्ति मात्रै उठाइरहेका छन्। निकट भविष्यमा पनि यसरी नै वार्ताको प्रसङ्ग उठिरहनेछ। जबसम्म विप्लवले ठूलै वितण्डा मच्चाउँदैनन्, तबसम्म कुनै पनि किसिमको वार्ता हुने छैन।

तर, अहिले सरकार नेकपा विप्लवका कार्यकर्तालाई दमन गर्ने, इन्काउन्टर गर्ने, पक्राउ गर्ने, जेल हाल्ने, फकाउने, तर्साउने र सत्तारूढ नेकपामा प्रवेश गराएर उसलाई कमजोर बनाउने रणनीतिमा लागेको देखिन्छ। विप्लव भने अहिले किंकर्तव्यविमुढ अवस्थामा देखिन्छन्। न त उनले युद्धको घोषणा नै गरेका छन्, न त संघर्षमा नै उत्रिएका छन्। यसले सरकारी रणनीतिलाई सफल तुल्याउँदै लगेको भान हुन्छ।

लोकप्रिय

थ्री स्टारको गोलमा बार्सिलोना विजयी र मेस्सीको निः स्वार्थता

थ्री स्टारको गोलमा बार्सिलोना विजयी र मेस्सीको निः स्वार्थता

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १०:४०

लापरवाही गरेको आराेपमा चितवन मेडिकल कलेजमा तोडफोड

लापरवाही गरेको आराेपमा चितवन मेडिकल कलेजमा तोडफोड

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार २०:१०

स्कटल्यान्डसँग पपुवा न्युगिनी झिनो रनले पराजित

स्कटल्यान्डसँग पपुवा न्युगिनी झिनो रनले पराजित

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १७:२८

स्वीमिङपुलमा डुबेर बालकको मृत्यु

स्वीमिङपुलमा डुबेर बालकको मृत्यु

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार २०:५५

गेल र मालिगांलाई पछि पारे सन्दीपले, करोड बढी मुल्यमा अनुबन्धित

गेल र मालिगांलाई पछि पारे सन्दीपले, करोड बढी मुल्यमा अनुबन्धित

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १०:२४

पीपीएलको दोस्रो संस्करण डिसेम्बरमा हुने

पीपीएलको दोस्रो संस्करण डिसेम्बरमा हुने

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १६:५८

विश्वकप छनोटमा ओमानसँग हङकङ पराजित

विश्वकप छनोटमा ओमानसँग हङकङ पराजित

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १९:२०

‘अब सबै इन्डियाले गर्छ’

‘अब सबै इन्डियाले गर्छ’

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार ११:१८

बढ्दै छ गायक शंकर कडेलको  ‘पूर्णिमा’ गीतको लोकप्रियता

बढ्दै छ गायक शंकर कडेलको ‘पूर्णिमा’ गीतको लोकप्रियता

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १५:५८

आतंकवादी हमला हुन सक्ने भन्दै दिल्लीमा हाई अलर्ट जारी

आतंकवादी हमला हुन सक्ने भन्दै दिल्लीमा हाई अलर्ट जारी

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १३:४०

१८ वटा बैंकसहित ८१ कम्पनीको शेयर कारोबार रोक्का

१८ वटा बैंकसहित ८१ कम्पनीको शेयर कारोबार रोक्का

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १४:०३

दक्षिण अफ्रिकाविरुद्धको टेष्टमा रोहितको शानदार दोहारो शतक

दक्षिण अफ्रिकाविरुद्धको टेष्टमा रोहितको शानदार दोहारो शतक

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १२:४३

भारतविरुद्धको तेस्रो टेष्टमा पनि दबाबमा दक्षिण अफ्रिका

भारतविरुद्धको तेस्रो टेष्टमा पनि दबाबमा दक्षिण अफ्रिका

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १४:२७

कविताको उत्कृष्ट बलिङमा चितवनद्वारा विराटनगर पराजित

कविताको उत्कृष्ट बलिङमा चितवनद्वारा विराटनगर पराजित

२०७६, ३ कार्तिक आईतवार १७:०६

प्रियंका कार्की र बसन्त थापाको ‘बैंस’ सार्वजानिक (भिडियो सहित)

प्रियंका कार्की र बसन्त थापाको ‘बैंस’ सार्वजानिक (भिडियो सहित)

२०७६, ४ कार्तिक सोमबार १७:३५