रुकुमपूर्व – पत्र आदानप्रदान लगायतका काममा लामो इतिहास बोकेको हुलाक सेवाको आजभोलि प्रभावकारिता घट्दै गएको छ। इन्टरनेट तथा विभिन्न सञ्चारमाध्यमको विकास र बढ्दो प्रयोगसँगै हुलाक सेवाको प्रभाकारिता घट्दै गएको हो।

अहिले सूचना प्रविधिले विश्वलाई साँघुरो बनाइसकेको छ। सूचना/प्रविधिको विकासले फड्को मार्दै जाँदा हुलाकमार्फत चिठीपत्र पठाउने प्रचलन हराउँदै गएको छ। शहरदेखि गाउँगाउँसम्म टेलिफोन, इन्टरनेट, फ्याक्स हुँदै अहिले आएर सबैको हातहातमा मोबाइल फोन भएपछि मानिसको हुलाकप्रतिको लगाव घट्दै गएको हो।

फेसबुक च्याट, भाइबर, स्काइपबाट प्रत्यक्ष रूपमा कुराकानी गर्न सकिने हुँदा हुलाकको प्रभावकारिता घटेको बताइन्छ। केही वर्षअघिसम्म सूचना आदानप्रदानको महत्त्वपूर्ण माध्यम मानिने हुलाकसँग अहिले न्यून मात्रामा सेवाग्राही छन्। पछिल्लो पुस्ताका कतिपयले त हुलाक भनेको के हो भन्ने पनि थाहा पाउँदैनन्। घरायसी तथा व्यक्तिगत चिठीपत्र पठाउने काम ह्वात्तै घटेपछि अहिले सरकारी कार्यालयको चिठीको भरमा रुकुम (पूर्व)को इलाका हुलाक कार्यालय सञ्चालन भइरहेको छ।

केही वर्ष अघिसम्म रुकुम (पूर्व)मा हुलाकको निकै महत्त्व मानिन्थ्यो। भौगोलिक विकटताले पछि परेको जिल्ला रुकुम (पूर्व)मा रेडियो, एफएम बढी सुनिन्थ्यो। पहिले मानिसहरूले इलाका हुलाक कार्यालय रुकुमकोटबाट रुकुम, रोल्पा, सल्यान, जाजरकोट, सुर्खेतलगायत विभिन्न ठाउँका रेडियोहरूमा कार्यक्रमका लागि रचना, सन्देश, सल्लाहसुझाव हुलाकमार्फत नै पठाउने गरेको इलाका हुलाक कार्यालय रुकुम (पूर्व)का हल्कारा ऋषिराम आचार्यले बताए।

सूचना आदानप्रदानका लागि रुकुमकोट इलाका हुलाक कार्यालय गाउँ अनि शहर, स्वदेश अनि विदेश, एक अनि अर्काको सेतु बनेको थियो। ५/७ वर्ष अघिसम्म महिनामा २ हजार चिठीपत्र आउने गरेकोमा अहिले ५०/६० वटा मात्र हुलाकमार्फत आउने गरेको हल्कारा आचार्यले बताए।

सङ्घीयताले जन्माएको नयाँ तथा प्रदेश नं. ५ को एकमात्र हिमाली जिल्ला रुकुम (पूर्व)मा रहेको इलाका हुलाक कार्यालय डेढ वर्षदेखि भाडाको घरमा सञ्चालन हुँदै आएको छ। २०७४ भदौ ५ गते रुकुम (पूर्व)ले छुट्टै जिल्लाको मान्यता पाएको थियो। विस्तारै जिल्लामा सरकारी कार्यालयको स्थापना हुँदै गर्दा पहिले इलाका हुलाक कार्यालय बसेको ठाउँमा जिल्ला समन्वय समिति बसेपछि २०७४ चैतदेखि भाडाको घरबाट कार्यसम्पादन गर्न थालेको हल्कारा आचार्यले बताए।

उनका अनुसार दुईवटा कोठा भाडामा लिएर कार्य सम्पादन भइरहेको छ। यसको घरभाडा जिल्ला हुलाक कार्यालय रुकुम (पश्चिम)ले मासिक रु. ५ हजार तिरिदिँदै आएको छ। कार्य सम्पादनका लागि दुईवटा कोठा पर्याप्त नभएको उनको भनाइ थियो। कोठा अभावका कारण दर्ता, डाँकफाँट, प्रसारण फाँट एउटै कोठामा सञ्चालन गर्नुपरेको बताउँदै कर्मचारीको पनि अभाव रहेको उहाँले बताए।

इलाका हुलाक कार्यालयलाई जिल्ला हुलाक कार्यालय बनाउनका लागि सञ्चार मान्त्रालयमा माग गरेको र अहिले विभाग, अर्थ मन्त्रालय हुँदै सामान्य प्रशासनमा कुरा चलिरहेको हल्कारा आचार्यले बताए। (रासस)

लोकप्रिय

नेपालको कम्युनिष्ट शासन प्रणाली दुनियाँको कुनै किताबमा पाइँदैनः दाहाल

नेपालको कम्युनिष्ट शासन प्रणाली दुनियाँको कुनै किताबमा पाइँदैनः दाहाल

२०७६, ११ माघ शनिबार १७:४७

डाँका घटनामा संलग्न रहेको अभियोगमा ६ जना पक्राउ

डाँका घटनामा संलग्न रहेको अभियोगमा ६ जना पक्राउ

२०७६, १२ माघ आईतवार २०:२३

कांग्रेसको विवाद मिल्योः १४ औं महाधिवेशन २०७७ फागुन ७ मा नै हुने

कांग्रेसको विवाद मिल्योः १४ औं महाधिवेशन २०७७ फागुन ७ मा…

२०७६, १० माघ शुक्रबार २०:०२

देशको लागि खेल्न बीबीएल छोडेर नेपाल फर्किँदै सन्दीप

देशको लागि खेल्न बीबीएल छोडेर नेपाल फर्किँदै सन्दीप

२०७६, १२ माघ आईतवार १०:१५

सय विकेटको कोशेढुङ्गाबाट सन्दीप एक विकेट टाढा!

सय विकेटको कोशेढुङ्गाबाट सन्दीप एक विकेट टाढा!

२०७६, ११ माघ शनिबार १७:१९

युवती रोजेर निःशुल्क शारिरीक सम्पर्क राख्न पाइने विश्वकाे अनाैठाे ठाँउ

युवती रोजेर निःशुल्क शारिरीक सम्पर्क राख्न पाइने विश्वकाे अनाैठाे ठाँउ

२०७६, ११ माघ शनिबार १४:१०

बीमाको रकम भुक्तानी नहुँदा अस्पताल सञ्चालनमा समस्या

बीमाको रकम भुक्तानी नहुँदा अस्पताल सञ्चालनमा समस्या

२०७६, १० माघ शुक्रबार ०७:२६

२९ राउण्ड गोली सहित एकजना पक्राउ

२९ राउण्ड गोली सहित एकजना पक्राउ

२०७६, १२ माघ आईतवार १७:५९

कोरोना भाइरस के हो? यसको लक्षण र बच्ने उपाय

कोरोना भाइरस के हो? यसको लक्षण र बच्ने उपाय

२०७६, १० माघ शुक्रबार १३:४२

हुम्लाले भोगेको नियती र राज्यको अकर्मण्यता

हुम्लाले भोगेको नियती र राज्यको अकर्मण्यता

२०७६, १२ माघ आईतवार १३:२१

अभिनेत्री सेजल शर्माले गरिन आत्महत्या

अभिनेत्री सेजल शर्माले गरिन आत्महत्या

२०७६, ११ माघ शनिबार ११:३६

विकासले सम्पदा विनाश ग¥यो : पूर्वराष्ट्रपति यादव

विकासले सम्पदा विनाश ग¥यो : पूर्वराष्ट्रपति यादव

२०७६, १२ माघ आईतवार ०८:५८

मौरीपालन व्यवसायबाट अब्बल आम्दानी

मौरीपालन व्यवसायबाट अब्बल आम्दानी

२०७६, ११ माघ शनिबार १७:२४

इरानी आक्रमणमा परी ३५ अमेरिकी सैनिकको टाउकोमा चोट

इरानी आक्रमणमा परी ३५ अमेरिकी सैनिकको टाउकोमा चोट

२०७६, ११ माघ शनिबार १२:४३

सर्वजातीय कुलदेवताधामको निर्माण हुने

सर्वजातीय कुलदेवताधामको निर्माण हुने

२०७६, ११ माघ शनिबार १६:४७