रसुवा– शरद ऋतुको आगमन शुरु भए लगतै हिमाली प्रकृतिको अवलोकन गर्ने पर्यटकको आगमन क्रमिक रुपमा बढ्न थालेको छ। लाङटाङ राष्ट्रिय निकुञ्ज कार्यालयका सहायक संरक्षण अधिकृत एवं प्रवक्ता शिवलाल गैरेका अनुसार लाङटाङ तथा गोसाइकुण्ड क्षेत्रमा आउने विदेशी पर्यटकको भ्रमण गर्ने मौसम शुरु भइसकेको र दैनिक सरदर २५ जनाका दरले आगमन हुन थालेको छ।

वर्षा ऋतुअन्तर्गत गत भाद्रमा ४८३ विदेशी पर्यटकको आगमन भएकामा शरद ऋतुको आगमनसँगै पर्यटकको सङ्ख्यामा दिनानु दिन वृद्धि हुन थालेको हो। लाङटाङ तथा गोसाइकुण्डका साथै तामाङ सम्पदा मार्गको घरवास गतलाङको पार्व्तिकुण्ड, स्थानीय वेषभूषा, स्थानीय परिकारको खानपिन, गतलाङ गाउँको स्वागत सत्कारले पर्यटकको आत्मीयता गाँसेको गतलाङका पर्यटन व्यवसायी एवं पाल्दोरपिक युवा क्लबका अध्यक्ष फुर्पु तामाङले जानकारी दिएका छन्।

विसं २०७२ को विनाशकारी भूकम्पले भत्काएका पर्यटकीय संरचना पुनःनिर्माण गर्ने कार्य सम्पन्न भई खान र बस्न सहज भएपछि पर्यटकको आगमन वृद्धि भएको र लाङटाङको क्याङजेनमा एक रातमै ५०० जनासम्म बास बस्न सक्ने क्षमताका होटेल तथा लज निर्माण एवं सुधारका कार्यमा वृद्धि भइसकेको लाङटाङका पर्यटन व्यवसायी तेम्बा लामाले बताएका छन्।

पर्यटक लाङटाङ पुग्ना साथ भूकम्पसँग आएको पहिरोका कारण पुरिएको लाङटाङ भित्रको लाङटाङ गाउँको भग्नावशेष क्षेत्रमा पहिलो अवलोकन गर्ने लामाले जानकारी दिएका छन्। विसं २०७२ को भूकम्पको धक्कासँगै समुन्द्री सतहदेखि छ हजार २०० मिटर उचाइको पेप्छे हिमताल फुटि आएको हिमपहिरोले पूरै गाउँ पुरिएर लाङटाङका १७५ बासिन्दा तथा केही पर्यटक एवं पथप्रवद्र्धकसमेतको मृत्यु भएको थियो।

लाङटाङ, गोसाइकुण्ड र तामाङ सम्पदा मार्गका अलवा कालिका स्थान, ज्यालङ, लोकिलदेखि गोसाइकुण्डको पदमार्गमा पनि विकसित हुँदै गएको रसुवा नुवाकोट पर्यटन समाजका अध्यक्ष बलराम न्यौपानेले बताएका छन्। रसुवा तथा नुवाकोटको पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि नयाँ गन्तब्यको खोजी छनोटको कार्यसमेत अगाडि बढिरहेको, पर्यटन बोर्डमार्फत सम्बन्धित स्थानीय तहमा रकम विनियोजन गराउने काम सम्पादन गर्दै आएको अध्यक्ष न्यौपानेले जानकारी दिएका छन्।

यस्तै पर्यटन वर्ष २०२० सफल पार्न र बढीभन्दा बढी पर्यटक रसुवा भित्र्याउने उद्देश्यले गाउँपालिकास्तरीय पर्यटन भ्रमण वर्ष मनाउन शुरु गरिसकिएको सबै क्षेत्रबाट सहयोग मिल्नेमा आफू पूर्ण आशावादी भएकोे गोसाइकुण्ड गाउँपालिकाका अध्यक्ष कैसाङ नुर्पु तामाङले बताए।

लाङटाङ तथा गोसाइकुण्ड क्षेत्रका पर्यटकीयस्थल आफ्नो कार्य क्षेत्रमा पर्ने भएका र भ्रमणमा आएकालाई खाने तथा बस्नेसमेतको व्यवस्थापन मिलाउन अग्रसर गराउने स्थानीय सरकारको समेत दायित्व भएकाले भ्रमण वर्ष सफल पार्न जागरण अभियानअन्तर्गत सन् २०१९ लाई गाउँपालिकास्तरीय भ्रमण वर्ष घोषणा गरी अतिथि सत्कारको व्यवस्थापनमा जागरण ल्याउने कार्य अगाडि बढिरहेको अध्यक्ष तामाङले जानकारी दिएका छन्।

(रासस)

लोकप्रिय

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

कठै ! हिमानी राज्यलक्ष्मी शाह

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १०:५०

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

मेस्सीका कारण पेलेको किर्तिमान धरापमा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:०२

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

सानीभेरीमा १५ शय्याको अस्पताल सञ्चालन हुने

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार २०:३३

मोहम्मद अफताब आलमको पक्षमा देउवा

मोहम्मद अफताब आलमको पक्षमा देउवा

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार २०:३२

राजधानीवासीका लागि २५ लाख माला आवश्यक

राजधानीवासीका लागि २५ लाख माला आवश्यक

२०७६, २ कार्तिक शनिबार १७:१३

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

दुर्गेश थापाको ‘ह्याप्पी तिहार’ गीतलाई गालीकाे वर्षा

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १४:२५

म्याच फिक्सिङः  युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

म्याच फिक्सिङः युएईका कप्तानसहित ३ खेलाडीमाथि प्रतिबन्ध

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १३:२३

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

टी–२० विश्वकप छनोटः स्कटल्याण्डविरुद्ध सिंगापुरको रोमाञ्चक जित

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १५:४०

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

एनआरएनए निर्वाचन : सकियो मतदान

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १७:५९

पहिलाे हाफमा बार्सिलोनाकाे १ गाेलकाे अग्रता  (लाइभ हेर्ने लिङ्कसहित)

पहिलाे हाफमा बार्सिलोनाकाे १ गाेलकाे अग्रता (लाइभ हेर्ने लिङ्कसहित)

२०७६, २ कार्तिक शनिबार १६:४३

कप्तानबाट निकालिए पाकिस्तानी क्रिकेटर सर्फराज

कप्तानबाट निकालिए पाकिस्तानी क्रिकेटर सर्फराज

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १७:११

हरेक ६ महिनामा नयाँ श्रीमान फेरे जस्तो लाग्छः दिपिका पादुकाेण

हरेक ६ महिनामा नयाँ श्रीमान फेरे जस्तो लाग्छः दिपिका पादुकाेण

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १४:२०

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

विश्वकी नयाँ राजकुमारी

२०७६, ३० आश्विन बिहीबार १५:४०

बिईगं ह्युमनका सञ्चालक भन्छन्ः थप आक्रामक रुपमा आउँदैछौँ

बिईगं ह्युमनका सञ्चालक भन्छन्ः थप आक्रामक रुपमा आउँदैछौँ

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार २०:४०

टी–२० विश्वकप छनोटः हङकङविरुद्ध आयरल्याण्डको शानदार जित

टी–२० विश्वकप छनोटः हङकङविरुद्ध आयरल्याण्डको शानदार जित

२०७६, १ कार्तिक शुक्रबार १९:०६