रसुवा – पुत्रदा एकादशी पर्वका अवसरमा आइतबार हजारौँ भक्तजनले गोसाइँकुण्डमा डुबुल्की लगाई भगवान् शिवको पूजाआजा गरेका छन्।

तीर्थ गएका हजारौंँ यात्रुमध्ये २१ औँ शताब्दीमा पनि ‘पुत्र’ प्राप्तिको वरदान माग्न करीब तीनसयको हाराहारीमा श्रीमान्÷श्रीमतीको जोडीले गोसाइँकुण्डमा स्नानपश्चात् पुत्र पैदा होस् भनी कामनाका साथ भगवान् शिवको विशेष पूजा आराधना गरेको कुण्डको छेउमा होटल सञ्चालन गर्ने व्यवसायीले बताए।

छोराको इच्छा राख्ने दम्पतीले पुत्रदा एकादशीका दिन गोसाइँकुण्डमा पुगी आदर्शपुकार गरेपश्चात् पछिल्ला दिनमा जन्मने सन्तान पुत्रको रूपमा पैदा हुने मान्यता रहिआएको र धेरैजसो गोसाइँकुण्ड पुगेका भक्तजनले भगवानको वरदानले ‘मेरो इच्छा पूरा भयो’ भन्ने गाउँघरमा जवाफ पाएको अनुभव ज्येष्ठ नागरिकले बताएका छन्।

धार्मिक मान्यताअनुरूप ३० गते जनैपूर्णिमाका दिन संसारभर रहेका सम्पूर्ण देवदेवता भगवान् शिवलाई भेट्न पवित्र तीर्थस्थल गोसाइँकुण्डमा पुग्ने र त्यो दिन कुण्डमा फूल अक्षता चढाउँदा सबै देवताको दर्शन मिल्ने विश्वास रहिआएको छ। आ–आफ्नो परम्पराअनुसार लगाइने जनै तथा डोरो बन्धन पूर्णिमाको दिन कुण्डमा चोपलेपछि कुनै मन्त्र उचारण गर्न नपर्ने मान्यतासमेत रहिआएको छ।

जनैपूर्णिमाको दिन पवित्र तीर्थको किनारमा तिथिश्राद्व गर्नाले दिवङ्गत पितृले आत्मसम्मान पाउने र बाटोमा अधोगति भएर बसेका सबै पितृ सरासर स्वर्गलोकमा पुग्ने मान्यता रहिआएको पुरोहित टङ्कप्रसाद ढकालले बताए। आइतबारबाट शुरू भई ३० गतेसम्म चल्ने विशेष पर्वमा १५ हजार भक्तजन गोसाइँकुण्ड पुग्ने अनुमान गरिएको बताउँदै गोसाइँकुण्डक्षेत्र विकास समितिका अध्यक्ष सञ्जीव डिएमले आइतबारको पुत्रदा एकादशी पर्वमा स्नान गर्ने हजारौँ यात्रुमध्ये बढी मात्रामा श्रीमान श्रीमतीको जोडी पाइएको बताए।

सरकारी मान्यताअनुरूप धुञ्चेबाट गोसाइँकुण्ड पुग्न सात कोस उकालो पैदलमार्ग रहेको छ। गोसाइँकुण्ड जान काठमाडौँदेखि धुञ्चेसम्म भने मोटर सुविधा भएका कारण अहिले काठमाडौँबाट यात्रा शुरू गरेपछि एकै दिनमा देउराली क्षेत्र क्षेत्रमा पुग्न सकिने यात्रुले बताएका छन्। गोसाइँकुण्डमा स्नान र पूजाआराधना गरेपछि शरीरको रोगव्याधी हट्ने, अञ्जानमा गरेका सबै पाप मोक्ष हुने, नयाँ जोश र नयाँ जागर बढ्ने मान्यता रहिआएको छ।

विगतको तुलनामा यस वर्ष यात्रुलाई आकस्मिक उपचारका लागि चिकित्सकको सङ्ख्या वृद्वि हुनुका साथै लेक लागेका यात्रुलाई उद्धारको विविध थप व्यवस्था भएकोले निर्धक्कसाथ गोसाइँकुण्ड यात्रा गर्न सबै यात्रुमा अनुरोध गरिएको समितिले जनाएको छ। (रासस)

लोकप्रिय

दलित महिलाको जीवन सङ्घर्षमा आधारित कथा ‘दुलारी’ सार्वजानिक

दलित महिलाको जीवन सङ्घर्षमा आधारित कथा ‘दुलारी’ सार्वजानिक

२०७६, २२ मंसिर आईतवार १८:४७

फुटबलमा बंगलादेशसँग भिड्दै नेपाल, फाइनल पुग्ने लक्ष्य

फुटबलमा बंगलादेशसँग भिड्दै नेपाल, फाइनल पुग्ने लक्ष्य

२०७६, २२ मंसिर आईतवार १०:३४

द्रुतमार्ग पाँच वर्षभित्र सक्ने गरी समष्टिगत गुरुयोजना

द्रुतमार्ग पाँच वर्षभित्र सक्ने गरी समष्टिगत गुरुयोजना

२०७६, २३ मंसिर सोमबार १९:१७

भारतविरुद्ध हारको बदला लिँदै ऐतिहासिक स्वर्ण जित्ने दाउमा नेपाल

भारतविरुद्ध हारको बदला लिँदै ऐतिहासिक स्वर्ण जित्ने दाउमा नेपाल

२०७६, २३ मंसिर सोमबार ११:०२

चाया हटाउने घरेलु उपाय

चाया हटाउने घरेलु उपाय

२०७६, २२ मंसिर आईतवार १४:३९

महिनावारी समयमै गराउने घरेलु उपाय

महिनावारी समयमै गराउने घरेलु उपाय

२०७६, २३ मंसिर सोमबार १४:२९

लज्जावती झारः जण्डिस र मधुमेहको एक अचुक औषधी

लज्जावती झारः जण्डिस र मधुमेहको एक अचुक औषधी

२०७६, २३ मंसिर सोमबार ११:४०

चौथो स्वर्ण जित्दै गौरिकाले रचिन् यस्ताे कीर्तिमान

चौथो स्वर्ण जित्दै गौरिकाले रचिन् यस्ताे कीर्तिमान

२०७६, २३ मंसिर सोमबार १७:४०

कोदो भित्र्याउन व्यस्त किसान

कोदो भित्र्याउन व्यस्त किसान

२०७६, २२ मंसिर आईतवार १७:३०

इलामको किवी बेच्न एक्स्पो आयोजना गरिदैं

इलामको किवी बेच्न एक्स्पो आयोजना गरिदैं

२०७६, २३ मंसिर सोमबार १७:४१

भ्रष्टाचारविरुद्ध अख्तियारको सक्रियता, पाँच हजार उजुरी थपिए

भ्रष्टाचारविरुद्ध अख्तियारको सक्रियता, पाँच हजार उजुरी थपिए

२०७६, २३ मंसिर सोमबार ०७:१८

फुटबलको फाइनलमा भुटानसँग भिड्दै नेपाल, स्वर्ण जित्ने लक्ष्य

फुटबलको फाइनलमा भुटानसँग भिड्दै नेपाल, स्वर्ण जित्ने लक्ष्य

२०७६, २४ मंसिर मंगलवार ०७:१५

बंगलादेशलाई पराजित गर्दै नेपाल फाइनलमा

बंगलादेशलाई पराजित गर्दै नेपाल फाइनलमा

२०७६, २२ मंसिर आईतवार १९:०९

हल्ट पुरस्कारको लागि टियुबाट एनसीसीको Substyro टिम विजयी

हल्ट पुरस्कारको लागि टियुबाट एनसीसीको Substyro टिम विजयी

२०७६, २२ मंसिर आईतवार १५:५८

आगलागीबाट २६ लाख बराबरको क्षति

आगलागीबाट २६ लाख बराबरको क्षति

२०७६, २३ मंसिर सोमबार २०:५१