तेजन खड्का, उर्लाबारी – विराटनगर उच्च अदालतले उर्लाबारी नगरपालिकाको नगर सभाद्वारा पारित भएका निर्णयहरु कार्यान्वयन गर्न रोक लगाएकोप्रति मेयर खड्गबहादुर फागोले दुख व्यक्त गरेका छन्। मंगलबार आफ्नै कार्यकक्षमा पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गर्दै मेयर फागोले अदालतको आदेसपछि नगर परिषदका निर्णयहरु कार्यान्वयनमा ल्याउन नसक्दा र दैनिक सेवा प्रवाहमा नगरवासीहरुमा पर्ने असुविधाका कारण आफूलाई दुखी बनाएको बताए।

मेयर फागोद्वारा जारी विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘सम्पूर्ण नगरवासी महानुभावहरुमा नगरको विकासमा सदाझैँ यो समयमा पनि नगरपालिकालाई साथ सहयोग गरिदिनु हुन अपील गर्दै तपाईंहरुलाई पर्न जाने असुविधाको क्षणमा संयम भई बसिदिनु हुन आग्रह गर्दछु।’ ‘नगरपालिकाको मिति २०७६/०३/२९ गतेको निर्णयलाई हाल कार्यान्वयन नगर्नू।नगराउनू भनी उच्च अदालत विराटनगरबाट प्राप्त आदेसलाई पालना गर्नु मेरो दायित्व हो,’ मेयर फागोले विज्ञप्तिमा भनेका छन्, ‘तथापि नगर प्रमुखको हैसियतमा नगर विकास योजना तत्काल कार्यान्वयमा ल्याउन नसक्दा नगरवासीमा पर्न जाने असुविधाका विषयमा सोच्न बाध्य तुल्याएको छ। म यसबाट अत्यन्त दुखी छु।’

मेयर फागोले नेपालको संविधानको धारा २१८ अनुसार उर्लाबारी नगर कार्यपालिका कार्य सम्पादन नियमावली २०७४ बमोजिम पहिलो पटकको बैठकमा ५१ प्रतिशत सदस्य तथा दोस्रो बैठकमा सूचना हुुँदा हुँदै पनि गणपुरक संख्या नभएमा दोस्रो पटक बोलाईएको बैठकमा कार्यपालिकाको एक चौथाई सदस्य उपस्थित भएमा बैठक गर्न सकिने प्रावधान रहेको बताउदै सोही अनुसार कार्य गरेको बताएका छन्। आफू एक रुपैयाँ पनि भ्रष्टाचार नगर्ने र अरुलाई पनि गर्न नदिने संकल्पका साथ जनप्रतिनिधिहरुका कर्तुतहरु सार्वजनिक गर्दै आफू अगाडि बढिरहेका कारण यसबाट आत्तिएकाहरुले मुद्दा हाल्ने काम गरेको मेयर फागोको भनाइ छ। ‘केही जनप्रतिनिधीहरू अनुदानमा दिएको बीउ बोका काटेर खाने, अनुदानमा दिइएको मकै बेच्ने, विपन्न परिवारका लागि लक्षित कार्यक्रम धनीमानी र आफ्ना कार्यकर्तालाई पोस्ने काम गरेपछि मैले यसको विरोध गरेको थिएँ,’ मेयर फागोेले भने, ‘यो मुद्दा यसैको उपज हो। मेरो साथमा जनता छन्, म रत्तिभर डगमगाउने छैन।’

नगर सभामा कार्यपालिका बैठकबाट मेयर खड्गबहादुर फागोले एकलौटी निर्णय गरेर ल्याएको भन्दै उपप्रमुख लक्ष्मीदेवी भण्डारीले रिट दायर गरेकी थिइन्। उपप्रमुख भण्डारीसहित नेकपाबाट निर्वाचित वडा अध्यक्ष तथा कार्यपालिका सदस्यहरु मचिन्द्रकुमार कार्की, लक्ष्मीनारायण धिमाल, कुलबहादुर कार्की, बमबहादुर फ्याक लिम्बु, सन्तकुमारी बिक, कृष्णमाया कडेरिया, हुकमाया श्रेष्ठ, पुर्णमाया परियार, चन्द्रा डाँगी ,कृष्णबहादुर बर्देवा, धनराज धिमाल र छबिलाल धिमाल सहितले एक साताअघि कार्यपालिकाको बैठकबाट पारित भएर मात्र नगरसभामा पेश गर्नुपर्नेमा त्यसो नभई कार्यपालिकाका ६ जना सदस्यहरु मात्रले निर्णय भई आएकोमा उक्त बैठकको निर्णय तथा नगरसभाको वैधानिकता विरुद्ध मुद्दा दायर गरेका थिए।

सोमबार उच्च अदालत विराटनगरले जारी गरेको उत्प्रेषण परामादेशमा स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐन ०७४ को दफा १७ र १९ समेतले तोकिदिएको कार्यविधि बमोजिम निर्णय भएको भन्ने नदेखिएकाले उक्त ऐनको दफा १७ (४) मा उपदफा ३ बमोजिम सर्वसम्मतिबाट निर्णय हुन नसकेमा कार्यपालिकामा तत्काल कायम रहेको सदस्य संख्याको बहुमत सदस्यबाट गरेको निर्णय कार्यपालिकाको निर्णय हुनेछ भन्ने कानुनी व्यवस्था भएकोमा उक्त निर्णयमा सहभागी छ जना मात्र रहेको अवस्थालाई मध्यनजर गरी मिति २०७६ असार २९ गते भएको निर्णय हाललाई कार्यन्ययन नगर्नु नगराउनु भनी उच्च अदालत नियमावली २०७३ को नियम ४२ बमोजिम बिपक्षीहरुको नाममा अन्तरिम आदेश गरिदिएको छ।

मेयर फागोद्वारा जारी विज्ञप्ति:

लोकप्रिय

आइपीएलका लागि दिल्लीले रिटेन ग¥यो सन्दीप लामिछाने!

आइपीएलका लागि दिल्लीले रिटेन ग¥यो सन्दीप लामिछाने!

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १८:२८

धरानमा विप्लवको आत्तंक

धरानमा विप्लवको आत्तंक

२०७६, ३० कार्तिक शनिबार १७:३०

चौथो सफलतासँगै भारत बीविरुद्ध नेपाल हाबी

चौथो सफलतासँगै भारत बीविरुद्ध नेपाल हाबी

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १५:०३

हनुमान ढोका क्षेत्र अवलोकन गर्ने पर्यटक बढे

हनुमान ढोका क्षेत्र अवलोकन गर्ने पर्यटक बढे

२०७६, ३० कार्तिक शनिबार १६:५३

निरुता अहिलेसम्म किन सिंगल छिन्?

निरुता अहिलेसम्म किन सिंगल छिन्?

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १२:१२

नेकपा बागलुङद्धारा दुई नेतामाथि कारवाही

नेकपा बागलुङद्धारा दुई नेतामाथि कारवाही

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १७:५४

लता मंगेशकरको निधन नभएको र हल्ला नफैलाउन परिवारको आग्रह

लता मंगेशकरको निधन नभएको र हल्ला नफैलाउन परिवारको आग्रह

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार ००:१५

भारत बीसँग नेपाली युवा टिम पराजित

भारत बीसँग नेपाली युवा टिम पराजित

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १६:४३

किशोरी बलात्कार गर्नेलाई सात वर्ष जेल

किशोरी बलात्कार गर्नेलाई सात वर्ष जेल

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार ०९:४५

राजु लामाको नयाँ गीत ‘विस्तारै–विस्तारै’ सार्वजानिक (भिडियो सहित)

राजु लामाको नयाँ गीत ‘विस्तारै–विस्तारै’ सार्वजानिक (भिडियो सहित)

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १८:१४

टेष्ट क्रिकेटमा दोहोरो शतक हान्दै मयङ्कले रचे यस्ताे किर्तिमान

टेष्ट क्रिकेटमा दोहोरो शतक हान्दै मयङ्कले रचे यस्ताे किर्तिमान

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १७:१८

हङकङविरुद्ध अविनाश र करणको आक्रामक बलिङ

हङकङविरुद्ध अविनाश र करणको आक्रामक बलिङ

२०७६, ३० कार्तिक शनिबार १४:२०

दोस्रो विकेट पतनसँगै भारत बी दबाबमा

दोस्रो विकेट पतनसँगै भारत बी दबाबमा

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १४:४०

विदेशीको सहयोगमा निर्मित भवन हस्तान्तरण

विदेशीको सहयोगमा निर्मित भवन हस्तान्तरण

२०७६, २९ कार्तिक शुक्रबार १३:१३

विश्वकप छनाेट खेल्ने विमल, अञ्जनसहित चार खेलाडी बर्खास्त

विश्वकप छनाेट खेल्ने विमल, अञ्जनसहित चार खेलाडी बर्खास्त

२०७६, ३० कार्तिक शनिबार १३:५८