धनगढी – ऐन कानून निर्माणमा भएको ढिलाइले सुदूरपश्चिममा केन्द्र सरकारमातहत रहेका खेलकुद विकास समितिहरू प्रदेश सरकारमातहत जान सकेका छैनन्। प्रदेश सरकारले खेलकुद ऐन नै निर्माण गर्न नसक्दा संघीय सरकारमातहत रहेका खेलकुद विकास समिति प्रदेशमातहत जान नसकेका हुन्। यसले गर्दा प्रदेश सरकारले जिल्ला तथा क्षेत्रीय खेलकुद विकास समितिमार्फत खेलकुदका कार्यक्रमहरूसमेत गर्न सकेको छैन।

संघीय सरकारमातहत रहेका खेलकुद विकास समितिहरूलाई प्रदेश सरकारमातहत लान कानूनी समस्या देखिएको छ। सुदूरपश्चिम प्रदेशमा जिल्ला तथा क्षेत्रीय खेलकुद विकास समितिलाई प्रदेशमातहत लग्ने गृहकार्यसमेत शुरू भएको छैन। सुदूरपश्चिम प्रदेशस्तरीय खेलकुद परिषद गठनमा भएको ढिलाइका कारण भएको बजेटसमेत फ्रिज भएको छ। प्रदेशसभाले खेलकुद विधेयक पास गर्नै ढिलाइ गरेकाले पदाधिकारी नियुक्ति प्रक्रियासमेत अघि बढ्न सकेको छैन।

कहिले ऐन कानून बन्ने हुन् र संघीय सरकार मातहातका खेलकुद विकास समिति प्रदेशअन्तर्गत आउने हुन अझै टुङ्गो छैन। जिल्ला तथा क्षेत्रीय खेलकुद विकास समिति प्रदेश मातहत नआउँदा प्रदेश सरकारले खेलकुदका लागि छुट्याएको बजेट समेत फ्रिज गइरहेको छ। जिल्लास्तरका खेलकुद विकास समितिले पनि प्रदेशको बजेट नहुँदा खेलकुदका कार्यक्रम सञ्चालन गर्न सकेको छैन।

जिल्ला खेलकुद विकास समिति कैलालीका अध्यक्ष दिपक सिंहका अनुसार प्रदेशले ऐन निर्माणमै गरेको ढिलाइले यो अवस्था आएको हो। जिल्ला खेलकुद विकास समितिलाई समन्वय समिति नभई विकास समितिकै रूपमा विकास गर्नका लागि प्रदेश सरकारले नसक्ने उनको दाबी छ। खेलकुद क्षेत्रको विकासका लागि जिल्ला खेलकुद विकास समितिलाई केन्द्र मातहत नै राखी प्रदेशले गर्ने कार्यक्रममा समन्वयात्मक भूमिका खेल्न सकिने उनको भनाइ छ।

सुदूरपश्चिममा खेलकुद ऐनका लागि आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्रालयबाट सैद्धान्तिक सहमति लिइसके पनि ऐन निर्माण हुन सकेको छैन। सामाजिक विकास मन्त्रालयका अनुसार सैद्धान्तिक सहमति लिएर आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयमा मस्यौदाका लागि पठाइएको छ। मन्त्रालयका युवा तथा खेलकुद महाशाखा अधिकृत कुलराज सोतीका अनुसार खेलकुद ऐन निर्माण भएसँगै प्रदेश खेलकुद परिषद गठन प्रक्रियामा सरकार जानेछ। यसका लागि ऐन निर्माण भएसँगै प्रदेश खेलकुद परिषद गठन हुने र सम्पूर्ण जिल्ला खेलकुद विकास समिति प्रदेशमातहत आएरै गठन हुने उनी बताउँछन्।

जिल्ला खेलकुद विकास समिति प्रदेश सरकारमातहत जाने भनिए पनि प्रदेशले ऐन निर्माणमै गरेको ढिलाइले खेलप्रेमीहरू निराश भएका छन्। प्रदेशको यो गतिले खेलकुद क्षेत्रको विकास नहुने भन्दै जिल्ला खेलकुद विकास समितिलाई केन्द्रमातहत नै राख्नुपर्ने उनीहरूको माग छ।

लोकप्रिय

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

हवाई आक्रमणमा १८ जनाको मृत्यु

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:३४

राष्ट्रपति  बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री  एस जयशंकरबिच भेट

राष्ट्रपति बिद्यादेवी भण्डारी र भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरबिच भेट

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:०८

नेपाल भारतसँग पराजित

नेपाल भारतसँग पराजित

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:५२

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

कुलेखानी तेस्रोबाट दशैँअघि १४ मेगावाट विद्युत् उत्पादन हुने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:३४

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

एभिसी सेन्ट्रल जोन पुरुष भलिबलः नेपाललाई जित्नै पर्ने दबाब

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:४७

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

मितेरी पुल बन्द हुँदा भारतीय गाडी आगमनमा समस्या

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:२७

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

स्वास्थ्यचौकीमा सेवाग्राहीको चाप बढ्दो

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १७:१०

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

भारतीय बिदेशमन्त्रीले राष्ट्रपती भण्डारीलाई भेट्ने

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार ०९:१०

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

गाेरखामा पहिरोले एक घर बगायो, २९ घर जोखिममा

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १२:२२

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

बसन्त थापा मगरको स्वरमा ‘आमाले बोकेको भारी’ सार्वजनिक

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १३:२२

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

पर्यटन प्रवर्द्धनका लागि क्यानोनिङ महोत्सव 

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १३:४९

गुणस्तर शिक्षाको नीति अन्तिम चरणमाः मन्त्री पोखरेल

गुणस्तर शिक्षाको नीति अन्तिम चरणमाः मन्त्री पोखरेल

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:१३

सुन तोलाको ३०० ले बढ्याे, खपत घट्यो

सुन तोलाको ३०० ले बढ्याे, खपत घट्यो

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १४:२२

अस्ट्रेलियाली चर्चमा यौनकाण्डः कार्डिनल जर्ज पेल दोषी ठहर

अस्ट्रेलियाली चर्चमा यौनकाण्डः कार्डिनल जर्ज पेल दोषी ठहर

२०७६, ४ भाद्र बुधबार १६:२७

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

प्रधानमन्त्री ओली थप स्वास्थ्य उपचारका लागि सिंगापुर प्रस्थान

२०७६, ५ भाद्र बिहीबार १४:५८