धनगढी – भनिन्छ गरे के सकिन्न र ? काम गर्ने जाँगर नभएर विदेशमा सामान्य काम गर्न तम्सिने युवाहरू विदेश पुगेपछि पछुताउने गरेका छन्। समय लागे पनि नेपालमै सघंर्ष गरे अवश्य फल पाइन्छ भन्ने प्रेरणा अर्जुन जोराले दिएका छन्। सेतो गन्जी र हाफ पाइन्टमा बिग्रिएको गाडीमुनि छिरेर इन्जिन चेकजाँच गर्दै थिए। गाडीका पार्टपुर्जा निकाल्दै सफा गर्दै र पुनः त्यहीँ मिलाएर गाडी राम्रो बनाइरहेका थिए। डोटीको शिखर नगरपालिका जोरा गाउँमा जन्मेर हाल धनगढीमा बस्दै आएका ४० वर्षीय अर्जुन जोरा अहिले यस्तै काममा व्यस्त देखिन्छन्। गाडीको इन्जिन बनाउने, मर्मत गर्नेलगायतका लागि उनले न त कुनै संस्थाबाट तालिम लिएका हुन्, न त उनले यस विषयमा अध्ययन नै गरे। तर, गाडी मालिकहरूले आफ्नो गाडी बिग्रिए मर्मतका लागि उनकैमा पठाउने गरेका छन्।

विक्रम संवत् २०५० सालमा भारतको टाटा कम्पनीमा गाडी मर्मत गर्ने काम गरेका धनगढीका कृष्णबहादुर ठगुन्नासँग जोराको भेट भयो। घरको आर्थिक अवस्थाले गर्दा उनले पढ्न सक्ने अवस्था रहेन। उनका बुबाले उनलाई कृष्णहादुरको जिम्मा लगाए। जोराले आफू १५ वर्षको हुँदाको विगतलाई सम्झदै भने, ‘उनी (कृष्ण) ग्यारेजमा गाडी बनाउने काम गर्थे। ग्यारेजमा काम गर्न शुरू गर्ने बेला मालिकका लागि खाना पकाउने, लुगा धुनेलगायतका काम गरेँ। पाँच वर्षसम्म त मैले बिना पारिश्रमिक त्यहीँ काम गरेँ।’

जोराले पाँच वर्षसम्म कृष्णले गरेको काम हेर्दै गाडी मर्मतको काम सिके। विस्तारै उनी गाडीतिर पनि काम गर्न लागेपछि साहुले मासिक ५ सय रुपैयाँ पारिश्रमिक दिन थाले। उनले पारिश्रमिकमा काम गरेपछि बढ्दै गयो र ३ हजार रुपैयाँसम्म उनको तलब पुग्यो। १० वर्षसम्म कृष्णसँगै काम गरेका जोरा वैवाहिक जीवनमा बाँधिए। उनले भने, ‘अरू काम गरूँ सिप थिएन। बिहेपछि पनि यही गाडी मर्मत गर्ने काम शुरू गरेँ।’ उनले वैवाहिक जीवनपछि गाडी बनाउने रेन्च, प्लासलगायतका सामग्री खरिद गरेर गाडी आफैँ बनाउन शुरू गरे।

‘गाडी मर्मत गर्नुपरेमा आवश्यक पर्ने अन्य सामग्री अरूको ग्यारेजबाट सापटी लिएर जाने गरेको उनी सुनाउँछन्। गाडी बनाउने काम गर्दागर्दै उनी महिनाको ४० देखि ५० हजारसम्म कमाउन थाले। १० वर्षसम्म यसरी नै काम गरेका उनले २०७० सालमा आफ्नै ग्यारेज खोलेर बसे। अहिले उनले एउटा कामदार पनि राखेका छन्। उनले गाडी बनाउने काममा घर खर्च छोडेर २ लाख कमाएको बताए। त्यसैबाट अलि ठूलो ग्यारेज शुरू गरे। उनी घन्छन्, ‘हाल म यही अपाm्नै ग्यारेजमा काम गरिरहेको छु। मलाई गाडी चालकहरूले नै आफ्नै ग्यारेज खोल्न प्रोत्साहन गरेका हुन्।’

उनले भने, ‘अरुको ग्यारेजमा काम गर्दै जाँदा गाडी चालकहरूले मलाई आफ्नै ग्यारेज खोल्नु, हामी सहयोग गर्छौं भने। त्यसपछि आफ्नै ग्यारेज खोलेको हुँ।’ अहिले उनकोमा महिनामा ३० वटा भन्दा बढी गाडी नियमित नै मर्मतका लागि आउने गरेका छन्। फाट्टफुट्ट अन्य गाडीहरू पनि आउन थालेका छन्। ग्यारेजको कमाइले उनले धनगढीमा जग्गा किनेर घरसमेत बनाइसकेका छन् ।

उनी भन्छन्, ‘यो क्षेत्रमा मेहनत गरेर काम गर्ने हो भने विदेश जानै पर्दैन।’ उनका अनुसार यो क्षेत्रमा सिप भएका मान्छेलाई स्वरोजगार हुन सक्ने अवसर धेरै छन्। जोरा यस क्षेत्रमा लाग्दा मेकानिकमा काम गर्ने नेपाली चार जनाजति मात्र थिए। अहिले मेकानिकमा नेपालीको सङ्ख्या पनि बढिरहेको उनले बताए। जोराले जस्तै संघर्ष गर्ने हो र सिप सिक्ने हो भने, विदेशिनुपर्ने बाध्यता हट्न सक्छ। नेपाली युवामा आफ्नै देशमा काम गर्न हिचकिचाउने र विदेशमा सामान्य काम गर्न जाने परिपाटी अन्त्य हुन अझै सकेको छैन। सबै कामको बराबर सम्मान भएमा युवामा आफ्नै देशमा काम गर्नुपर्छ भन्ने प्रेरणा जाग्ने थियो।

लोकप्रिय

सुत्केरी मसला कसरी बनाउने ?

सुत्केरी मसला कसरी बनाउने ?

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १४:१२

‘डिप्रेशन भएको बेला म कुनामा बसेर रुन्थे’: दीपिका पादुकोण

‘डिप्रेशन भएको बेला म कुनामा बसेर रुन्थे’: दीपिका पादुकोण

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार १७:५१

१३ औं सागमा नेपालको स्वर्ण संख्या २९, समग्र सागमा सय स्वर्ण पूरा

१३ औं सागमा नेपालको स्वर्ण संख्या २९, समग्र सागमा सय…

२०७६, १८ मंसिर बुधबार २०:३१

कपालकाे स्याहार गर्ने सजिलो घरेलु उपाय

कपालकाे स्याहार गर्ने सजिलो घरेलु उपाय

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १३:२०

रसुवामा जंगली भालुको आतंकः सुरक्षाका लागि प्रहरी परिचालन

रसुवामा जंगली भालुको आतंकः सुरक्षाका लागि प्रहरी परिचालन

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १९:४३

बाहिर निस्किएको पेट लाई नियन्त्रण गर्न ओखर खाँनुहोस्

बाहिर निस्किएको पेट लाई नियन्त्रण गर्न ओखर खाँनुहोस्

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १०:४४

१३ औं सागः श्रीलंकासँग भिड्दै नेपाल

१३ औं सागः श्रीलंकासँग भिड्दै नेपाल

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १२:२८

सुपर मोडल काइलीका २७ करोड फलोअर्स

सुपर मोडल काइलीका २७ करोड फलोअर्स

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार ११:५०

लागुऔषधसहित युवक पक्राउ

लागुऔषधसहित युवक पक्राउ

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १७:४३

साग महिला फुटबलः सावित्राको कीर्तिमानसँगै नेपाल फाइनलमा

साग महिला फुटबलः सावित्राको कीर्तिमानसँगै नेपाल फाइनलमा

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १६:४९

पोल्याण्डमा ग्यास विस्फोट ४ को मृत्यु

पोल्याण्डमा ग्यास विस्फोट ४ को मृत्यु

२०७६, १९ मंसिर बिहीबार १६:३६

महिला भलिबलको फाइनलपश्चात् खेलाडीको आँखामा छचल्किएको त्यो आँशु!

महिला भलिबलको फाइनलपश्चात् खेलाडीको आँखामा छचल्किएको त्यो आँशु!

२०७६, १८ मंसिर बुधबार १४:५४

फिल्म ‘दि कर्मा’ को टिजरमा बाेल्ड अवतारमा परमिता  (भिडियोसहित)

फिल्म ‘दि कर्मा’ को टिजरमा बाेल्ड अवतारमा परमिता (भिडियोसहित)

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार १३:२२

स्कुल अफ म्यानेजमेन्ट त्रिभुवन युनिभर्सिटीले हल्ट पुरस्कार सञ्चालन गर्दै

स्कुल अफ म्यानेजमेन्ट त्रिभुवन युनिभर्सिटीले हल्ट पुरस्कार सञ्चालन गर्दै

२०७६, १८ मंसिर बुधबार २१:४७

साग पुरुष क्रिकेटमा नेपाल र माल्दिभ्स भिड्दै

साग पुरुष क्रिकेटमा नेपाल र माल्दिभ्स भिड्दै

२०७६, २० मंसिर शुक्रबार ११:५५